تبعات چرای بی رویه در یک منطقه حفاظت شده

تبعات چرای بی رویه در یک منطقه حفاظت شده فست تریپ: به گزارش فست تریپ، معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران به تشریح تبعات چرای بی رویه دام در البرز مرکزی پرداخت و فرسایش پذیری بالای خاک را همچون این پیامدها ذکر کرد.به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، در آستانه فصل چرای دام هستیم. زمان ورود و خروج دام، ظرفیت دام و مدت استفاده از مرتع سه مبحث مهم در بحث مدیریت چرا است، یعنی چه زمانی دام وارد و چه زمانی بیرون برود، دامدار با چه تعداد دامی با عنایت به تولید علوفه وارد مرتع های کشور شود و چه مدت از این مرتع استفاده نماید. یکی از مناطق حفاظت شده درگیر با چرای بی رویه «البرز مرکزی» است. این منطقه از شمال به دریای مازندران، از جنوب به ارتفاعات جنوبی رشته کوه البرز، از شرق به حوزه آبریز آب شیرین حاجی ماهرود و سرشاخه های رودخانه کیا کلا، لار و نمارستان و از غرب به شاخه اصلی رودخانه کرج محدود می شود. از جاذبه های بارز این منطقه از جنبه پوشش گیاهی، حدود ۱۱۰۰ گونه گیاهی است که بخش جنوبی آن جزء ناحیه ایرانی – تورانی به حساب می آید و جزء ذخیره گاه های ژنتیکی ایران به حساب می آید.

علیرضا رحمتی در گفتگو با ایسنا درباره معضل چرای بی رویه و اجاره بی رویه مراتع درمنطقه حفاظت شده البرز مرکزی اظهار نمود: البرز مرکزی اکوسیستمی است که سبب حفاظت و پایداری شهرها و روستاهای منطقه می شود. حالا در فصل چرای دام و استفاده از ظرفیت مراتع هستیم و دام ها از مناطق جنوبی تهران به مناطق کوهستانی وارد می شوند.

وی ضمن اشاره به ظرفیت این منطقه برای چرای دام اظهار داشت: ظرفیت چرای دام در البرز مرکزی - که از سمت کرج وارد منطقه می شوند - ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ راس دام است اما عملا ۲۰ تا ۲۵ هزار راس دام از این مناطق استفاده می نمایند. این مورد سبب فشار مضاعف بر منابع آب و خاک منطقه خواهد شد چونکه پوشش گیاهی در حال رشد است و می خواهد به گل دهی و بذرافشانی برسد اما با چرای بی رویه از بین می روند. در نتیجه پتانسیل فرسایش پذیری خاک بالا می رود و با بارانی اندک سیلاب روانه خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به سیل امامزاده داوود پارسال اظهار نمود که علت آن همین مبحث و چرای بی رویه دام در منطقه البرز مرکزی بوده است.

رحمتی در رابطه با اقداماتی که برای حفظ این منطقه در حال انجام است، تصریح کرد: برای این مورد با هماهنگی و همکاری دادستانی به دامداران فاقد پروانه چرا اجازه وجود به منطقه را نمی دهیم بلکه آنان را به مناطق مجاز دیگر هدایت و از چرای بی رویه در منطقه البرز مرکزی جلوگیری می نماییم.

منبع:

1402/02/28
11:58:34
5.0 / 5
503
تگهای خبر: تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است