رییس قوه قضاییه:

باید راه برای قانون مداران هموار و برای متخلفین سد شود

باید راه برای قانون مداران هموار و برای متخلفین سد شود به گزارش فست تریپ رئیس قوه قضاییه با تاكید بر ضرورت همكاری شوراها برای هموار كردن راه های زندگی درست و قانون مند و پیشگیری از تخلف اظهار داشت: راه را باید برای قانون مداران هموار و برای متخلفین سد نماییم.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در سی وچهارمین اجلاس عمومی شورایعالی استان ها بعنوان میهمان ویژه اظهار نمود: از وقتی که حیات بشری انسان و جوامع شهری، قبیله، طائفه و ملت شکل گرفته که هر کدام از این واژگان پشت خود فلسفه ای را همراه دارد، مبحث شهر سالم و یا مدینه فاضله مطرح بوده است.
وی افزود: در واژگان اسلامی خداوند امت را قرار داده و آن چه که بعنوان این واژه دیده شده این است که مردمانی برای هدف واحد و مقصد واحد تلاش خواهند کرد. عنصر حرکت در امت وجود دارد و امت همیشه پویاست و در حال حرکت.
رئیس قوه قضاییه افزود: در امت تمام ظرفیت ها باید با مدیریت صحیح جهت رسیدن به هدف بزرگ بکار گرفته شود. در خصوصیت های شهرسالم خصوصیاتی توسط بزرگان ذکر شده است. شهر اسلامی و سالم خصوصیت هایی همچون مبتنی بودن بر معنویت، اخلاق و عدالت را به همراه دارد. اساس روابط در این شهر برمعنویت، اخلاق و عدالت پایه گذاری شده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که «عقلانیت باید بر امور شهر و آبادی حاکم شود»، افزود: در قانون اساسی در اصول 101 و 102 به فلسفه تشکیل شوراها اشاره شده و برای پیشرفت امور اقتصادی، فرهنگی، عمرانی و بهداشتی شهرها به تشکیل شوراها تاکید گردیده است. در حقیقت اساس تشکیل شوراها برای این امور است؛ بنابراین باید کوشش کرد این هدفی که قانون اساسی تعیین کرده هیچ زمانی مغفول نماند پیشرفت شهرها در حوزه های اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و بهداشتی به صورت مداوم مدنظر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: شوراها جلوه حضور و اراده مردم هستند و مردم برای مشارکت در خدمت رسانی خود از راه شوراها نقش آفرینی می کنند. در خدمات فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و... مردم از راه شوراها نقش آفرین هستند و این اهداف شوراها باید همیشه به صورت جد مد نظر قرار گیرد. شوراها و اعضای آن باید دژ محکمی در مقابل فساد و کج فهمی ها باشد. این دژ باید سدی در مقابل هر کجی باشد که بخواهد حقوق عامه را ضایع کند.
رئیس قوه قضاییه افزود: شوراها در این جهت باید همکار همه بخش ها در کشور باشند و در مقابل زیادی خواهی، رانت خواری و فساد ایستادگی کنند. از این حیث شوراها همکار دستگاه قضایی محسوب می شوند. بدون شک با توسعه اقتصادی و اجتماعی موافق هستیم، اما هرگونه توسعه اقتصادی فرع بر حفظ محیط زیست است. اساس شوراها این است که به دنبال پیشرفت شهرها و آبادی ها باشند، اما این امر باید بگونه ای باشد که محیط زیست مورد صدمه قرار نگیرد.
رئیسی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اختیار شورایعالی استان ها در عرضه طرح به مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: قانون برای شما این حق را تعیین کرده، اما در کنار هر حقی تکالیفی مشخص شده است یعنی حق و تکلیف در کنار هم هستند؛ بنابراین باید بررسی شود که تکالیف به درستی انجام شده است یا خیر و از این حقی که داده شده است به صورت کامل بهره گرفته شده یا خیر.
وی افزود: شوراها در شهر و روستا برای افرادی که می خواهند حرکت قانونمند کنند باید مامن باشند و افرادی که می خواهند تخلف کنند نخستین سد را باید شوراها بدانند. شوراها تشکیل شده اند تا حافظ حقوق مردم باشند و بعنوان عامل توسعه و پیشرفت شهر قلمداد شوند.
رئیسی تصریح کرد: ما امیدواریم همه دستگاه ها بخصوص شوراها کار خویش را به درستی انجام دهند تا نوبت به قوه قضاییه و ورود به مسائل نرسد. ما می خواهیم شوراها خود مدعی هرگونه تخلف باشند و در این جهت نه فقط همکار که خط مقدم مبارزه با تخلف باشند.
رئیس قوه قضاییه افزود: حتما در این دوره باید صدمه شناسی از شوراها صورت بگیرد مجموعه شوراها باید نخستین مدعی سلامت در مجموعه خودشان باشند و خود شورایعالی استان ها مدعی باشد و در این جهت اجازه ندهد خدماتی که عرضه می شود در کنار برخی نارسایی ها تا تخلف یک فرد مخدوش شود. آشنایی با شورا و اجرای سازوکار نظارتی قوی درون شوراها مقدم است که می تواند نظارت را نهادینه کند؛ بنابراین باید این سازوکار نظارتی ابتدا و پیش از همه در مقابل تخلفات زنگ خطر را به صدا دربیاورد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این که «اگر احتیاج به اصلاح ساختار وجود دارد خود شورایعالی استان ها می تواند این اصلاح ساختار را پیگیری کند»، افزود: ما باید راه را برای قانون مداران هموار و برای متخلفین سد نماییم. راه های زندگی درست و قانون مند باید باز شوند و جلوی تخلف گرفته شود. بطور قطع شورایی که برپایه قانون حرکت می کند و در مقابل تخلفات می ایستد، حتما مورد حمایت دستگاه قضا است.
وی افزود: نسبت به مصوبات شوراها ارتباط با حقوق دان ها در شهرداری ها امکان پذیر است باید منابع درآمدی شهرداری ها مورد توجه قرار گیرد، اما تخلف خریدن کار درستی نیست. برخی رفتارها شش ها و کانال های تنفسی شهر را از بین می برد که این تخلفاتی قابل بخشایش نیست. امیدواریم با اهدافی که قانون اساسی در نظر گرفته و همت اعضای شورا اشکالات ساختاری دنبال و همه مشکلات رفتاری حل و فصل شود. ما هم بعنوان دستگاه قضایی برخورد با فساد با قانون شکنان را در دستور کار داریم و انتظار داریم شورا هم چنین عمل کند. اگر فردی از شورا در حال آلوده شدن به فساد است نخستین مدعی باید خود شوراها باشند.
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: باید شوراها به شهرداری ها و عملکرد آنها نظارت کنند هر اقدام شوراها در جهت گره گشایی زندگی آحاد مردم مورد حمایت دستگاه قضایی است. برخورد با یک شهردار متخلف تقویت جریان شهرداری ها را به همراه دارد و برخورد با یک وکیل متخلف تقویت جریان وکالت را به همراه دارد.
منبع:

1399/05/24
22:20:29
5.0 / 5
3147
تگهای خبر: خدمات , خرید , دستگاه , شهرداری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است