شهردار تهران:

دولت مجبور نباشد به شهرداری ها كمك نمی كند

دولت مجبور نباشد به شهرداری ها كمك نمی كند به گزارش فست تریپ شهردار تهران اعلام كزد كه اگر دولت مجبور نباشد به شهرداری ها كمك نمی كند، مثلا در مبحث حمل و نقل عمومی و كرونا، دولت به اجبار در این حوزه كمك كرد. اما این نگاه، نگاه راحتی نیست و منابع در دولت به سادگی اختصاص پیدا نمی نماید.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال مدیرمسئول روزنامه دنیای اقتصاد، در خصوص اینکه رسانه ها چگونه می توانند در این عرصه به شهرداری های کلانشهرها کمک کنند؟ اظهار داشت: نگاهی در هیات رئیسه دولت وجود دارد که کمک عادی و گسترده به شهرداری ها نیست که ریشه این ذهنیت مشخص نمی باشد. از سوی دیگر اگر دولت مجبور نباشد به شهرداری ها کمک نمی کند، مثلا در مبحث حمل و نقل عمومی و کرونا، دولت به اجبار در این حوزه کمک کرد. اما این نگاه، نگاه راحتی نیست و منابع در دولت به سادگی اختصاص پیدا نمی کند.
وی اظهار داشت: شهرداری با دولت در بعضی حوزه ها مراوده دارد که یکی از آنها بحث یارانه است که به حمل و نقل عمومی یارانه زیادی داده می شود. متوسط قیمت بلیت مدت دار مترو برای شهروندان مبلغ یک هزار تومان تمام می شود، اما قیمت واقعی این بلیت با در نظر گرفتن نگهداری واگن ها و خدمات مترو ۶۵۰۰ تومان است، اگر زیرساختها هم در نظر گرفته شود این رقم به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد این قیمت واقعی بلیت مترو است که البته این برآوردها برای قبل از گرانی های سال جاری است. بخشی از یارانه بلیت مترو را شهرداری، بخشی را دولت و بخشی هم مسافر می پردازد، اما دولت معمولا سهم خویش را نمی دهد یا دیر می دهد و شهرداری با مصیبت زیاد این پول ها را پس از سال ها وصول می کند.
حناچی در ادامه حمل و نقل عمومی در کلانشهر تهران را یک مسئله حاکمیتی عنوان نمود و اظهار داشت: حمل و نقل عمومی موضوعی نیست که شهرداری تهران به تنهایی بتواند حل کند، شاید در دوره های قبل مترو، بهانه ای برای مسئله عبور از انضباط عمومی در سطح شهر بوده است یعنی دولت زمانی که در وضعیت خیلی خوب مالی بوده و می توانست به مترو تهران کمک نماید هم به هر علت این کار را نکرد، شهرداری هم هر کاری به جهت اینکه این شبکه را به اجرا در بیاورد انجام داده است.
بنا بر گزارش سایت شهر، شهردار تهران افزود: در بحث بدهی ها هم بدهی های بانکی را با دولت تهاتر می نماییم این رخداد امکان مانور ما را هم بیشتر می کند چون که هر چقدر بدهی های شهرداری به بانک ها کمتر شود امکان گرفتن تسهیلات بیشتر و جدیدتر فراهم می شود. اما یک دعوای عمومی با دولت داریم آن هم بر سر سهم از مالیات عمومی است در همه جای دنیا شهرها با بعضی از مالیات های محلی اداره می گردند. اینکه از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده چقدر باید به شهرداری ها و شهرداری کلانشهر تهران که نقش زیادی در گردش اقتصادی دارد برسد بحثی است که همواره با دولت داریم. اما دو لایحه مالیات بر ارزش افزوده و لایحه تأمین منابع مالی پایدار شهرداری ها به مجلس قبل ارجاع شده بود که در آن مجلس همه مراحل طی شد اما به ابلاغ نرسید، با مجلس جدید مذاکره کردیم و رئیس مجلس هم پذیرفتند که این مورد به نتیجه برسد و الان مجداد در کمیسیون ها در حال بررسی است.1399/06/10
17:29:23
5.0 / 5
3541
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است