زاكانی:

نوسازی شهری را با الگوی جدید پیگیری می نماییم

نوسازی شهری را با الگوی جدید پیگیری می نماییم به گزارش فست تریپ شهردار تهران اظهار داشت: در تهران 65 درصد سبد معیشتی یک فرد باید برای سرپناه اختصاص یابد، بدین سبب در مدیریت شهری مسئولیت داریم، هرچند مسئول اصلی وزارت راه است اما ابزارها در اختیار مدیریت شهری است.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی شهردار تهران در دومین اجلاس مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استانها با محوریت بازآفرینی شهری و توسعه مسکن ملی - چهارشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۱- اظهار نمود: فلسفه حکومت تحقق عدالت است تا عدالت، زمینه رشد و تعالی انسانها و جوامع را فراهم آورد.
وی ادامه داد: وقتی از عدالت صحبت می نماییم فروضی در ذهن ما است؛ فرض اول این است که حکومت ها میدان عمل را برای همه بصورت یکسان فراهم کنند؛ فرض دوم این است که وقتی این محیط یکسان برقرار شد نه فقط مانعی برای افرادی که می توانند قله ها را فتح کنند ایجاد نشود بلکه هر فردی در جایگاه خود بنشیند تا بتواند با حداکثر توان و شرایط آنچه بصورت بالقوه در محیط پیرامونی و وجود او است، به فعلیت برساند.
زاکانی افزود: فرض سوم این است که در این دوندگی برای رسیدن به قله، عده ای جا می مانند و باید تعهد نسبت به آنها برآورده و از آنها دستگیری شود تا جامعه بر یک منطق درست اداره شود.
شهردار تهران افزود: این عدالت وقتی درباره کوچکترین سلول یک جامعه یعنی خانواده مورد توجه قرار می گیرد، می بینیم که جایگاه مسکن و سرپناه در شکل گیری و برقراری خانواده امری قطعی و قهری خواهد بود.
وی با اشاره به روایتی از حضرت علی (ع) با این مضمون که حاصل این حکومت به طریقی انجام شد که در اختتام کسی بی سرپناه نیست و از گندم و آب فرات استفاده می نماید، اظهار داشت: اگر مقرر است عدالت راجع به افراد و خانواده اجرا شود، حکومت و حاکمیت نسبت به مسکن مردم مسئولیت جدی پیدا می کنند؛ در اصل ۳۱ قانون اساسی نیز اشاره شده که باید برای مسکن فراخور و متناسب با حال و روز افراد کارسازی شود.
زاکانی بیان کرد: باتوجه به اهمیت شوراها و مدیریت شهری و شهرداری ها که امروز عهده دار خدمات رسانی به مردم هستند و درباب مسکن نیز مسئولیت خطیری بر عهده گرفتند، امروز دور هم جمع شدیم تا در این مساله سخت و تنگنای ناگواری که برای مردم ایجاد شده، ارائه طریقی داشته باشیم.
شهردار تهران عنوان کرد: در تهران ۶۵ درصد سبد معیشتی یک فرد باید برای سرپناه اختصاص پیدا کند؛ ۵۱ درصد افراد در تهران اجاره نشین هستند، بدین سبب در مدیریت شهری مسئولیت داریم، هرچند مسئول اصلی وزارت راه است اما ابزارها در اختیار مدیریت شهری است.
وی با اعلان اینکه بعد مسکن برای ما اهمیت دارد تا بتوانیم حداقل ها را برای جامعه فراهم نماییم، تصریح کرد: یکی از اشکالات کشور کاهش نرخ رشد جمعیت است که یکی از مولفه هایی که در این کاهش اثرگذار می باشد، موضوع کمبود مسکن می باشد؛ بدین سبب ما نمی توانیم از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی نماییم.
زاکانی اشاره کرد: کشور بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد و به فرموده رهبر معظم انقلاب، اگر از امکانات و اقتضائات درست استفاده شود، کشور ۱۵۰ میلیون نفر ظرفیت دارد چون جمعیت، نوعی سرمایه به شمار می رود؛ در حقیقت یکی از مقدمات آن موضوع تامین مسکن به میزان نیاز و حال افراد و خانواده ها است.
شهردار تهران اظهار نمود: امروز این چالش که منشا خیلی از مشکلات در کشور است، به دستان شما قابل بازگشایی است؛ البته کلاف سردرگم نیست و با تدبیر می توان این کلاف را باز کرد.
وی ادامه داد: بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ما را موظف به مهیا کردن زمینه مسکن استطاعت پذیر کرده است که قسمتی از آن ملکی و بخش دیگر نیز استیجاری است؛ در بخش ملکی، مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شده که افراد به جهت اینکه ما به ازای رشد تورم و کاهش ارزش پول، نقصانی در امکانات و اموالشان ایجاد نشود مسکن می خرند و با دست گردانی های ناصواب زمینه ای فراهم می شود که روز به روز شرایط مسکن بدتر شود در صورتیکه باید به اندازه کافی مسکن داشته باشیم تا کسی نتواند آینده، زندگی و امید مردم را گرو بگیرد.
کمبود یک میلیون مسکن در تهران
زاکانی افزود: امروز ۹.۸ میلیون نفر در شب در تهران زندگی می کنند و بعد خانوار ۲.۹ است، یعنی حدود ۳میلیون و ۲۰۰ نفر به خانه نیاز دارند، در حقیقت یک میلیون مسکن در تهران کم داریم.
شهردار تهران افزود: حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد که عمدتاً در مناطق بالای شهر است و عملا این نیاز پایه در موضوع عدالت دستخوش یک بازیگری و بی تدبیری شده است و علاوه بر این سالیان سال است که قفل بر مسکن زده شده تا مانع این امکان شوند؛ موضوع بحث بنده سیاسی نیست بلکه نیاز اولیه انسانها است؛ وقتی می بینیم رشد جمعیتی تهران ۴ درهم درصد بوده و اغلب افراد از دیگر شهرها آمدند، نتیجه می گیریم که باید زمین بازی را عوض نماییم و مسئولیت خودرا بپذیریم؛ این ننگ است برای ما که ببینیم زوجی برای مسکن گردن کج کند، بدین سبب باید بازی را عوض نماییم، چونکه مسکن بزرگترین مشکل مردم است و نمی توانیم از زیر بار این مسئولیت شانه خالی نماییم.
وی عنوان کرد: وقتی ناظر به فرد صحبت می کنید در نگاه اسلامی این فرد خلیفه الله است و تا بی نهایت می تواند رشد کند و طبیعت برای او یک امانت است و جمع این افراد جامعه را خلق می کنند که تا بی نهایت به سمت جامعه مهدوی قابل رشد است؛ این افراد در قالب شهر باید قرار گیرند، شهری که باید ساخته شود و باید مامن و آرامش بخش باشد و مردم در آن آسایش و آرامش داشته باشند و هویت داشته باشد؛ معماری تهران هویت ندارد و فاصله شمال و جنوب در آن از بعد خدمات و شرایط مختلف کیلومترها است.
زاکانی تصریح کرد: ما مسئولین باید این هویت را خلق نماییم تا این هویت مایه افتخار شود و هویت با پاسخ به خانواده ها در زمینه مسکن، شرایط جدیدی را بوجود آورد که افراد آسایش داشته باشند و در راه رشد جامعه، آنها نیز به سمت جامعه مهدوی رشد و تعالی داشته باشند که این نیازمند تغییر نگاه است.
شهردار تهران اشاره کرد: در این راه باید با ملاک و مبنا حرکت نماییم و ظرفیت های موجود را بسیج نماییم تا در راه تحقق این نیاز اولیه گام برداریم؛ از قبل قرارگاه مسکن راه اندازی شده تا بتواند سالیانه ۱۸۰ هزار واحد مسکن ایجاد کند؛ در همین ایام در ستاد تنطیم بازار یکی از موضوعات مسکن بود و چند روز پیش سران قوا تصمیمی گرفتند که بصورت خودکار قراردادهای اجاره تمدید شود.
وی اظهار داشت: در جلسه ای که درباره مسکن تشکیل شد اعلام کردیم که ظرفیت هایی در تهران در این بخش وجود دارد؛ بطورمثال در کوتاه مدت می توانیم کمک نماییم تا مصوبه سران درست اجرا شود، همین طور با تسهیلات، پایه و مقدمه این افزایش ۲۵ درصدی برای اجاره نشینان را فراهم نماییم و تسهیلاتی برای ساخت ایجاد نماییم و با مشوق ها امکان افزایش ساخت را فراهم نماییم.
زاکانی افزود: در بافت فرسوده امکان افزایش سه طبقه به چهار طبقه را در ساخت بدهیم تا نوسازی برای مردم صرفه اقتصادی داشته باشد؛ همین طور شهرداری باید در اجاره داری در بین مدت وارد شود و اجاره داری حرفه ای را برای افراد فراهم آورد و در بخش ملکی نیز اقداماتی انجام دهد؛ در طولانی مدت نیز راهی که باید دنبال نماییم این است که نوسازی شهری را با یک الگوی جدید پیگیری نماییم، همچون این که ۳۲۵ ایستگاه مترو در تهران داریم که ۱۴۳ ایستگاه آن هم اکنون فعال است و اگر با محوریت این ایستگاها در کنار آنها بارگذاری و بلندمرتبه سازی نماییم، توسعه شهر بر مدار حمل و نقل عمومی را شاهد خواهیم بود؛ در حقیقت ۱۱ هزار و ۷۰۰ هکتار بارگذاری نوین صورت می گیرد که با این کار، نوسازی شهری، ایمنی و آسایش، هویت، معماری نوین و اعتبار ایجاد می شود؛ امروز متروی تهران ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد که تامین آن توسط دولت و شهرداری دشوار است اما شهر پر از گنج است که می تواند این شرایط را فراهم آورد که اگر بر مدار درست حرکت نماییم می توانیم برای مردم آسایش و امنیت و افتخار خلق کنیم؛ امیدواریم گام های بلندی در جهت اصلاح و آبادانی شهرهای کشور برداریم.
وی در حاشیه این همایش نیز اظهار داشت: زاکانی با اعلان اینکه کنار مشکلات موجود در پایتخت، علم، دانش و مردم خوبی داریم، اظهار نمود: امکانات زیادی در این شهر وجود دارد و راه و مسیر، هم آفرینی و ساختن شهری است که بتواند الگو قرار بگیرد و مایه آسایش، امنیت، رفاه و رشد شهروندان و خانواده ها شود.
شهردار تهران با اشاره به این که هویت اساسی تهران پایتخت نظام جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: تهران قدمتی هفت هزار ساله دارد و از ۲۶۴ سال پیش به عنوان پایتخت انتخاب شده است و در این ۲۶۴ سال مسیری را طی کرده که نیاز به بازطراحی دارد.
وی با تاکید بر این که این بازطراحی باید با الگویی جدید و بر محور توسعه حمل و نقل شهری و ۳۲۵ ایستگاه مترو و سایر وسایل حمل و نقل صورت گیرد، اشاره کرد: می توان این بازطراحی را برمبنای معماری ایرانی-اسلامی و هویت پایتخت و مبتنی بر پاسخ به نیازها در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر بخش ها انجام داد.
زاکانی با اعلان اینکه چشم انداز ما برای این بازطراحی ۱۰ ساله و همزمان با سال ۱۴۱۰ است، اشاره کرد: جلسات مختلفی در این خصوص برگزار شده و به دنبال این هستیم که پیرامون ایستگاه ها را پارسل به پارسل بررسی نماییم و با بارگذاری مجدد که الزام قانونی ماست و از تیرماه سال قبل شورای عالی شهرسازی این الزام را مطرح کرده، شهری جدید را طراحی نماییم.
وی افزود: موضوع نما برای ما بسیار اهمیت دارد پس به دنبال این هستیم که معماری ایرانی-اسلامی به عنوان مولفه ای که در سده های قبل در ایران خلق شده و با هویت اساسی ما عجین و به صورتی افتخار ماست، در بافت شهری نهادینه شود.
شهردار تهران با اشاره به بازطراحی بارگاه حضرت زهرا(س) در منطقه ۱۷ و ۱۸ و متفاوت شدن با گذشته، ابراز امیدواری کرد که این اقدام در مناطق دیگر نیز صورت گیرد. در زمینه نما نیز الگوهای جدیدی را برای کاهش زمان صدور پروانه دنبال می نماییم.
وی درباب تفکیک پسماند از مبدأ نیز تصریح کرد: روزانه پنج هزار تا پنج هزار و ۵۰۰ تن پسماند در تهران تولید می شود که ۶۷ درصد آن به آرادکوه منتقل می شود و یک ظلم بزرگ برای شهر و اهالی جنوب شهر تهران است پس هشت پهنه در پایتخت در نظر گرفته شده است. امسال چهار پهنه بهره برداری می شود و پیرامون این پهنه ها، تولید پسماند در منازل، انتقال به پهنه ها، استقرار امکانات در پهنه ها برای تبدیل پسماند به انرژی، کمپوست و در نهایت کاهش انتقال پسماند به آراد کوه به میزان ۱۰ درصد را دنبال می نماییم.
علیرضا زاکانی با اعلان اینکه چهار پهنه نیز در سال آینده پیگیری خواهد شد، اشاره کرد: بوی نامطبوع در آرادکوه یک میراث شوم چند ده ساله است. به دنبال این هستیم که ورودی را کاهش داده و بتوانیم این بو را کنترل نماییم.
وی با اشاره به دغدغه مستاجرین و تصمیمات جدید در زمینه مسکن، تصریح کرد: ضمانت اجرائی اقدامات در این بخش، همیت و غیرت ماست و اگر من به عنوان خدمتگزار مردم کوچکترین همیتی داشته باشم باید آب شوم که ببینم یک زوج جوان از شرایط سخت مسکن استیجاری و قیمت بالای ملک، سرخورده و سرشکسته شوند و کسانی که عائله مند هستند در پیچ و خم مسکن گرفتار شده اند.

زاکانی اضافه کرد: ۶۶ سال زمان می برد که کسی بتواند با حقوق دریافتی خود مسکن خریداری کند و از طرفی دیگر ۶۵ درصد سبد خانوار صرف هزینه های در رابطه با مسکن می شود. وی با اعلان اینکه گام اول این است که از مصوبه سران استفاده نمائیم و به وزارت راه و شهرسازی کمک نماییم که برای تمدید خودکار اسکان مستاجرین اقدام نماید، اظهار نمود: این مستاجرین ۵۱ درصد جمعیت را به خود اختصاص می دهند. باید بوسیله تسهیلات و مشوق ها بتوانیم در زمینه تملکی وارد شویم که دراین زمینه مصوبه ای در بافت فرسوده داریم که می توانیم اضافه طبقه را از سه به چهار طبقه افزایش دهیم که مشوق بسیار خوبی است.
شهردار تهران همین طور اشاره کرد: مولفه هایی برای سایر سطوح در نظر گرفته شده و در کنار آن، اقدام میان مدتی را دنبال می نماییم که دو ساله است و با قبول مسئولیت اجتماعی خود، هم می خواهیم در زمینه تملکی و هم در زمینه استیجاری ورود کنیم؛ به طوریکه شهرداری بتواند با در اختیار قرار دادن زمین و صدور پروانه امکانی را فراهم آورد که صاحب مسکن شدن در تهران دیگر افسانه نباشد و زندگی در ملک استیجاری افراد را به سختی و تنگنا نیندازد.
۵منطقه بصورت خاص و ۱۷ منطقه بصورت عمومی در زمینه تملکی و استیجاری وارد می شوند

وی با اعلان اینکه عدد و رقم بسیار بالایی پیش بینی شده است، اظهار داشت: پنج منطقه بصورت خاص و ۱۷ منطقه دیگر نیز بصورت عمومی در زمینه تملکی و استیجاری وارد می شوند.

زاکانی تاکید کرد: برای برنامه طولانی مدت به دنبال این هستیم که با بازیابی پیرامون ایستگاه های مترو، بتوانیم هویت و آینده شهر را تضمین نماییم.
وی افزود: اگر اقدامات فعلی به مقصد برسد این وعده قطعی را به مردم می دهم که گره از مشکل مسکن مردم تهران برداشته شود.
شهرداری تعیین کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن بمنظور جلوگیری از سوداگری

شهردار تهران با اعلان اینکه پیگیری می نماییم که بصورت جدی، شهرداری تعیین کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن باشد، اظهار داشت: با این اقدام از سوداگری ها جلوگیری خواهد شد؛ می توان اجاره داری حرفه ای ایجاد کرد تا بتوانند سود خودرا داشته باشند اما نه به اینطور که اجاره درصد قابل توجهی افزایش پیدا کند. بطور صریح اعلام می کنم که شهرداری می تواند این کار را انجام دهد.

وی همین طور اشاره کرد: مسکن در بخش کوچک مقیاس و البته متعارف و مسکن به متراژ بزرگتر مد نظر قرار خواهد گرفت.

شهردار پایتخت اضافه کرد: درحال تفاهم هستیم و جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی داشتیم و امروز نیز جلساتی را داریم تا به امید خدا به نتیجه قطعی تا دو هفته آتی دراین زمینه برسیم.

بر اساس اعلام سایت شهر، علیرضا زاکانی با اعلان اینکه ضوابط شهرسازی در متروپل رعایت نشده است، تاکید کرد: یک جنایت در متروپل انجام شده است. عدم دقت در ساخت، بی دقتی در نظارت و سودجویی سازنده دست به دست هم داد تا این حادثه تلخ رخ دهد که می تواند منشا دقت صدبرابر در تهران برای این موضوعات باشد.
منبع:

1401/04/02
10:56:46
5.0 / 5
80
تگهای خبر: آرامش , آسایش , ایمنی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است