قاچاق سوخت كم شد

قاچاق سوخت كم شد فست تریپ: رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: خوشبختانه خروج سوخت همچون نفت و گازوئیل رو به كاهش است به صورتی كه نسبت به گذشته روزانه دو تا سه میلیون لیتر كاهش قاچاق سوخت داشته ایم.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، علی مویدی در جمع خبرنگاران و در حاشیه یكصد و بیستمین جلسه ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز كه پگاه امروز (سه شنبه) در وزارت كشور برگزار شد، با بیان این كه این جلسه باید طبق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده برگزار می شد تا دستورات جلسه و آمار قاچاق در سال ۱۳۹۶ نمایش می شد، اظهار نمود: معمولا پس از چند ماهی كه از سال بعد می گذرد آمارها جمع بندی میگردد كه در گزارش نمایش شده در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۲ میلیارد دلار قاچاق وارد كشور شده یا بخشی از آن خارج شده است.

وی افزود: دستور دوم جلسه بحث سامانه ها بود كه دستگاه های عضو ستاد می بایست سامانه هایی كه به منظور بسترسازی و زیرساخت مبارزه با قاچاق كالا و ارز برنامه ریزی شده است را، طراحی و راه اندازی كنند و این سامانه ها به هم لینك شوند تا در سطح كشور دارای یك سیستم به روز و لحظه ای باشیم كه از وجود قاچاق جلوگیری می كند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اشاره كرد: در این جلسه گزارش پیشرفت دستگاه ها داده شد. برخی از دستگاه ها ۷۵ درصد، برخی حدود هفت تا ۱۰ درصد و بعضی باز كمتر از این مقدار پیشرفت داشته اند. بدین سبب زمانی تعیین شد كه این دستگاه ها در یكی دو ماه آینده، پروژه ای را اجرایی و عملیاتی كنند تا برنامه ای كه امسال برای آنها تعیین شده است، درانتها سال به صورت كامل اجرایی شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین تكلیف اموال تملیكی به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان، اظهار داشت: به دلایلی كه در پارسال وجود داشته؛ در سه، چهار پارسال اموال مكشوفه روی هم متراكم شده است و امسال راهكارهای قانونی را با حمایت های دولتی احداث كردیم. هم اكنون هم وزارت اقتصاد كه متولی كار است، فهرست را ابلاغ كرده و مقرر شد تا آخر سال تمام اموال تملیكی كه در سازمان اموال تملیكی نگهداری میگردد به فروش رسیده و یا به سایر كشورهای دیگر صادر شود و یا منهدم گردد.

به گفته مویدی مقرر است بزودی سازمان اموال تملیكی گزارش مشروحی از پیشرفت كار در آینده ای نزدیك عرضه نماید.

وی به قاچاق سوخت اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه امروز به جد به آن پرداخته شد، بحث قاچاق سوخت بود كه به دلایل آن در جلسات گذشته مشروحا پرداخته شده است و حوزه های پیشگیری، باید اقدامات جدی در جهت عدم انحراف در راه این كالا همچون طراحی سامانه، انجام دهند.

مویدی در بخش دیگری از صحبت هایش، از وزارت نفت تشكر و از وزارت اقتصاد گله كرد و اظهار داشت: وزارت نفت در بحث اقدامات زیربنایی برای عدم انحراف در راه سوخت، توفیقات خوبی داشته است كه از آنها تشكر می كنم، اما وزارت اقتصاد در جهت راه اندازی ساختارها، كمترین همكاری را داشته و ما از آنها گله مند هستیم. همین طور در جلسه امروز هم نه وزیر حوزه مربوطه حضور داشت و نه سازمان های مربوطه نظیر گمرك، سازمان اموال تملیكی و بخش های دیگری كه باید حضور پیدا می كردند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز افزود: وزارت نفت در بحث سوخت اقدامات خوبی را انجام داده است. البته اقدامات مقابله ای توسط نیروهای قهریه همچون نیروی انتظامی و كسانی كه در مرز هستند باز انجام شده است و آنها هم طرح های كوتاه مدت و دراز مدت دارند كه خوشبختانه نسبت به گذشته خروج قاچاق سوخت مانند نفت و گازوئیل رو به كاهش است.

وی اشاره كرد: در آمارهایی كه در جلسه اعلام گردید نسبت به گذشته دو تا سه میلیون لیتر روزانه شاهد كاهش قاچاق سوخت هستیم. البته یك اقدام جدی كه بتازگی اتفاق افتاده است، بحث پیشگیری و جلوگیری از خروج كالاهای داخلی است كه به سایر كشورها قاچاق می شده كه با رفع موانعی كه دولت انجام داده و ماده قانونی كه اصلاح كرده، دستگاه ها در بحث مقابله با كالاهای قاچاق خروجی به صورت شفاف تر و روشن تر عمل می كنند. البته دستورالعمل های تكمیلی هم ابلاغ خواهد گردید.

او با بیان این كه امیدواریم در بحث خروج این سرمایه ها، با اقدامات خوبی كه انجام میگردد شاهد كاهش خروج این سرمایه ها باشیم، با اشاره به احیای كارت سوخت، اظهار داشت: احیای كارت سوخت یك نظم بخشی و یك انضباط بخشی در امتداد بهینه مصرف كردن سوخت است و یكی از موضوعاتی بود كه هم ستاد پیگیری كرده است و خوشبختانه وزارت نفت باز آنرا دنبال كرد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز درانتها اشاره كرد: امیدواریم با این اقدامات شاهد انضباط بهتر و استفاده بهتر از این سرمایه های ملی باشیم.
1397/08/29
15:01:34
5.0 / 5
5750
تگهای خبر: دستگاه , فروش , گمرك
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است