مدیریت پسماند مهمترین راهكار كنترل جمعیت سگ های ولگرد

مدیریت پسماند مهمترین راهكار كنترل جمعیت سگ های ولگرد فست تریپ: به دنبال باز انتشار فیلم هایی از كشتن سگ ها و حواشی پیش آمده، یك دامپزشك و متخصص حیات وحش ضمن ارائه راهكارهایی برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب اظهار داشت: ابتدایی ترین و موثرترین راهكار، مدیریت پسماند است.


ایمان معماریان در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: اصلی ترین و ابتدایی ترین اقدامی كه باید برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در محیط های شهری انجام داد، مدیریت پسماند است برای اینكه هنگامی كه غذا به راحتی بوسیله پسماندها در اخیتار این نوع از حیوانات قرار می گیرد میزان تولید مثل آنها افزوده می شود.
وی اضافه كرد: طی سال های گذشته افزایش جمعیت موش ها در شهر لندن دردسرهایی را به وجود آورده بود. دستگاه های مسئول این كشور اهتمام كردند با روش های مختلفی همچون كشتن و سم دادن به موش ها جمعیت آنها را كنترل كنند اما با اجرای این راهكار هیچ وقت موفق به كنترل جمعیت نشدند و تنها زمانی تنوانستد جمعیت موش ها را كنترل كنند كه به مدیریت صحیح و اصولی پسماندها روی آوردند چونكه از این طریق غذا به راحتی در اختیار موش ها قرار نگرفت و به تدریج میزان تولید مثل آنها كاهش پیدا كرد.
این دامپزشك و متخصص حیات وحش در ادامه اشاره كرد: ما نه تنها در كشور مدیریت پسماند درستی نداریم بلكه برخی افراد غذای مجانی در اختیار سگ ها قرار می دهند كه كار اشتباهی است. عدم مدیریت پسماند و غذارسانی به سگ ها سبب افزایش بی حد و حصر جمعیت آنها در محیط های شهری و یا نزدیكی آنها شده است.
به گفته معماریان، مرحله دوم بعد از مدیریت پسماند و عدم غذارسانی به سگ ها، مدیریت سگ های صاحبدار خصوصاً سگ های گله است. در ایران تولید مثل و بهداشت سگ های گله به هیچ وجه كنترل نمی گردد و در واقع همین سگ ها منبع اصلی تولید سگ های ولگرد هستند.
وی در ادامه با اشاره به اینكه بعد از اجرای این راهكارها و كنترل جمعیت سگ ها باید به سراغ راهكارهای حذف فیزیكی مثل عقیم سازی رفت، اظهار نمود: در مناطق مختلف شهری و غیرشهری راهكارهای مختلف علمی شامل نگهداری كردن در محیط محصور و... وجود دارد.
این دامپزشك و متخصص حیات وحش با اشاره به اینكه هم اكنون میلیون ها سگ در كشور وجود دارد و نمی توان همه آنها را جمع آوری و تا آخر عمرشان از آنها نگهداری كرد، اظهار داشت: با این كار نمی توان سگ ها را مدیریت كرد و امكان دارد با این مبادرت به كارهای اشتباهی برای حذف سگ ها روی آوریم.
معماریان اشاره كرد: مدیریت درست و علمی بدون سوار شدن بر موج احساسات، كمك می نماید تا در آینده جمعیت سگ ها در محیط های شهری كه هم برای انسان و هم برای خود سگ ها مناسب نمی باشد، كنترل شود.
وی همین طور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه سگ ها حیوانات اهلی هستند كه فقط برای انسان كاربرد دارد اظهار داشت: سگ در كنار كار نگهبانی به انسان كمك می كرد تا در مقابل حیوانات وحشی از خود محافظت كند بدین سبب به سبب كاركردهای سگ برای انسان، به تدریج انسان ها اهتمام كردند كه تعداد این حیوان را بالا برند.
به گفته این دامپزشك، سگ ها در طبیعت لطمه های مستقیم و غیر مستقیمی به حیات وحش وارد می كنند چونكه از اساس سگ حیوان شكاری است و می تواند به تنوع زیستی لطمه بزند. از طرف دیگر سگ ها می توانند بیماری هایی را برای حیات وحش به دنبال داشته باشند. محیط های شهری هم كه ساخته دست بشر هستند نیز برای سگ ها زیستگاه مناسبی نیستند چونكه این نوع از حیوانات در محیط های شهری می توانند مشكلاتی را برای انسان به وجود بیاورد و از طرف دیگر نیز خود سگ ها در محیط های شهری لطمه می بینند. در واقع جای سگ ها كنار انسان است نه محیط های طبیعی و شهری.
منبع:

1398/05/29
14:53:41
5.0 / 5
5591
تگهای خبر: تولید , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است