معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد

وجود ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی در کشور

وجود ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی در کشور به گزارش فست تریپ، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی مصوب در کشور شناسایی شده که به علت وجود ساختمان های با ارزش فرهنگی و تاریخی در این مناطق، تخریب جایز نیست و باید با مرمت و مقاوم سازی، آنها را باردیگر احیا کرد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، محمد آئینی در نشستی با حضور مسؤلان بسیج مهندسین عمران و معماری اظهار نمود: بافت های ناکارآمد شهری به شش محدوده بافت های فرسوده ( بافت های میانی)، بافت های با پیشینه تاریخی، سکونتگاه غیررسمی ( حاشیه نشینی)، بافت فرسوده با پیشینه روستایی، مناطق و محدوده های با کاربری نامناسب در شهرها نظیر پادگان ها، زندان ها و بافت های مزاحم نظیر کارخانجات و کارگاه های آلاینده هوا دردرون شهرها تقسیم شده است.
آئینی با بیان اینکه بناهای موجود در بافت های فرسوده قدمتی بیش از۵۰ سال دارند، اضافه کرد: سقف ساکنان در بافت های فرسوده، لرزان و بلای جانشان است و درصورتیکه نوسازی و یا مقام سازی نشوند در صورت وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله بر سر ساکنان آوار می شود، ازاین رو چاره ای جز شتاب بخشی به جریان نوسازی بناهای فرسوده در این مناطق نداریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده شهری ( بافت میانی ) در حدود ۵۰۰ شهر شناسایی شده است، اظهار داشت: ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی مصوب در کشور شناسایی شده است که به سبب وجود ساختمان های با ارزش فرهنگی و تاریخی در این مناطق، تخریب جایز نیست و باید با مرمت و مقاوم سازی، آنها را باردیگر احیا کرد.

۱۱۵۳ سکونتگاه غیررسمی در کشور وجود دارد
رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری با اشاره این که ۱۱۵۳محله در ۵۹ هزار هکتار در سکونتگاه های غیررسمی ( حاشیه نشینی) مصوب وجود دارد، بیان نمود: هم اکنون بیشتر از ۱۶۷ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری مصوب شناسایی شده است و در واقع باید گفت۲۰ درصد از سطح شهرها و همینطور ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور در این مناطق ساکن هستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه ضمن اشاره به اینکه نوسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده ضروریست و باید شتاب گیرد، بیان نمود: به علت حمایت دولت و ارائه تسهیلات ارزانقیمت بیشتر از ۵۰ در صد بناهای ناپایدار در روستاها مقاوم سازی و نوسازی شده است اما متاسفانه در شهرها این رقم کمتر از ۱۵ درصد است و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیاد داریم.
آئینی با تاکید به اینکه تبیین و اجرای بسته های تشویقی و رفع موانع و مشکلات بر سر راه مالکان، سازندگان و سرمایه گذاران بعنوان راهبرد اصلی دولت سیزدهم در نوسازی بناهای ناپایدار در محلات فرسوده شهری به شمار می آید، اظهار نمود: حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن در هزار و ۱۵۳ سکونتگاه های غیررسمی ( حاشیه نشینی) شناسایی شده که در حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بنا ایمن و مقاوم ساخته شده است و در حدود ۹۳۰ الی ۹۵۰ هزار بنای ناپایدار فاقد هیچ گونه سازه مقاوم وجود دارد.
او خاطرنشان کرد: باید با کمک یکدیگر و با هم اندیشی و هم‎افزایی راهکاری موثرتر در جهت مقاوم سازی و نوسازی این بناها ارائه نماییم و انتظار ما بر اینست که مجموعه بسیج در فرایند سنددار کردن بیشتر از ۷۰ درصد املاک دارای قولنامه ای و تصرفی درسکونتگاه های (حاشیه نشینی) دولت را یاری کنند تا مالکان و سازندگان این مناطق بتوانند در مورد دریافت پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی اقدام نمایند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ضمن اشاره به اینکه مالکان بناهای فرسوده در مناطق حاشیه نشینی با داشتن سند به سادگی می توانند پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی دریافت نمایند، اظهار داشت: در ۸۵ درصد از بناهای موجود در سکونتگاه های غیررسمی امکان زیست انسانی وجود دارد و فقط باید مقاوم سازی و ساماندهی شوند. سنددار کردن واحدهای مسکونی در محلات حاشیه نشینی بعنوان نخستین گام در ساماندهی این محلات به شمار میاید.
او ضمن اشاره به اینکه برای اولین بار معادل ۸۰ درصد تسهیلات نوسازی برای واحدهای مسکونی همینطور سایر ابنیه شامل اداری و تجاری در بافت های تاریخی در نظر گرفته شده است، اظهارکرد: مجموعه بسیج می تواند در مورد اطلاع رسانی و آگاهی بخشی ساکنان این بافت ها برای بهره مندی از این تسهیلات پیشقدم شوند.
آئینی بیان نمود: بسته تشویقی شهرسازانه ۱۹ بندی درمورد سیاست های تشویقی کالبدی متضمن نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، با هدف افزایش کیفیت زندگی شهروندان ساکن در این بافت ها و همینطور پیشبرد اهداف قانون جهش تولید مسکن ابلاغ گردیده است.
منبع:

1402/05/01
10:18:04
5.0 / 5
461
تگهای خبر: تولید , شركت , شهرسازی , شهروند
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است