مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام كرد

تدوین بسته تشویقی جدید بافت های فرسوده

تدوین بسته تشویقی جدید بافت های فرسوده فست تریپ: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران جزییاتی از تدوین بسته تشویقی جدید برای نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران را تشریح نمود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، سیدمهدی هدایت در نشست خبری امروز دوشنبه در تشریح اقدامات سازمان نوسازی شهرداری تهران ظرف یکسال گذشته، اظهار داشت: اتفاق خوبی که سال قبل و در امتداد اجرای برنامه چهارم به عنوان یک تکلیف اجرائی شد این بود که مقرر بود هر ساله سه درصد از بافت فرسوده را نوسازی نماییم برهمین اساس ۵۹۰۰ پلاک نوسازی شد و بدین سان سه درصد برنامه محقق شد. امسال نیز باتوجه به برنامه ریزی انجام شده تکالیف مناطق را ابلاغ کرده ایم که رصد آنرا نیز انجام خواهیم داد تا سه درصد برنامه امسال نیز محقق شود.
وی افزود: کلنگ زنی بیش از ۱۵۰ هزار واحد مسکن در تهران با مشارکت نهادها، شرکتها در اراضی نظامی و... با تسهیل گری شهرداری از ماه آتی اتفاق می افتد که این واحدها با هدف نوسازی بافت های فرسوده و بافت ناپایدار صورت خواهد گرفت.
وی افزود: در تهران طبق طرح جامع مسکن سالی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی باید ساخته می شد که در سالهای قبل تنها ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد تولید شده پس شاهد یک عقب ماندگی هستیم. در عرضه مسکن استطاعت پذیر فعال شدیم تا گروههای هدف شهرداری صاحب خانه شوند.
مدیر عامل سازمان نوسازی شهرداری تهران با اشاره به تدوین بسته تشویقی تکمیلی جدید در عرصه بافت های فرسوده و ناپایدار شهر تهران، افزود: در سالیان گذشته در محدوده ناپایدار بسته تشویقی نداشتیم اما سال قبل مصوبه ای داشتیم که با حضور رییس جمهور در منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران تدوین این بسته ها مورد تاکید قرار گرفت و قرار شد بسته ای تدوین شود که دربرگیرنده ۱۴ هزار هکتار محدوده ناپایدار هم بشود و مسکن های قابل استطاعت در این محدوده تولید و به تبع آن ایمنی شهر تهران افزایش می یابد.
هدایت افزود: محدوده هایی در منطقه 4 همچون شمیران نو و خاک سفید جزو بافت ناپایدار هستند و مابقی این بافت ها در جنوب تهران است، اساسا به موازات ساخت مسکن در این محدوده، تامین سرانه های خدماتی نیز به انجام می رسد که به تبع آن تعریض معابر نیز صورت خواهد گرفت که ارتقاء کیفیت زندگی را به همراه خواهد داشت. در محدوده هایی که کار نوسازی در آنها سالیان سال متوقف بود همچون کن، گلاب دره در منطقه یک، سیمین دره در منطقه یک و نفرآباد در منطقه ۲۰ به سبب نبود طرح های شهری و عدم به رسمیت شناختن سکونت در این محدوده ها، شاهد ایجاد شرایط نامساعدی بودیم که در سال قبل برای همه آنها طرح های موضوعی تصویب و ابلاغ گردید و زیرساز نوسازی در این مناطق برقرار شد و علاوه بر آن پروژه های خدماتی را نیز برای این محدوده ها تعریف کردیم.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: همه این طرح ها با مشارکت شهروندان تهیه شده تا قابلیت اجرا داشته باشند و منجر به نوسازی در این مناطق شود. در سال قبل بیشترین مصوبات با هدف بازآفرینی و نوسازی در محدوده هایی که به عنوان چالش های شهری قلمداد می شدند مورد تاکید قرار گرفته است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در تشریح پروژه های مهم سازمان نوسازی شهر تهران به تکمیل باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) اشاره نمود و اضافه کرد: عملیات عمرانی این پروژه امسال تکمیل و بدین سان فاصله شمال به جنوب شهر تهران کم می شود و یکی از بزرگترین پروژه های بازآفرینی شهر تهران است که در قالب آن کمبود سرانه ها در محدوده مورد توجه قرار می گیرد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: بازافرینی نفرآباد در سال جدید به پایان می رسد و پروژه های الگوی مسکن نیز در این محدوده اجرا و پروژه فاضلاب این محدوده ظرف دو هفته آتی شروع خواهد شد. تمام طراحی ها در نفرآباد با معماری ایرانی – اسلامی و ملاحظات همجواری با حرم حضرت عبدالعظیم حسنی انجام شده است. علاوه بر این عملیات ساخت زائرسرای مناسبی با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد در این محدوده درحال اجراست.
هدایت در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع محلات الگو در شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: باید توسعه جدید شهر تهران باتوجه به محلات الگو جلو برود به گونه ای که در امتداد اجرای این طرح به مطالبی همچون انرژی های نو، فضای سبز و ایجاد مرکز محله به عنوان تامین کننده خدمات اولیه شهروندان توجه ویژه صورت گیرد. در این جهت محلات موفقی که از گذشته وجود داشته گسترش داده خواهد شد. در منطقه ۱۹ در مقیاس ۲۰۰۰ واحد در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار و همین طور در چند محله منطقه ۲۱ این محلات الگو ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران با اشاره به کوشش برای رفع موانع نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران اظهار داشت: صدور سند در محدوده های بافت در نقاطی که با مشکل مواجه بودیم در سال قبل پیگیری و موانع آن برطرف شد و مشکل سند در قسمتی از مناطق نیز از شمیران نو حل شد. همین طور بسته تشویقی اوقاف به محدوده های بافت به زودی ابلاغ خواهد گردید امیدواریم این بسته در ماه آتی در راستای نوسازی در محدوده بافت فرسوده ابلاغ شود با این اقدامات پایداری تهران در ابعاد مختلف ارتقاء پیدا می کند و نوسازی محقق می گردد. ۲۷ دفتر تسهیل گری در محدوده بافت فرسوده تهران وجود دارد که قدمهای موثری در این زمینه توسط این دفاتر برداشته شده است. در سالهای قبل بسته تشویقی در تهران حذف شده بود که یک درصد نوسازی در بافت فرسوده را محقق کرده بود اما در دو سال قبل رشد خوبی داشتیم و انتظار داریم با مدلهای تعریف شده امسال در این بخش شاهد یک جهش باشیم.

وی افزود: البته در محدوده های میراثی مشکلات جدی داریم چونکه این محدوده ها شامل مشوق ها نمی شوند و هر روز نسبت به روز گذشته وضعیت بدتری پیدا می کنند پس درخواست ما از وزارت میراث فرهنگی این است که در سیاست های خود در این محدوده ها یک بازنگری داشته باشند. ما آماده ایم با مدلهای مختلف نسبت به نوسازی این بخش از شهر که از ظرفیت ها و فرصت های بسیاری برای شهر برخوردارست قدمهای موثر برداریم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: برای ورود شرکت های تیمی به حوزه مسکن دو شرط ورود فناوری جدید که منجر به کاهش زمان ساخت می شود و همین طور ورود منابع مالی به گونه ای که ۸۰ درصد سرمایه را به عنوان منابع وارد کنند را مدنظر قرار داده ایم. در این جهت کار بصورت ۱۰۰ درصدی توسط شرکتها و مهندسین ایرانی به انجام می رسد و شرکت های چینی تنها تکنولوژی و منابع را وارد می کنند تفاهم نامه با آنها نیز برهمین اساس شکل گرفته و اولویت ما در این جهت نیز بافت فرسوده است تفاهم اولیه ۲۰۰ هزار واحد است که باید قراردادهای مختلفی برای تحقق آن منعقد شود. اگر روی طرح، زمان و قیمت به توافق برسیم قراردادها منعقد خواهد شد.

هدایت درباب موضوع نوسازی محدوده بازار تهران نیز اظهار داشت: بر طبق برنامه ای که در سال قبل به تصویب رسید بصورت کامل مشخص شده چه دستگاهی با چه ابزاری و در چه بازه زمانی باید اقدامات خودرا انجام دهد در حقیقت وظایف همه دستگاه هایی که در این زمینه تکلیف دارند مشخص شده اما در این راه نیازمند تامین این اعتبار برای اجرای اقدامات دستگاه های اجرائی هستیم.

وی افزود: در راه راه آهن تهران – اهواز ۱۳ هزار پلاک وجود داشت که به سبب محدودیت های راه آهن شهرداری نمی توانست پروانه برای آنها صادر کند در سال قبل مصوبه ای در خصوص حذف این محدودیت باتوجه به اینکه حریم راه اهن دیگر کاربری نداشت شکل گرفت که این محدودیت حذف شد و این پلاک ها در راه نوسازی قرار می گیرند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران در پاسخ به ایسنا درباب شیوه و جزئیات تدوین بسته های تشویقی جدید اشاره کرد: تا حالا برای تشویق نوسازی بافت های فرسوده اگر مساحت زمین به ۱۰۰ مترمربع می رسد یک طبقه تشویقی و اگر ماحصل تدوین شش پلاک به مساحت ۴۰۰ مترمربع می رسید دو طبقه تشویقی داده می شد که عملا چنین امکانی میسر نبود. با تلاش هایی که صورت گرفت در کمیسیون ماده هفت مصوبه ای گذرانده شد که تسهیلات تشویقی دو طبقه داده شود. بدین سان حداکثر طبقات ارائه شده در عرصه تشویقی پنج طبقه و در بعضی موارد خاص نیز با داشتن برخی شرایط تا هفت طبقه نیز امکان پذیر خواهد شد.
وی درباب موضوع اجاره داری نیز اظهار داشت: لایحه ای از طرف ما تنظیم شد که در جلسه مشترکی با وزیر کشور پیشنهادات ما ارائه شد در حقیقت باتوجه به ابزارهایی که در عرصه مسکن و امکاناتی که در این زمینه در اختیار داریم شهرداری می تواند در موضوع اجاره داری به دولت کمک نماید. پیشنهادات خودرا ارائه کردیم اما هنوز موضوع در دولت نهایی نشده است. پیشنهادات ما برای شهر تهران است و آن چه در این زمینه در مجلس شورای اسلامی درحال بررسی است برای کل کشور است.
هدایت درباب موضوع فروش متری مسکن نیز اشاره کرد: سازمان بورس هنوز برای فروش متری مصوبات لازم را ابلاغ نکرده در صورتیکه با این روش مسیر نقدینگی به سمت تولید مسکن سوق داده می شود و می تواند گره گشایی مناسبی برای موضوع مسکن در کشور باشد.
منبع:

1403/02/18
08:58:24
5.0 / 5
193
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است