عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران:

واگذاری زمین خانواده ها را دلگرم می کند

واگذاری زمین خانواده ها را دلگرم می کند فست تریپ: به گزارش فست تریپ، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: واگذاری زمین به خانوارهای دارای سه فرزند هم می تواند منجر به ساخت و ساز شود و هم قسمتی از هزینه خانوارهای پنج نفره برای تامین مسکن را کم کند و آنها را دلگرم کند؛ در طرح نهضت ملی مسکن هم می بینیم که پروژه های خودمالکی، بهتر به نتیجه رسیده اند.


حسن محتشم در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: تصمیم دولت در خصوص واگذاری زمین به خانوارهای دارای سه فرزند از دو جهت مثبت ارزیابی می شود؛ بدین صورت که هم می تواند به خانه دار شدن این خانواده ها منجر شود و هم برای فرزندآوری و افزایش جمعیت انگیزه بوجود آورد.
وی ادامه داد: با اینحال هر برنامه ای برای اجرا نیازمند برنامه ریزی و اجرای دقیق است که واگذاری زمین هم از این قاعده مستثنی نیست. یکی از ملزومات اجرای این برنامه نظارت دقیق است؛ بدین صورت که دولت مراقبت کند زمین منجر به ساخت شود و دیگر این که مسکن استاندارد و مقاوم راه اندازی شود. دراین زمینه نقش دستگاههای مجری و ناظر، مهندسان و حتی بخش خصوصی و انبوه سازان مهمست.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: در تهران، زمین چندانی برای ساخت وجود ندارد. عمده اراضی که دولت در اختیار دارد در در حاشیه پایتخت، شهرهای کوچک و روستاها است که طبیعتا این برنامه بهتر عملیاتی می شود و دست دولت بازتر است. البته زمین ها باید دارای امکانات رفاهی و زیرساختهای شهری باشد.
محتشم اشاره کرد: دولت اعلام نموده که پول این زمین ها را بصورت قسطی دریافت می کند که از این جهت به اقتصاد خانوارها کمک می شود. اما بحث پرداخت اقساط تسهیلات ساخت این واحدها نیز مهم است
وی اشاره کرد: باتوجه به پایین بودن درآمد سرانه، عموم خانواده های پنج نفره به آسانی نمی توانند هزینه های این کار را تامین کنند. بدین سبب دولت باید تمهیداتی بیندیشد تا افرادی که برای ساخت آنها این واحدها تسهیلات دریافت می کنند از عهده پرداخت اقساط بربیایند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با اعلان اینکه واگذاری زمین فقط به ساخت و ساز منجر نمی گردد اظهار داشت: بعضی افرادی که زمین را دریافت می کنند ممکنست امتیاز خودرا بفروشند. این مساله ممکنست مقداری به معیشت آنها کمک نماید اما منجر به تولید مسکن نخواهد شد و در حقیقت معضل کمبود مسکن باقی می ماند.
محتشم با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: پروژه نهضت ملی مسکن دارای یک بخش خودمالکی است که در روند اجرا موفق تر از پروژه های دولتی به نظر می آید. علت آنست که زمین متعلق به یک یا دو نفر است و مجوز آن صادر شده، همین طور هزینه های سربار و بروکراسی پیچیده اداری را ندارند. در صورتیکه در پروژه های دولتی پیچپیدگی های اداری و پیموده شدن مسیر طولانی برای مراحل اداری را مشاهده می نماییم.
بدین سبب گزارش، روز یکشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱ آیین نامه اجرائی اختصاص زمین و مسکن به خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیش از سوی هیات وزیران به تصویب رسید. برمبنای بخشنامه یاد شده، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف است بمنظور تامین مسکن خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ متر مربع منطبق با ضوابط حدنصاب تفکیک برمبنای طرح های هادی روستایی یا طرح های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بصورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک دفعه و بر طبق هزینه آماده سازی زمین در زمان واگذاری بصورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار کند.
منبع:

1401/07/02
15:02:54
5.0 / 5
811
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است