گزارش فست تریپ؛

رویداد پرحاشیه ای كه به لكه سیاه كارنامه مدیریت شهری تبدیل شد

رویداد پرحاشیه ای كه به لكه سیاه كارنامه مدیریت شهری تبدیل شد با وجود سر و صداهای فراوان شهرداری تهران برای اجرای رویداد تهران 1400 در نهایت این رویداد به شکلی ضعیف اجرا شد و اعتراض اعضای شورای شهر را برانگیخت.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: سال ۹۶ بود که لایحه رویداد «تهران ۱۴۰۰» با هدف ارتقا سطح کیفی زندگی در تهران و تبدیل پایتخت به یک برند بین المللی، در شورای شهر تهران عنوان شد.
لایحه ای که شهرداری را ملزم به ارائه برنامه خود برای اجرای این رویداد و تمرکز بر معیارهایی ازجمله توسعه اقتصادی، گردشگری، شهرسازی، معماری، خدماتی و رفاهی در پایتخت می کرد. هرچند این لایحه پیچ و خم های فراوانی را از شهرداری تا شورای شهر پشت سر گذاشت و در نهایت آذرماه سال ۹۸ با تأخیر فراوان به شورای شهر ارائه شد.
اما این دفعه نیز لایحه مذکور دارای اشکالات و نقصها فراوانی بود و از طرف شورای شهر رد شد. به همین دلیل نیز قرار بود تا شهرداری بعد از آذر ماه ۹۸ لایحه اصلاحی و جدید را تا قبل از سال ۱۴۰۰ به شورای شهر عرضه نماید اما این اتفاق رخ نداد.
در نهایت به دنبال ادامه بی توجهی شهرداری تهران به ارائه لایحه تهران ۱۴۰۰ به شورای شهر و تمرکز بر اجرای برنامه های آن، با فرا رسیدن نوروز ۱۴۰۰ شاهد نصب بنرها و تبلیغات هایی با عنوان این رویداد در سطح شهر بودیم.
وقتی صدای رئیس شورای شهر از بی توجهی شهردار درآمد
به دنبال این عملکرد شهرداری آن هم بدون هماهنگی با شورای شهر، صدای اعتراض اعضای شورا نیز در آمد.
به طوری که محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ابتدای دی ماه و در مراسم رونمایی از این رویداد با انتقاد از تأخیر شهرداری در ارائه لایحه مذکور به شورا اظهار داشت: شهرداری باید لایحه ای را در مورد اقداماتش برای رویداد تهران ۱۴۰۰ برای تهران ارائه می کرد که باتوجه به تغییرات شهرداری این مهم طولانی شد.


وی با اعلان اینکه سرانجام بعد از تأخیر بسیار زیاد یک لایحه یک صفحه ای به شورا آمد که تأیید نشد، اظهار داشت: ما منتظر بودیم که کار بهادار تری عرضه گردد، اما خبری نشد تا این که این مساله را در یک جلسه هم اندیشی مطرح کردیم و اعضا نظرات خودرا ارائه کردند و قرار شد لایحه برود و تکمیل شود و بعد در شورا تصویب شود، اما هنوز منتظریم این برنامه بیاید و تصویب نماییم و باید بگویم آقای حناچی برای احترام به اعضای شورای شهر تهران هم که شده است مخصوصاً خانم خداکرمی، باید این لایحه را به شورا بیاورید و فرصت هم کم است تا در شورا تصویب شود.
هرچند که شهرداری هیچ نوع توجهی به تذکر رئیس شورا در این زمینه نکرد و در نهایت هم این لایحه را به شورای شهر ارائه نداد.
بگذارید مردم بدانند بودجه تهران ۱۴۰۰ برای چه صرف شده است
در همین راستا نیز حجت نظری در اواخر اسفند نسبت به پوسترها و بنرهای مربوط به رویداد تهران ۱۴۰۰ به شهرداری تهران تذکر داد و اشاره کرد: اگر بناست این رویداد اجرا شود، باید در قالب لایحه به تصویب شورای شهر برسد.
نظری تصریح کرد: سوال اینجاست که آیا بناست اجرای رویداد ۱۴۰۰ به همین بنرها و پوسترها منتهی شود یا اگر بناست اتفاق دیگری رخ دهد، آیا نباید این برنامه به تصویب شورای شهر برسد؟
این عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: متأسفانه تا حالا اقدامی نشده است و جزییات این رویداد و نحوه هزینه کرد آن برای رویداد چرا تا حالا در قالب گزارشی شفاف ارائه نشده تا مردم بدانند چه هزینه هایی و در کجا و به چه دلیل انجام شده است؟
اجرای تک بعدی مهم ترین رویداد مدیریت شهری پنجم
محسن هاشمی نیز درباره ابعاد و اهداف این طرح و لزوم دستیابی به آنها اظهار داشته بود: مدیریت شهری باید برای آلودگی هوا، تاب آوری اجتماعی و بحث وقوع زلزله احتمالی راهکاری بیاندیشد تا تهران در ۱۴۰۰، جای امن تری جهت زندگی باشد و این موارد باید در رویداد تهران ۱۴۰۰ عملی شود.
با این حال شهرداری تهران بدون توجه به تذکرات و گفته های اعضای شورا، کار خودرا پیش برد و این رویداد را بصورت تک بعدی اجرا کرد.
چرا که رویدادی که قرار بود به رشد سطح کیفی زندگی در پایتخت، کاهش فاصله جنوب و شمال شهر و برندسازی تهران تبدیل گردد، تنها در قالب چندین پوستر و تبلیغات شهری آن هم در حوزه اجتماعی و فرهنگی خلاصه شد.
در رویداد تهران ۱۴۰۰ چه گذشت!
در همین خصوص نیز برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اقدامات انجام شده در رویداد «تهران ۱۴۰۰» اظهار داشت: سازمان زیباسازی در سال جدید مجموعه ای از رویدادها را تحت پوشش قرار داد که تمامی اقدامات انجام شده در رویداد «تهران ۱۴۰۰» نیز می گنجد. به همین دلیل نیز بیش از ۱۵۰۰ سازه به مناسبت نیمه شعبان به ابعاد حدوداً ۲۰ هزار متر مربع در سطح شهر اجرا شد.
ضرغامی اظهار نمود: بیش از ۱۱۰۰ سازه و با ابعاد حدود ۱۹ هزار متر مربع نیز برای ایام نوروز اکران شد. در مناسبت نوروز و نیمه شعبان امسال در مقایسه با سال قبل در تعداد سازه های اکران شده، تقریباً ۵۰ درصد افزایش اکران داشتیم.

وی با توضیح درباره سازه های اکران شده برای رویداد تهران ۱۴۰۰ نیز بیان کرد: در مورد رویداد تهران ۱۴۰۰ نیز تقریباً ۵۰۰ سازه اکران داشتیم که متراژ آنها حدود ۹ هزار متر بوده است.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران اضافه کرد: نوروز امسال با اعیاد شعبانیه و مبعث تقارن داشت پس طرح های ما به شکلی طراحی شده بود که همه مناسبت ها را پوشش بدهد. بعلاوه نوروز امسال با نیمه شعبان و ولادت حضرت علی اکبر (ع) تقارن داشت.
ضرغامی ابراز داشت همین طور در روزهای نوروز امسال علاوه بر اکران طرح های نیمه شعبان، طرح های هفته سربازان گم نام امام زمان (عج) و پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت تحویل سال نیز اکران شد.
وی اشاره کرد: سازمان زیباسازی اهتمام داشت با اکران حداکثری و طرح های شاد و متنوع مناسب نوروز، اعیاد ماه شعبان و در مجموع رویداد تهران ۱۴۰۰ را پوشش دهد و امیدواریم که حال مردم با این اکران ها خوب شده باشد.
بامی که روی هوا ماند
با این حال خیلی از اهداف و برنامه های این رویداد به مرحله اجرا نرسید. عملاً می توان گفت شهروندان از وجود رویدادی با این عنوان، در نوروز امسال ناآگاه ماندند. یکی از این برنامه ها نیز افتتاح فاز دوم برج میلاد بعنوان بام فرهنگ و هنر بود که تنها در حد شعار باقی ماند.
پس از به انتها رسیدن ایام نوروز و از سرگیری جلسات علنی شورای شهر، اعضا نسبت به کم کاری شهرداری در اجرای این برنامه انتقاد کردند و خواهان پاسخ گویی شهردار تهران نسبت به این تعلل شدند.
اعطا: هیچ چیزی از این رویداد در سطح شهر دیده نشد
در همین راستا نیز علی اعطا در جلسه علنی ۱۵ فروردین ماه، در تذکر به شهردار تهران نسبت به اجرای این رویداد اظهار داشت: بنا بود در نوروز برنامه های مشخصی در قالب لایحه تهران ۱۴۰۰ اجرا شود و در باقیمانده ماه های فصل بهار و تابستان نیز برنامه های مشخص اجرا شود اما عملاً چیزی دیده نشد.
سخنگوی شورای شهر تهران با اعلان اینکه بخشی ناشی از شروع کرونا است اما در نهایت برنامه ای که یک رویداد است و معنایش این است که در یک مقطع مشخصی شاهد مجموعه وقایع باشیم، اظهار داشت: عملاً هیچ اطلاعی درباره این رویداد در دست نیست و چیزی دیده نشد.
وی خطاب به هیأت رئیسه شورای شهر خواست در این خصوص از شهردار محترم توضیح خواسته شود؛ چونکه وقتی برای موضوعی دو یا سه سال صحبت می شود و پس از آن مقطع زمانی اتفاقی نمی افتد، صورت خوشی ندارد.
خداکرمی: تهران ۱۴۰۰ می توانست برند پایتخت باشد
در همین خصوص نیز ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباب رویداد تهران -۱۴۰۰ اظهار داشت: این رویداد پروژه بزرگ و عظیمی با یک چشم انداز ۴ ساله بود و امیدوار بودیم تا اتفاقات متفاوتی را در پی آن در شهر شاهد باشیم.
وی با اعلان اینکه متأسفانه شهرداری تهران در اجرای این رویداد تعلل داشت عنوان کرد: تهران -۱۴۰۰ رویداد جامعی با ۷ محور مأموریتی برای شهرداری تهران بود که متأسفانه کم کاری شهرداری و همین طور شیوع کرونا، تعدادی از بخش های این برنامه را معلق کرد.
دلیل نامشخص شهرداری برای کم کاری در تهران ۱۴۰۰
خداکرمی با اعلان اینکه تهران - ۱۴۰۰ می توانست بعنوان یک برند برای پایتخت محسوب شود، اشاره کرد: متأسفانه هنوز علت کم کاری شهرداری در اجرا و نمایش این رویداد را درک نکردیم و نمی دانیم که چرا این برنامه بصورت غیر جامع و منطبق با برنامه ریزی های انجام شده اجرا نشد.
رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین بخش های این رویداد همراه کردن سایر نهادها و اصناف با رویداد تهران – ۱۴۰۰ به ویژه در روزهای نوروز بود که شهرداری وظیفه داشت دستگاهها را دراین زمینه در یک مسیر قرار دهد اما متأسفانه این امر اجرائی نشد.

وی با اشاره به برخی طرح ها و اهداف این رویداد اشاره کرد: بعنوان مثال در این طرح پیش بینی کرده بودیم که بازار تهران بعنوان یک مرکز مدرن و در عین حال سنتی به دنیا معرفی شود و پتانسیل های آن به معرض نمایش گذاشته شود. در این راستا نیز باید اتاق اصناف با شهرداری همراهی می کرد اما این اتفاق رخ نداد و هیچ تغییری در این سازه اتفاق نیافتد.
خداکرمی افزود: بعلاوه رویداد تهران – ۱۴۰۰ در حوزه های معماری، برنامه ریزی و شهرسازی و … نیز تمرکز داشت که در هیچکدام از این حوزه ها اتفاق خاصی رخ نداد و عملاً بخش های مهم رویداد اجرا نشد.
از شهرداری گله داریم
وی با اعلان اینکه عملکرد شهرداری در اجرای این رویداد جای گله دارد، اشاره کرد: بنده و دیگر اعضای شورای شهر بارها به شهرداری و شخص شهردار تهران درباب کم کاری در اجرای این رویداد تذکر دادیم اما متأسفانه اتفاقی که در نهایت رخ داد بسیار دور از انتظار بود.
رئیس کمیته سلامت شورای شهر اشاره کرد: بعنوان مثال انتظار داشتیم که در حوزه کودکان یک موزه کودک ایجاد شود و تأسیس آن نیز بر رویداد تهران – ۱۴۰۰ پیش بینی شده بود اما متأسفانه حتی مکان مد نظر برای ایجاد این موزه مشخص نشد.
وی اظهار داشت: پیش بینی کرده بودیم که با تأسیس این موزه، کودکان در سال ۱۴۱۰ دارای یک مکان تفریحی و فرهنگی باشند.
اهداف اقتصادی و گردشگری رویداد تهران ۱۴۰۰ عملی نشد
خداکرمی اضافه کرد: یکی دیگر از بخش های مهم این رویداد، چشم انداز آن در زمینه اقتصادی و گردشگری بود. برمبنای برنامه های در نظر گرفته شده در این رویداد قرار بود دستاوردهای فراوانی در زمینه گردشگری پایتخت داشته باشیم و روش های رونق کسب وکار برای جذب توریست در شهر اجرا شود اما هیچکدام از این موارد اجرا نشد و تنها تمرکز اجرای رویداد تهران – ۱۴۰۰ بر مسائل فرهنگی بود.
خداکرمی ابزار داشت: یکی دیگر از مسائل مد نظر در این رویداد ایجاد تحول در برج طغرل و تغییر کاربری کارخانه سیمان تهران و چندین پروژه دیگر بود که هیچکدام از اینها در فهرست عملکرد شهرداری وجود ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به کم کاری شهرداری تهران در اجرای این رویداد موضع شورای شهر تا اختتام این دوره چیست، عنوان کرد: تا حالا تذکرات لازم بصورت شفاهی و کتبی به شهردار تهران ابلاغ گردیده است اما بنای ما برمبنای تعامل و درک متقابل است. در همین راستا نیز تا آخر دوره همچنان از شهرداری برای تکمیل اجرای بخش های مختلف این رویداد مطالبه می نماییم و امیدوارم برند تهران بعنوان شهری فرهنگی و تاریخی در دنیا بدرخشد.
برندی که به شکست بزرگ عملکرد مدیریت شهری تبدیل شد
به طور کلی شهرداری تهران با وجود تمامی هیاهوهایی که برای اجرای رویداد تهران ۱۴۰۰ به پا کرد، این برنامه را در حد مصوبات روی کاغذ باقی گذاشت و اهداف مهم آنرا به نتیجه نرساند.
در حقیقت رویدادی که مدیریت شهری دوره پنجم بعنوان کارنامه و برند عملکرد خود بر روی آن حساب باز کرده بودند، گویا به شکست بزرگی در فهرست عملکرد این دوره از مدیریت شهری تبدیل شد.

1400/03/01
22:05:14
5.0 / 5
400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است