رئیس شورای شهر تهران:

تصمیم گیر نهایی در مورد پلاسكو شهردار تهران است

تصمیم گیر نهایی در مورد پلاسكو شهردار تهران است به گزارش فست تریپ رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباب سوژه ساخت پلاسكو اظهار داشت: تصمیم گیر نهایی در مورد پلاسكو شهردار تهران است.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، محسن هاشمی رفسنجانی درانتها جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران درباب مصوبات امروز شورا اظهار داشت: در این نشست گزارشی توسط آقای اعطا درباره حذف نام شهدا از تابلوهای معابر شهری ارائه شد موضوعی كه برای مردم تهران و همه كشور مهم تلقی شد. بر همین مبنا كمیته ویژه ای تشكیل شد و اعلام كردیم گزارش دقیقی در این خصوص تهیه شود.
وی ادامه داد: نتیجه بررسی ها در چارچوب گزارشی امروز قرائت شد و این گزارش در اختیار همه مطبوعات و مسئولین قرار می گیرد. در نتیجه این گزارش مشخص شد كه بیشتر از 16 هزار تابلوی معابر شهری تنها 2 درصد حذف كلمه شهید به سبب تخریب داشتند كه باید دلیلهای آن بررسی شود. همین طور 2 درصد هم اشتباه پیمانكار بود كه طی 10 سال قبل رخ داده بود و مربوط به دوره پنجم شورای شهر نبود. آماری كه در این دوره داشتیم بسیار قلیل بود. پس از رسانه ملی كه در این خصوص برنامه های مفصلی ساخته بود و به تخریب شورا و مدیریت شهری در دوره پنجم پرداخته بود درخواست می كنم كه واقعیت ها را اعلام كنند. در حقیقت صدا و سیما در آن موقع سبب تخریب حیثیتی شورا و مدیریت شهری در دوره پنجم شده بود كه لازم است امروز واقعیت ها را اعلام نماید.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه تشریح جلسه امروز شورا به حضور سردار یزدی فرمانده سپاه محمدرسول الله تهران در شورا اشاره نمود و اضافه كرد: سردار یزدی سخنان مبسوطی را ارائه كردند و درباب همكاری شورا صحبت هایی را داشتیم. در ادامه این جلسه طرح دو فوریتی كه با 20 امضاء برای رسیدگی به حادثه دیدگان اتفاقات اخیر به هیات رئیسه ارسال شده بود مورد بررسی قرار گرفت كه دو فوریت و متن آن به تصویب اعضا رسید.
وی افزود: بر طبق این طرح اگر كسی در اتفاقات اخیر خسارتی دیده باشد لطمه ها احیاء و مشكلاتی كه سبب نگرانی مردم تهران شده بود نیز حل و فصل خواهد شد.
هاشمی درباب پرسشی درباره آلودگی هوای شهر تهران و دستگاه های دخیل در این مساله اظهار داشت: همه اقدامات همچون اجرای طرح ترافیك و زوج و فرد اساسا موجب از بین رفتن آلودگی هوا نمی گردد و تنها در هنگام انباشت آلودگی می تواند جلوی رشد آنرا بگیرد. بی شك اگر آلودگی قوی باشد با این تصمیمات برطرف نمی گردد و آلودگی هوا در تهران باقی می ماند.
وی افزود: یكی از موضوعات مورد بحث در این زمینه گرمایش در تهران است كه با عنایت به استفاده از سوخت گاز و گازوئیل به سبب قیمت پایین آن مصرف بالاست، به شكلی كه گاهی وسیله گرمایشی روشن است و پنجره ها را نیز باز می نماییم. حتی در شورای شهر نیز به وفور این اتفاق رخ می دهد.
هاشمی اشاره كرد: نخستین منشأ آلودگی هوا مصرف سوخت های فسیلی است، همانطور كه رهبر معظم انقلاب نیز اشاره كردند ما در استفاده سوخت های فسیلی مصرف گرا هستیم. خودرو محوری دومین دلیل آلودگی هوای تهران است كه می توان برای آن نقش 50 درصدی در نظر گرفت. آلودگی هوا به سبب خودرومحوری باید مورد توجه قرار گیرد و حل و فصل شود. بی شك با حمل و نقل عمومی ایمن و سریع می توانیم در راه حل این معضل گام برداریم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود اشاره كرد: دلیل آلودگی ناشی از سوخت فسیلی و خودرومحوری باید توسط مسئولین مورد توجه قرار گیرد و این مساله را مدیریت كنند. هر چه به حمل و نقل عمومی دقت كنیم در حوزه كاهش آلودگی هوا موفق تر خواهیم بود. در بعضی از كشورهای پیشرفته مالیات های كلانی به سوخت تعلق می گیرد. بدین سان مصرف كاسته می شود. از طرفی درآمد حاصل از این رویداد نیز باید سریعا وارد مسیر توسعه حمل و نقل عمومی خصوصاً حمل و نقل انبوه بر و ریلی شود.
وی افزود: امروز پكن در حال افزایش خطوط متروی خود به 21 خط است. ما نیز باید به این سو پیش برویم. البته در مورد توسعه حمل و نقل عمومی به شكلی عمل شده كه 10 درصد قوانین هم اجرا نمی گردد. چونكه ناهماهنگی ها سبب مغفول ماندن قوانین می شود و نیاز به هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، وزارت سمت، وزارت نفت و سایر دستگاه ها هستیم.
هاشمی در پاسخ به سوالی درباب تصمیم نهایی در مورد ساخت پلاسكو اظهار داشت: مالكیت پلاسكو متعلق به بنیاد مستضعفان است و سرقفلی های آن واگذار شده، حادثه پلاسكو سبب وارد شدن ضرر به بنیاد شده و الان كه باردیگر این ساختمان می خواهد ساخته شود به سبب بالا بودن هزینه ها، بنیاد به دنبال تراكم بیشتر است تا از این طریق به صورتی هزینه ساخت را تامین كند. پس این مسئله سبب بروز اختلاف با شهرداری تهران شده است.
وی افزود: با عنایت به اینكه شهردار تهران قبلا در معاونت شهرسازی بوده به این مسئله حساس است ولی باید خودش تصمیم نهایی را بگیرد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد اختصاص مكانی برای اعتراضات مردمی اظهار داشت: تجمع های مردمی سوژه پیچیده ای است، در كشورهای توسعه یافته اصولا مردم برای تجمع به یك نقطه نمی روند. در كشوری پاركی برای این كار اختصاص پیدا كرده اما نه به این شكل كه افراد در آنجا تجمع كنند. بلكه در حد یكی دو نفر می توانند در این پارك حضور پیدا كنند روی یك پیت بنشینند، اعتراض خودرا به هر یك از مسئولین و سایر دستگاه ها اعلام كنند ولی اجازه تجمع در این پارك وجود ندارد و تنها برای افراد اندك این كار قابل انجام است.
وی افزود: در بعضی كشورها نیز در نامه ای تعداد تجمع كنندگان، مكانشان به مسئولین كشور ارائه می شود و برای این كار مجوز دریافت می كنند. هنگامی كه من در كانادا بودم برای راهپیمایی روز قدس و 22 بهمن در نامه ای درخواست تجمع خود، شعارها و مكان تجمع را اعلام می كردیم و بعد از ستاندن مجوز می توانستیم به راحتی حتی شعارهای تند هم در این تجمع بدهیم و پلیس نیز تامین امنیت این تجمع را انجام می داد.
رئیس شورای شهر تهران اشاره كرد: هم اكنون در كشور ما نیز قانون در مورد تجمع وجود دارد و تجمع كنندگان باید نامه ای به شورای امنیت بنویسند و بعد از بررسی مسئله مجوز برای تجمع صادر شود اما متاسفانه این بند از قانون به درستی اجرا نمی گردد.
هاشمی افزود: اساسا اینكه نقطه ای برای تجمعات تعیین شود در هیچ كشوری وجود ندارد. باید اجازه اعتراض را وزارت كشور بدهد. حتی برای شعارهای به اصطلاح خفن نیز باید این اجازه داده شود. چونكه این مساله به نفع نظام است و سبب می شود اعتراضات از زیر پوست شهر بیرون بیاید.
وی در پاسخ به سوالی درباب زیست شبانه نیز، اظهار داشت: با زیست شبانه موافقم اما با زیست شبانه ای كه تا ساعت 10 شب باشد و زیست نصف شبانه را قبول ندارم.
رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباب اولویت های بودجه بندی مدیریت شهری در سال 99 اظهار داشت: اولویت های كمیسیون حمل و نقل به نظر من حمل و نقل عمومی خصوصاً حمل و نقل انبوه بر و مكمل آن همانند مینی بوس است. البته پروژه های عمرانی نیز در این عرصه باید مورد توجه قرار گیرد و قولی كه دادیم برای افتتاح ایستگاه های مترو در هر ماه نیز باید فعال شود. همین طور سوژه پارك حاشیه ای و TOD نیز برای تحقق این اهداف لازم است.
منبع:

1398/09/10
15:05:20
5.0 / 5
6027
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است