خودرو های فرسوده بلای جان تهران

خودرو های فرسوده بلای جان تهران فست تریپ: یکی از با اهمیت ترین دلیلهای آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور و به ویژه تهران، ناوگان فرسوده ای است که سالهاست در انتظار نوسازی هستند و همچنان در خیابانهای شهر تردد می کنند؛ برمبنای برخی تحقیقات سهم منابع آلاینده متحرک در آلایندگی هوا خصوصاً ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون تا 88 درصد معرفی می گردند. بدون شک خودرو های فرسوده نه فقط مصرف سوخت بیشتری نسبت به خودرو های غیر فرسوده دارند؛ بلکه از آلایندگی بیشتری نیز برخوردار می باشند.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، ​​​​وضعیت هوای کلانشهر تهران چندان سوال برانگیز نخواهد بود، به ویژه وقتی بدانیم از ۳۱۳ هزار دستگاه خودروی ناوگان تاکسیرانی، ۲۰۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند. متأسفانه از سال ۱۳۹۶ به بعد نیز تسهیلات و اعتبارات یارانه ای از طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی حذف و خرید نقدی جایگزین آن شد.
در همین راستا مرتضی ضامنی مدیر عامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور در گفت و گو با ایسنا، در تشریح روند نوسازی تاکسی های فرسوده در کشور اظهار داشت: شرایط اقتصادی اجازه نمی دهد تا قریب به بیشتر تاکسیرانان و تاکسی داران مشمول طرح نوسازی، بهای خودرو را به طور نقد بپردازند. افزایش بی رویه قیمت خودرو در سال های اخیر مزید بر علت شده و مالکان تاکسی های فرسوده سالهاست که چشم انتظارند و شاید یکی از ردیف های بودجه ( تبصره ۲ ماده ۸ قانون هوای پاک) محقق شود.
وی ادامه داد: افزایش بی رویه قیمت خودرو از یک طرف و عدم اختصاص اعتبارات ارزانقیمت از جانب دیگر، مجموعه های حمل و نقل را بر آن داشت تا به روش های مختلف برای تامین بخشی از هزینه خرید خودرو اقدام نمایند. منابع داخلی شهرداری ها، پست بانک، کمیته امداد، سازمان بسیج و... همه و همه در کنار هم قرار گرفتند تا بتوانند بخش کوچکی از این ناوگان عظیم فرسوده را احیا کنند.

با اختصاص ۵ درصد تولیدات خودروسازان به تاکسی سالانه ۴۰ هزار تاکسی فرسوده نوسازی می شود
ضامنی افزود: شرکتهای خودروساز بخصوص شرکت ایران خودرو اعلام می کنند که تولید آنها حدود ۹۰۰ هزار خودرو در سال است که اگر ۵ درصد از این تولید را به حوزه تاکسیرانی اختصاص دهند می توانیم سالانه ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار خودروی فرسوده را نوسازی نماییم. ازاین رو دلیل کاهش در تولید منطقی نیست و مشکل سیاستگذاری خودروسازان است و باید راهبرد مشخصی را برای ادامه طرح نوسازی ترسیم کنند.

با عدم توان خودروساز برای تولید تاکسی مواجه شدیم
عامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور، تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲ طی قرادادی با شرکت خودرو ساز مقرر شد تا ۱۰ هزار تاکسی نوسازی شود که با عدم توان خودروساز برای تولید تاکسی مواجه شدیم و درسال جاری فقط ۲۵۰۰دستگاه خودرو در طرح نوسازی جایگزین شده است.
به نقل از ایشان، طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی و بطور کلی حمل و نقل عمومی، منافع عمومی کشور را دنبال می کند و کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در این طرح دیده شده است.
ازاین رو تا وقتی که چنین رویه ای و چنین سیاستی برای نوسازی تاکسی های فرسوده در پیش روست هوای آلوده کلان شهرها و کلان شهر تهران، انواع بیماری های تنفسی، قلبی، ... همچنان سایه به سایه ما را همراهی می کنند.
ضامنی افزود: این درحالی است که افراد زیادی در شهرهای کشور به دلیل فرسودگی خودروهایشان و ممانعت خودروسازان از تحویل خودرو های جدید به آنان، معیشتشان با مشکل روبرو شده است.

زمینه ورود ۲۰۰۰ دستگاه خودروی برقی تا یکسال آینده فراهم شد
مدیر عامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور در ارتباط با ورود خودرو های برقی به حمل و نقل عمومی کشور نیز اظهار داشت: مجموعه وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور زمینه ورود ۲۰۰۰ دستگاه خودروی برقی را تا یکسال آینده فراهم نموده است.

اتوبوس، ون و تاکسی برقی در دستور کار شهرداری های کشور
وی ادامه داد: با عنایت به تکالیف وزارت کشور و شهرداری ها در حوزه قانون هوای پاک و نیز رویکرد ویژه دولت سیزدهم و مقام عالی وزارت کشور به برقی سازی حمل و نقل عمومی درون شهری، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها طرح توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی بخصوص اتوبوس، ون و تاکسی را در دستور کار شهرداری های کشور قرار داده است.1402/08/26
19:35:55
5.0 / 5
106
تگهای خبر: آلودگی , اتوبوس , امداد , تاكسی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است