بلاتكلیفی شهرك بازیافت یزد؛

دود بازیافت غیراصولی در چشم یزدیها

دود بازیافت غیراصولی در چشم یزدیها انتشار بوی نامطبوع ناشی از سوزاندن زباله ها برای جدا کردن ضایعات قابل بازیافت در خیلی از نقاط شهر یزد به یک معضل جدی تبدیل گشته و گلایه خیلی از مردم را به دنبال داشته است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: زباله سوزی یکی از شیوه های رایج فعالان بخش بازیافت است که این روزها در گوشه و کنار شهر یزد خصوصاً در حواشی شهر همچون حسن آباد، خیابان بنافتی زاده، مریم آباد، تعدادی از روستاهای بخش مرکزی و.... رایج شده و برخی با مجوز و برخی بدون مجوز دراین زمینه درحال فعالیت هستند.
اینکه از ضایعات بعنوان طلای کثیف یاد می شود و باید زباله های قابل بازیافت باید از زباله های غیرقابل برگشت به چرخه مصرف تفکیک شود، قابل انکار نیست اما این که این کار به چه شیوه و در چه محلی صورت گیرد، در شهر یزد زیر سوال است.
وقتی در چند قدمی منازل مسکونی، دود و بوی نامطبوع ناشی از سوزاندن لاستیک و پلاستیک، برای جدا کردن فلزات از زباله ها، مردم را آزار می دهد و خسارت جبران ناپذیری به سلامت آنها وارد می کند، این شیوه بازیافت اصلاً رضایت بخش نخواهد بود.
رعایت نشدن اصول تفکیک زباله های بازیافتی در یزد
بازیافت اصولی دارد و در دنیا نیز روش های مختلف و استانداردی برای آن وجود دارد و مهمتر این که عملیات بازیافت زباله ها نباید در داخل شهر و در محل زندگی شهروندان صورت گیرد.
این مسئله یکی از چالش های اصلی شهر یزد بوده و هست بطوریکه بیش از ۶ سال است که مشکلات بین دستگاهی و عدم واگذاری زمین، مانع از ایجاد شهرک ضایعات در شهر یزد شده و حتی با واگذاری این فعالیت به بخش خصوصی از سال گذشته، هنوز اقدامی صورت نگرفته و این امر نشان میدهد که عزم جدی دراین زمینه وجود ندارد.

از سوی دیگر، مردم با توجه به این که این اقدام بیشتر از طرف اتباع خارجی صورت می گیرد، گلایه دارند برای اینکه دود ناشی از شیوه نادرست بازیافت را شهروندان یزدی تحمل می کنند اما سود آن برای اتباعی است که پول آنرا در ایران خرج نمی کنند.
ایجاد شهرک بازیافت مطالبه جدی مردم یزد
همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا ایجاد شهرک بازیافت یا ضایعات شهری به یکی از مطالبات جدی شهروندان یزدی تبدیل گردد، مطالبه ای که حتی با کوشش های درون استانی و برون استانی، عاقبت به واگذاری زمین به شهرداری ختم نشد و سال قبل عملیات اجرائی آن به بخش خصوصی واگذار شد که هنوز نه در زمین بلکه بر روی کاغذ هم اثری از شهرک بازیافت ارائه نشده است.
ضایعات، بخش ارزشمندی از طلای کثیفی است که در یزد تولید می شود و مدیریت بازیافت آنها جهت استفاده مجدد و بعنوان مواد تجدید پذیر باید در دستور کار قرار گیرد چونکه از سویی، رها کردن آنها به هدر دادن سرمایه ملی و از طرف دیگر، استحصال آنها از شیوه های نادرست موجب بروز مشکلات زیست محیطی می شود.
کارشکنی برای ایجاد شهرک از طرف سازمان مدیریت پسماند
شهرک بازیافت، چاره کار است اما گیر کار کجاست؟ معاون خدمات شهری شهرداری یزد که قبل از این ریاست سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد را بر عهده داشت و از روند ایجاد این شهرک به خوبی اطلاع دارد، کارشکنی ها را مانع از ایجاد شهرک بازیافت در شهر یزد دانست.

حمیدرضا رحیمدل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کوشش های گسترده بیش از ۶ سال در این سازمان برای ساخت شهرک بازیافت برای مدیریت ضایعاتی ها و جلوگیری از بروز مشکلات زیست محیطی در کنار منازل مسکونی و نارضایتی هایی که در این زمینه وجود داشت، از پیموده شدن همه مراحل قانونی برای واگذاری زمین به شهرداری آگاهی داد که در نهایت به نتیجه نرسیده است.
بی نتیجه ماندن کوشش های شهرداری برای ایجاد شهرک بازیافت
معاون خدمات شهری شهرداری یزد با تاکید بر این که شهرداری دین خودرا در این راستا ادا کرده و مسئولان استان باید در این عرصه وارد عمل شوند، اظهار نمود: با این شرایط و در صورتیکه شهرداری از هیچ تلاشی دراین زمینه دریغ نکرده، هر چند این مشکل شهروندان است و باید مورد توجه قرار گیرد اما بنظر می رسد که دستگاه های دیگر به جز شهرداری باید دراین زمینه پاسخگو باشند.
رحمیدل بیان داشت: هر وقت زمین برای ایجاد شهرک بازیافت به شهرداری تحویل گردید دراین زمینه پاسخگو خواهیم بود و تا آن زمان مدیریت این امر ارتباطی به شهرداری ندارد.
وی با اشاره به این که مستندات پیگیری های مکرر این مساله در سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد موجود است، اظهار داشت: این مساله تا هیأت دولت مورد پیگیری قرار|گرفت و استعلام از مراجع مربوطه نیز مثبت شد اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که زمین قابل واگذاری به شهرداری نیست و کار را به بخش خصوصی سپردند که هنوز نتیجه ای نداشته است.
بی نتیجه ماندن متمرکز کردن ضایعاتی ها
معاون خدمات شهری شهرداری یزد اشاره کرد: شهرداری تمام تلاش خودرا به کار گرفت که با واگذاری زمین، شهرک بازیافت را در کنار گود زباله یزد دایر کرده و تمام مراکز ضایعاتی مجاز را در این منطقه مستقر کند تا مشکلات شهروندان ناشی از سوزاندن زباله در ضایعاتی های مجاز و بدون مجوز در داخل شهر به حداقل برسد اما همکاری وجود نداشت.
وی با تاکید بر این که با راه اندازی این شهرک، فعالیت ضایعات فروشی ها تحت کنترل در می آید، افزود: این شهرک قرار بود که از طرف سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد در زمینی با مساحت قابل توجه و مناسب در کنار گود زباله یزد دایر شود که به سبب عدم واگذاری زمین بی نتیجه ماند و سال قبل ساخت آن به بخش خصوصی واگذار شد که هنوز هیچ اثری از شروع کار در زمین واگذار شده دیده نمی گردد.
فعالیت گسترده اتباع در ضایعاتی ها
معاون خدمات شهری شهرداری یزد درباره فعالیت گسترده اتباع در زمینه مدیریت نادرست ضایعات در شهر یزد گفت: اداره کار و اداره امور اتباع برای این افراد کارت صادر می کنند و با وجود این، ما مجوزی برای جلوگیری از فعالیت آنها نداریم ضمن این که مجوز اصلی ضایعاتی ها را فعالان بومی دریافت می کنند اما کار اجرائی را به اتباع واگذار می کنند.

وی با اشاره به نامه نگاری های صورت گرفته در این زمینه به اداره کار، اداره امور اتباع خارجی و دادستانی یزد از بی نتیجه ماندن پیگیری ها آگاهی داد و اضافه کرد: با این وجود کاری از دست شهرداری بر نمی آید.
طولانی شدن روند بررسی واگذاری زمین
مسئول امور حقوقی سازمان مدیریت پسماند و مسئول ویژه پیگیری پرونده شهرک ضایعات این سازمان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مستندات پیگیری این مساله در سازمان مدیریت پسماند گفت: قرار بود زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در کیلومتر هفت جاده سیمان آزادگان، جنب کارخانه کمپوست شهرداری یزد، از منابع طبیعی به شهرداری واگذار شود که پس از استعلام از مراجع مربوطه به ۱۵۰ هکتار کاهش پیدا کرد.
معین مزیدی اضافه کرد: در این رابطه مصوبه شورای تامین استان و سازمان مدیریت برنامه ریزی و کارگروه زیربنایی استان را دریافت کردیم و در نهایت اعلام گردید که با توجه به این که شهرداری دستگاه دولتی نیست، این درخواست در کمیسیون مستندسازی بررسی شود و این مساله در استان مورد موافقت قرار گرفت.
وی افزود: در ادامه باید از دفتر معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری تائیدیه می گرفت که این پرخه دو سال طول کشید و در ادامه باردیگر استعلام برای وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه در استان ارسال و جواب استعلام ها دستگاه های استانی نیز مثبت اعلام گردید.
باز شدن پای بخش خصوصی و پیمانکاری که عزم جدی برای ساخت شهرک بازیافت ندارد
مسئول امور حقوقی سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد اظهار داشت: در نهایت تهران پس از یک سال اعلام نمود که زمین قابلیت واگذاری به شهرداری را ندارد و شهرداری باید زمین را بخرد، اما در این یک سال ایجاد این شهرک از طرف استانداری به بخش خصوصی واگذار شد و شرکتی برای ایجاد این شهرک در همین زمین در مقیاس کوچک تر از شهرک صنعتی مجوز گرفت.
وی با اشاره به این که عملیات کلنگ زنی این پروژه نیز یک سال است که انجام شده، بیان کرد: اما در طول این مدت نه زمین تفکیک و واگذار شده است و نه پیمانکار جدیت لازم برای پیگیری این مساله را دارد در صورتیکه در ایجاد این شهرک همه دستگاهها دخیل هستند اما قوانین و مقررات دست و پا گیر است و پیمانکار نیز عزم راسخی در این زمینه ندارد.
حق با مردم است
مسئول ویژه پیگیری پرونده شهرک ضایعات سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد با اشاره به کوشش های صورت گرفته و قبول دردسرهایی که برای شهروندان وجود دارد، اظهار داشت: البته افرادی که در این صنف مجوز دارند هم حق دارند و باید محل مناسبی برای فعالیت در اختیار آنها قرار گیرد چونکه هم اکنون پروانه فعالیت برای حدود ۲۵۰ واحد در بخش ضایعات آهن و ۱۲۰ واحد در بخش ضایعات مواد پلاستیکی صادر شده اما فعالیت سایر واحدها که تعداد آنها هم کم نیست، غیرمجاز می باشد.

وی اضافه کرد: اما همین واحدهای مجاز نیز با شکایت های مردمی پلمب می شوند و سرگردان شده اند چونکه تا زمینی برای فعالیت در اختیار آنها قرار نگیرد، مجبور هستند در فضایی که در اختیار دارند، کار کنند بدین جهت باید فشار بیشتری به پیمانکار وارد شود که مراحل را به زودی طی کرده و نسبت به اجرای شهرک اقدام نماید.
ضایعات باتوجه به سودی که برای فعالان این بخش دارد، بخش پردرآمدی است که همیشه دردسر ساز بوده و بدون توجه به مسائل زیست محیطی و تنها به سبب سودآوری مورد توجه قرار داشته اما هم مسئولان و هم این صنف در این عرصه اهمال نموده اند و می شد خیلی زودتر از اینها نسبت به ایجاد شهرک ضایعات برای استقرار این واحدها کوشش کرد.
البته هنوز هم دیر نشده و با توجه به این که بخش خصوصی نیز پای کار آمده، باید جدیت بیشتری به خرج داده شده و روند برای واگذاری زمین و زیرساخت های مورد نیاز زودتر طی شود تا مردم بیش از این آزار نبینند و محیط زیست بیشتر آلوده نشود چونکه رها کردن مواد بازیافتی در زباله ها و دفن کردن آنها در خاک، هم سرمایه ملی را به هدر می دهد و آلودگی خاک، هوا و منابع آبی را به همراه دارد.
به امید آنکه اهمیت این مساله مورد توجه مسئولان و متولیان قرار بگیرد و به تلاش هایی که صورت گرفته است، توجه کرده و این شهرک را به زودی دایر کنند.


منبع:

1400/10/11
16:44:45
5.0 / 5
510
تگهای خبر: آلودگی , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است