برنامه ساخت 200 هزار خانه برای اجاره نشینها

برنامه ساخت 200 هزار خانه برای اجاره نشینها به گزارش فست تریپ، آن طور که مدیرعامل بانک مسکن اعلام نموده طی تفاهمنامه سه جانبه بین وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران و بانک مسکن مقرر است ۲۰۰ هزار واحد مسکونی کوچک متراژ به منظور سکونت اقشار اجاره نشین راه اندازی شود؛ هم چنین اعلام شده که فروش متری مسکن در دستور کار قرار دارد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، مبحث ساخت مسکن ارزانقیمت توسط شهرداری ها روز ۱۹ اردیبهشت ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. هدف از این اقدام راه اندازی مسکن توسط شهرداری ها و اجاره دادن آن به اقشار کم درآمد است. در این خصوص علیرضا زاکانی ـ شهردار تهران اعلام نمود که شهرداری باید در اجاره داری در بین مدت وارد شود و اجاره داری حرفه ای را برای افراد فراهم آورد و در بخش ملکی هم اقداماتی انجام دهد. شهرداری تهران پیش از این هم قرارگاه مسکن را ایجاد کرده بود.
شهرداری تهران در ماه های اخیر تفاهم نامه هایی را به منظور ساخت مسکن با انبوه سازان منعقد کرده است. ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱ هم مراسم کلنگ زنی ۵۰۰۰ واحد مسکونی در شهرری برگزار گردید. زاکانی در این حوزه اظهار داشت: ما امروز میراثی داریم که یک میلیون مسکن برای شهروندان تهرانی کم داریم. او اضافه کرد: در مناطق ۲، ۱۶ و ۲۰ حرکتی جهادی در تأمین مسکن را عملیاتی می نماییم.
روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ هم محمود شایان ـ مدیرعامل بانک مسکن اظهار نمود: تبدیل صندوق ملی مسکن به صندوق فراگیر، فروش متری زمین و اصلاح نظام سپرده گذاری در اصلاح وضعیت موجود حائز اهمیت می باشد و باید به این سمت گام برداشت.
وی با بیان این که دوره مشارکت تسهیلات ساخت مسکن حداقل ۲۴ و حداکثر ۳۶ ماه است، بر روش های کوتاه کردن دوره ساخت تصریح کرد.
شایان در همایش فناوری صنعت ساختمان و مسکن اضافه کرد: الان به علت پایین بودن هزینه «پول» سازندگان علاقه ای به کوتاه کردن دوره مشارکت ندارند در حالیکه با تکنولوژی های جدید ساختمان میتوان دوره ساخت را به شش ماه کم کرد.
مدیرعامل بانک مسکن افزود: تقریبا صد درصد تأمین مالی پروژه های مسکن از بازار پول است و موفق نشدیم از راه بازار سرمایه در تأمین مالی پروژه های مسکن ورود نماییم. بانکداران علاقه ای به فرایند بازار سرمایه ندارند. حال آنکه باید در تأمین مالی پروژه ها به اصلاح روش روی آورده و به سمت تأمین مالی از بازار سرمایه برویم.
شایان ضمن اشاره به این که برای تأمین مالی در شبکه بانکی، بانک به سراغ عقود اسلامی رفته و روش های تعهد و ال سی داخلی و ضمانت نامه بانکی را ملاک قرار نداده است، توضیح داد: بر مبنای قانون جهش تولید مسکن بانکها باید ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی خویش را به بخش مسکن بدهند اما غیر از بانک مسکن سایر بانکها به ندرت ورود کرده اند.
مدیرعامل بانک مسکن با یادآوری این که در دولت قبل، سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی از ۱۸ به ۵ درصد کاهش پیدا کرد که نتیجه آن در وضعیت کنونی بازار مسکن مشخص است، اظهار داشت: کل خط اعتباری مسکن مهر ۵۵ هزار میلیارد تومان بود اما بانک عامل بخش مسکن تابحال برای پرداخت ۴۶ هزار میلیارد تومان قرارداد امضا کرده و ۲۶ هزار میلیارد تومان آنرا پرداخت کرده است.
وی ضمن اشاره به روش های تأمین مالی پروژه های مسکن از بازار سرمایه مانند صندوق های پروژه، صندوق های زمین و ساختمان و امثال آن اظهار داشت: درصدد هستیم تا رژیم سپرده گذاری را تغییر دهیم. همینطور روش فروش متری از راه بازار سرمایه هم در برنامه است.
شایان اظهار داشت: برای اجاره داری حرفه ای مسکن تفاهمنامه سه جانبه میان بانک مسکن، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران به امضا رسیده تا برپایه تأمین مالی این بانک، شهرداری نسبت به ساخت ۲۰۰ هزار واحد اجاره ای کوچک با تأمین مالی ۲۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۰ ساله اقدام نماید.
منبع:

1401/06/14
23:31:16
5.0 / 5
361
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است