آغاز عملیات جمع آوری پل گیشا

آغاز عملیات جمع آوری پل گیشا به گزارش فست تریپ معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران با بیان برداشتن نخستین قطعه از عرشه «پل گیشا»گفت: به صورت رسمی جمع آوری این پل وارد فاز اجرایی شد.مهندس صفا صبوری دیلمی در حاشیه برداشتن نخستین شاه تیرهای عرشه پل گیشا در گفت و گو با ایسنا با بیان این كه پل گیشا در سال ۱۳۶۰ به یك شركت بلژیكی سفارش داده می شود، اظهار نمود: یك سال بعد این پل روی تقاطع چمران و جلال آل احمد نصب می شود كه احیانا این پل از سفارش های پیش از انقلاب و برای بازی های آسیایی بود اما از آن جایی كه اسناد و مدارك دقیقی در مورد تاریخچه این پل نداریم نمی توانیم در مورد جزئیات آن با صحت كامل صحبت نماییم.

وی با اشاره به اینكه برای پروژه گیشا سه اتفاق در روی سطح، فضای زیر سطحی و در ارتفاع رخ خواهد داد، اظهار داشت: در فضای روی سطح شاهد بهبود ترافیك در بزرگراه چمران خواهیم بود چونكه پایه های پل گیشا جمع آوری می شود و با ایجاد زیرگذر در راه شرق به غرب و غرب به شرق شاهد بهبود جریان تردد خواهیم بود.

معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران با اشاره به اینكه در این پروژه مقرر است زیرگذر حفر شود، اظهاركرد: با راه اندازی این زیرگذر كه دارای سه خط عبوری است شاهد بهبود تردد و تسهیل ترافیك در راه شرقی ـ غربی و بالعكس خواهیم بود و در ارتفاع نیز مقرر است پل قدیمی جمع آوری شود و سازه آن بعد از ایمن سازی با شكلی جدید بعنوان «پل سبز زندگی» برای پیاده روی و ایجاد مكانی برای مكث شهروندان به محل بازگردد.

علت جمع آوری پل گیشا

وی در تشریح چرایی جمع آوری پل گیشا به مشكلات آن اشاره نمود و در عین حال اشاره كرد: پل گیشا دو خط عبوری داشت و به سبب محدودیت خطوطی ترافیكی ظرفیت تردد خوبی نداشت كه در این مورد شبیه پل ستارخان بود اما توانستیم پل ستارخان را به سبب شرایطی كه داشت تعریض نماییم اما پل گیشا امكان آنرا نمی داد كه به لحاظ فیزیكی یك لاین به آن اضافه شود.

صبوری دیلمی با بیان این كه در ابتدا تصمیم گرفته شد كه علاوه بر بهسازی لرزه ای، تعداد خط عبوری را از دو لاین به سه لاین افزایش دهیم، اظهار داشت: اما امكان اضافه كردن لاین تردد در ارتفاع وجود نداشت.

پایش مداوم ایمنی پل های پایتخت

وی با اشاره به اینكه از نظر ایمنی نیز این پل دارای اشكالات فراوانی بود، اظهاركرد: رصد و پایش ایمنی همه پل های پایتخت در دستور كار قرار دارد و جزو برنامه های سالانه معاونت فنی و عمرانی است. در نوروز ۹۷ پل كریمخان را مورد بهسازی قراردادیم و رویه فلزی آن به بتنی تبدیل شد. می توانیم بگوییم پل كریمخان از نظر مهندسی به یك پل دیگر تبدیل شد. سال قبل نیز پنج پل مقاوم سازی شد و امسال نیز به غیر از پل گیشا ۱۰ پل دیگر مقاوم سازی می شود اما در مطالعات مهندسی مشخص شد كه از نظر مهندسی بهسازی پل گیشا مردود است.

معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران با بیان این كه از نظر مطالعات ایمنی، فنی ـ مهندسی، اقتصادی و غیره باقی ماندن این پل به صلاح نبود، اظهار داشت: بنا بر این تصمیم گرفته شد كه پل گیشا جمع آوری شود.

اجرای طرح پل «سبز زندگی»

صبوری دیلمی اضافه كرد: در سال ۹۶ كه پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران بود ایده ای را بیان كرد كه برمبنای آن پل گیشا به یك فضای مكث و فضایی برای عابرین پیاده تبدیل گردد كه تحت عنوان پل سبز زندگی عنوان شد. بر طبق این طرح پل گیشا پس از جمع آوری از بین نمی رود بلكه مقاوم سازی و بازسازی و باردیگر در محل فعلیش با شكل جدید نصب می شود. بر طبق این طرح حدود ۵۵۰۰ متر مربع از عرشه پل پس از بهسازی باردیگر باز خواهد گشت و تبدیل به پل سبز زندگی می شود و فضایی برای عبور ایمن عابران و فضای مكث شهری كه دارای فضاهای فرهنگی، تفرجگاهی و... روی این پل در نظر گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به این كه این یك سازه ۴۰ ساله و به یك نشانه شهر تبدیل گشته است، اظهاركرد: پل گیشا قسمتی از تاریخ مهندسی شهر است كه مردم با آن خاطره دارند و نباید این خاطره معاصر را از بین ببریم. بنا بر این پس از آن كه زیرگذر ساخته شد قسمت هایی از این پل باردیگر در محل فعلی نصب می شود.

عدم ظرفیت ترافیك عبوری و نبود ایمنی كافی از دلیلهای برچیده شده پل گیشا

معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران با بیان این كه عدم ظرفیت ترافیك عبوری و نبود ایمنی كافی از دلیلهای برچیده شده پل گیشا و ساخت زیرگذر است و اظهار داشت: ما اهتمام كرده ایم تا جایی كه وجود پل گیشا برای كار حفر تونل مشكلی ایجاد نمی كند، نسبت به حفظ پل اقدام نماییم اما هم اكنون پیشرفت زیرگذر به حدی رسیده است كه می بایست پل گیشا برداشته شود و مسیرهای جایگزین مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این كه پروژه ساخت زیرگذر و حذف پل گیشا از سال ۹۴ شروع شد اما در همان زمان متوقف باقی ماند، اظهاركرد: از سال ۹۶ این پروژه باردیگر فعال شده و حدودا به پیشرفت فیزیكی ۴۰ درصد رسیده است. حالا مطالعات انجام شده نشاندهنده این است كه برای ادامه حفر زیرگذر نیازمند آن هستیم كه بار پل گیشا برداشته شود. بنا بر این از بامداد روز گذشته (پنجشنبه ) عملیات برداشتن شاه تیرهای عرشه پل گیشا با اولویت برداشتن قطعاتی از پل كه روی بزرگراه «چمران» قرار داشت، شروع شد.

نصب سنسور روی عرشه پل برای رفتارسنجی آن

صبوری دیلمی با اشاره به این كه دو پایه پل گیشا روی بزرگراه «چمران» قرار دارد، اظهاركرد: زیرگذر در پس این دو پایه حفر شده است و باید این پایه ها برداشته شود تا اجازه اتصال این دو قسمت زیرگذر در فضای زیر سطحی وجود داشته باشد. بنا بر این در برداشتن قطعات فلزی پل، با اولویت بخش رویی بزرگراه «چمران» كار را آغاز كردیم تا بتوانیم ظرف مدت ۱۰ روز علاوه بر آزادسازی بزرگراه چمران، آنرا به پلیس تحویل دهیم تا بار ترافیكی حداقل از روی بزرگراه چمران برداشته شود و در فضای زیر سطحی نیز بتوانیم نسبت به اتصال دو بخش زیرگذر و حفر سقف زیر گذر در فضای زیرین بزرگراه چمران اقدام نماییم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این كه برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم با فشرده سازی عملیات برچیدن پل بتوانیم تا آخر سال حفر زیرگذر را به انتها برسانیم، اظهار داشت: پس از آن به دنبال ایمن سازی پل گیشا قسمت های از این سازه را به محل باز می گردانیم تا پل «سبز زندگی» ایجاد شود.

معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران با بیان این كه حق مردم است كه سازه ای ایمن با تاب آوری بالا و بدون مشكلات فنی داشته باشند، اظهاركرد: در مطالعات مهندسی «پل گیشا» مشخص شد كه بهسازی پل گزینه مطمئنی نیست. بنا بر این تصمیم به جمع آوری آن گرفتیم و از آن جایی كه این پل باردیگر باید به شهر باز گردد، در یك فرآیند ۴۵ روزه تا دو ماهه نسبت به جمع آوری آن اقدام می نماییم. با عنایت به اینكه این اتفاق برای نخستین بار رخ می دهد، در فرآیند جمع آوری این پل كار مهندسی ویژه ای انجام خواهیم داد. به شكلی كه برای نخستین بار حسگرهایی را روی پل نصب كردیم تا رفتار سازه ای پل هنگام باز شدن ثبت و سنجیده شود و اساسا این كار تحقیقاتی مورد استفاده همه سازمان های تحقیقاتی قرار می گیرد و اطلاعات آن در پل های بعدی كه در شهر تهران ایجاد می شود، كارگشا خواهد بود.

«پل گیشا» یك پل خاص است

تعریض بزرگراه چمران با پل سبز زندگی

وی در ادامه با اشاره به این كه «پل گیشا» یك پل خاص است، اظهار داشت: از آن جایی كه ایمنی مردم و عوامل كارگاهی برای ما حین جمع آوری كردن پل بسیار مهم می باشد، بنا بر این با احتیاط كامل و رعایت ایمنی مبادرت به انجام این مهم خواهیم كرد همین طور از آن جایی كه این پل باردیگر مقرر است مورد استفاده قرار گیرد می بایست با دقت زیاد پایه و تیرهای آن برداشته شوند. بنا بر این یك مدت حداكثر دو ماهه برای جمع آوری پل در نظر گرفتیم كه البته در ترافیك محلی تاثیر منفی ندارد.

صبوری دیلمی با اشاره به اینكه در اجرای این پروژه هماهنگی كاملی با اعضای شورای اسلامی شهر تهران داریم، اظهاركرد: تا زمانی كه لازم نبود، نسبت به باز كردن پل اقدام نكردیم اما هم اكنون پیشرفت عملیات اجرایی راه اندازی زیرگذر منوط به جمع آوری پل است، به شكلی كه دو شیب راهی كه در شرق و غرب پل قرار گرفته است دقیقا محل ورودی به زیرگذر است و طبیعی است كه اگر این قطعات را باز نكنیم، نمی توانیم ساخت زیرگذر را با پیشرفت خوبی دنبال نماییم.

وی در ادامه با اشاره به این كه با برداشتن «پل گیشا» در تلاش هستیم كه نسبت به تعریض بزرگراه «چمرانـ نیز اقدام نماییم، اظهار داشت: هم اكنون در بطن بزرگراه چمران دو پایه پل گیشا قرار دارد كه در تلاش هستیم در پروژه «پل سبز زندگی» طراحی مان به شكلی باشد كه این دو پایه حذف و خود به خود بزرگراه چمران تعریض شود همین طور تلاش شده است مسیر شرق به غرب و بالعكس اصلاح ترافیكی شود.

معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران درانتها با تاكید بر این كه «پل گیشا» خاطره معاصر مردم شهر تهران است، اظهار داشت: تلاش می نماییم كه زیر گذر «گیشا» تا ۱۰ الی 11 ماه آینده ساخته شود و مورد بهره برداری قرار گیرد و پس از آن نیز «پل سبز زندگی» به محل خود باز گردد.

به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، بامداد روز گذشته (پنجشنبه ) با حضور معاون فنی ــ عمرانی شهرداری تهران و تعدادی از مدیران ارشد معاونت فنی و عمرانی نخستین قطعه از عرشه «پل گیشا» از روی بزرگراه «چمران» برداشته شد و آن گونه كه مسئولان امر اعلام نمودند تا ۱۰ روز آینده پل گیشا از روی بزرگراه چمران جمع آوری خواهد شد و ترافیك چمران كه ناشی از این عملیات عمرانی است، رفع می شود.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/03/31
21:16:35
5.0 / 5
5644
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است