حناچی:

مشكلات تهران با نگاه سوپرمنی حل نمی گردد

مشكلات تهران با نگاه سوپرمنی حل نمی گردد به گزارش فست تریپ شهردار تهران امروز عصر در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار بر لزوم مطالبه گری و پاسخ خواهی خبرنگاران و روزنامه نگاران از نظام مدیریت شهری تاكید كرد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در مراسم بزرگداشت روز خبرنگاران با اشاره به اینكه خبرنگاران طلایه دار آگاهی و دانش در جامعه هستند، اظهار داشت: ۱۷ مرداد یادگار رخدادی است كه در مزارشریف صورت گرفت. یاد و خاطره خبرنگارانی را كه در آن حادثه به شهادت رسیدند گرامی می داریم.
حناچی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: حل مشكلات در كلان شهری مثل تهران و اساسا در همه شهرهای كشور، با نگاه سوپرمنی انجام پذیر نیست؛ نمی توانیم منتظر باشیم تا یك نفر بیاید و همه مشكلات كشور را حل كند.
وی با تاكید بر این كه خیلی از مشكلات شهری مانند تهران جز با همكاری و همگامی همه امكان پذیر نیست، تصریح كرد: ۴۰ درصد آلودگی تهران مربوط به خودرو های شخصی است. وقتی می توانیم این مشكل را كنترل نماییم كه حمل و نقل عمومی را توسعه دهیم و دركنار آن تك تك ما باور داشته باشیم كه اگر قدم پیش بگذاریم، می توانیم در درمان این بیماری موفق عمل نماییم.

شهردار تهران با اشاره به انتقادات بعضی از خبرنگاران از او، اظهار داشت: این انتقاد را می پذیرم كه گفتند در دوره های قبل دسترسی شان به من راحت تر بود و این دسترسی الان قدری مشكل تر شده؛ این مورد هم به علت حجم كار است و هم جنس موضوعات؛ نمی گردد قبل از آن كه از همه جوانب به موضوعات نگاه شود، به راحتی راجع به آنان اظهارنظر كرد.

حناچی خاطرنشان كرد: من در دولت ارتباط مستقیم با خبرنگاران داشتم. این ارتباط بسیار نزدیك بود و مردم كشور از این ارتباط نزدیك بهره بردند؛ خیلی از تصمیمات غلط در اقصی نقاط كشور متوقف شدند؛ مهم این بود كه درمورد آنها اطلاع رسانی و آگاهی بخشی صورت گیرد.

وی با اشاره به این كه در گذشته ما با مصوباتی مواجه بودیم كه امروز لغو و اصلاح شده اند، اظهار داشت: امروز شهر تبدیل به بهشت نشده اما دست كم دیگر باغات را تخریب نمی نماییم و امكاناتی برای صاحبان این املاك فراهم شده كه در نتیجه آن، ثروت شهر حفظ شود. امكان دارد عواید این روش ها از جهت مالی مثل برج سازی نباشد، اما مهم این است كه مردم می توانند نفس بكشند.

شهردار تهران عنوان كرد: ما برای پیشگیری از آن روش اشتباه و اصلاح امر، در موارد زیادی مثل خانه نمازی یا ساختمان ثابت پاسال، از كمك شما خبرنگاران استفاده كردیم تا با اطلاع رسانی، كاری نماییم كه دارایی شهر از دست نرود؛ این رسالت همكاران خبرنگاران من است و اگر در بسیاری از زمینه ها از ركن چهارم دموكراسی حراست نماییم، خیلی از مشكلات حل می شود.

حناچی با اشاره به اینكه از نظر من مدح و مجیز اساساً از رسالت خبرنگاران به دور است و نگاه نقادانه و منصفانه است كه می تواند ما را از این وضعیت خلاص كند، اظهار داشت: معتقدم بزرگترین مشكلات ما با نگاه اجتماعی قابل حل است. اگر نتوانیم مشكلاتمان را اجتماعی نماییم طبعا در حل آنان هم موفق نمی شویم. چه زمانی موضوعات اجتماعی می شود؟ وقتی آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درباره آنان صورت گیرد. اگر ما به درستی اطلاع رسانی نماییم كه با این آلودگی وضعیت سلامت دقیقا چه طور خواهد بود، طبیعتا این آگاهی بخشی هر عقل سلیمی را به تحرك وامی دارد. طبیعتا همه مسایل مبتلابه ما در شهر، از همین جنس هستند.

وی با تاكید براینكه موفقیت ما در شهر وابسته به این است كه موضوعات را اجتماعی نماییم و با جمعیت بیشتری به سمتشان برویم، عنوان كرد: معضلات تكدی گری، كودكان كار، آلودگی و ترافیك را وقتی می توانیم مدیریت نماییم كه وجدان عمومی جامعه نسبت به آنان حساس شود.

شهردار تهران اظهار داشت: مسائلی مثل پسماند هم از همین جنس است. به خاطر دارم در یكی از غرفه های اكسپو میلان كه مربوط به آلمان بود، حجم تولید زباله توسط یك خانواده ۴نفره به تجسم آمده بود؛ وارد یك ساختمان می شدید و اجسامی را می دیدید كه تبدیل به زباله می شدند. دیدن این حجم و مقدار تولید زباله در سال، تكان دهنده بود؛ البته این مربوط به كشوری بود كه درمورد پسماند حساس است و از ما هم خیلی جلوتر.

حناچی در ادامه با طرح این پرسش كه ما چقدر در این زمینه ها پیام درست را به مردم مخابره كرده ایم؟ خاطرنشان كرد: شهرداری وقتی در حل این مورد موفق می شود كه مردم با آن همكاری كنند. این همكاری وقتی به وجود می آید كه ابعاد مختلف مشكل تبیین شود و مردم بدانند اگر زباله را به مثابه یك منبع نبینیم، چه تبعاتی پیش می آید.

وی تصریح كرد: برای انجام درست این مهم، نیازمند سرمایه های اجتماعی هستیم و جامعه ای كه سرمایه اجتماعی اش را از دست دهد، مهم ترین ابزارش را برای حل مشكلات از دست داده است.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: خیلی از تجربیات یا حساسیت های حالا، بارها و بارها در كشور تجربه شده است. در دوره پهلوی اول داشتن رادیو جرم بود. رضاخان بخشنامه ای ابلاغ كرده بود كه داشتن رادیو را مخل امنیت ملی می دانست. چنین پدیده ای امروز بسیار خنده دار است. فكر می كنم ایستادن مقابل تحولات اجتماعی امروز، در آینده همین قدر خنده دار خواهد بود. باید باور نماییم كه می توانیم از ابزارهای مدرن درست استفاده نماییم.

حناچی تاكید كرد: در ادبیاتمان هم به این مهم اشاره شده است كه «فرزند زمان خویشتن باش» و فرزند زمانه خویشتن بودن یعنی ایجاد تحول، متناسب با شرایط حاضر.

وی تصریح كرد: چاره خیلی از مشكلاتمان را می توانیم در ادبیاتمان بیابیم. در خاتمه كلامم از عطار نیشابوری و حكایت «سیمرغ و سی مرغ» كمك می گیرم؛ مشكل ما این است كه همیشه به دنبال پرنده افسانه ای سیمرغ هستیم، درحالی كه باید خودمان را ببینیم و چاره مشكلات را در خودمان جست وجو نماییم.

حناچی در انتها خطاب به خبرنگاران تصریح كرد: از زحمات شما دوستانم تشكر می كنم كه با نقد، با زیر سؤال بردن، با سؤال پرسیدن و پاسخ خواستن، ما را در انجام مأموریت هایمان یاری می كنید.
منبع:

1398/05/20
13:57:50
5.0 / 5
5101
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است