گزارش فست تریپ؛

عزم ملی برای ساماندهی ساختمان های ناایمن

عزم ملی برای ساماندهی ساختمان های ناایمن به گزارش فست تریپ بعد از وقوع حادثه تلخ متروپل نهادهای متولی برای ساماندهی ساختمان های ناایمنی که در شهر تهران وجود دارند پای کار آمده اند و شهرداری از عرضه تسهیلات لازم برای ایمن سازی این ساختمان ها اطلاع داد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ ریزش ساختمان متروپل آبادان هشداری بود برای شهروندان تهرانی و مدیران شهری که از وجود ۱۲۹ بمب ساعتی در شهر تهران خبردار شوند، ساختمان هایی که نمونه متروپل هستند و امکان دارد هر لحظه فرو ریزند و خسارت به بار آورند. نمونه های ساختمان متروپل در سرتاسر کشور دیده می شود و در قلب پایتخت هم نمونه های بسیار زیادی از آن وجود دارد. هفته گذشته بود که سرپرست سازمان آتش نشانی به صحن شورای شهر تهران آمد و از وجود ۱۲۹ ساختمان ناایمن در تهران اطلاع داد ساختمان هایی که با کوچک ترین لرزه و خطر امکان دارد حادثه ای مانند پلاسکو و متروپل را بار دیگر رقم بزنند. وجود ساختمان های ناایمن در تهران موضوعی نیست که با حادثه متروپل مطرح شده باشد بلکه سالهاست مدیران شهری از وجود ساختمان های ناایمن در شهر تهران خبر می دهند و عدم رعایت نکات قانونی و ایمن سازی را بزرگ ترین چالش ساختمان هایی می دانند که روزانه تعداد بسیار زیادی از شهروندان به آنرا تردد می کنند. برای مثال مدیریت شهری مقابل ساختمان علاالدین ایستاد و طبقه اضافه تری که بر روی این پاساژ ساخته شده بود را تخریب کرد تا ایمنی ساختمان علاالدین را تضمین کند و از وقوع حادثه جبران ناپذیر جلوگیری کرده باشد
ساختمان های ناایمن چالش قدیمی تهران اما همان گونه که گفته شد انتشار فهرست ساختمان های ناایمن در شهر تهران یکی از چالش هایی بوده است که همواره مطرح شده اما سرپرست سازمان آتش نشانی صراحتاً اعلام نمود که این فهرست را حتما منتشر خواهد نمود. قدرت الله محمدی اظهار داشت: ضمن هماهنگی با دادستانی فهرست ۱۲۹ ساختمان را حتما منتشر خواهیم کرد چونکه با هیچکس تعارف نداریم ما نباید اجازه دهیم بحث انتشار ساختمان ها تبدیل به ترس شود وقتی می دانیم تعداد زیادی از شهروندان روزانه وارد ساختمان های ناایمن می شوند نباید بترسیم. وی خاطرنشان کرد: حتما فهرست ساختمان های نا ایمن را منتشر می نماییم و با هیچ کسی تعارف نداریم و با جان مردم معامله نخواهیم کرد. بعد از این اظهارات صالحی دادستان تهران هم اعلام نمود: دادستانی تهران رسماً اعلام می کند که از نظر این دادستانی هیچ گونه محدودیتی برای اعلام اسامی و اطلاعات ساختمان ها و اماکن نا ایمن و خطرناک تهران که از آن به ساختمان بحرانی تعبیر شده است؛ وجود ندارد و این دادستانی همواره پیگیر وظایف قانونی دستگاههای مسئول در این رابطه بوده است.
لیست ساختمان های ناایمن به روز رسانی نشده است بعد از این اظهارات بوده که لیستی در خصوص اعلام اسامی ۱۲۹ ساختمان پرخطر در فضای مجازی انتشار یافت، لیستی که به قول اعضای شورای شهر تهران و همینطور سرپرست سازمان آتش نشانی در ارتباط با دوره های قبل است و به روز رسانی نشده است. اما بعد از انتشار این فهرست شهردار تهران بر گمانه زنی ها تمام کرد و صراحتاً اعلام نمود که هیچ مرجعیتی برای فهرست های انتشار یافته وجود ندارد. زاکانی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به هیچ وجه نه برای این فهرست انتشار یافته و نه برای سایر فهرست ها مرجعیتی وجود ندارد. وی ضمن اشاره به اقدامات شهرداری تهران در مورد ساختمان های ناایمن اظهار داشت: در شهرداری تهران ستادی تشکیل شده که خروجی آن ستاد، بازنگری گودها و ساختمان های شهر است و امکانی را فراهم می آورد تا ما بتوانیم در جهت استقامت بناهای موجودی که خدمات عرضه می دهند و گودهای خطرناک گام برداریم.
لیست هایی که منتشر می شوند جز التهاب در جامعه نتیجه دیگری ندارند در مجموعه شهرداری مبحث ساختمان های نا ایمن را دنبال می نماییم شهردار تهران اظهار داشت: فهرست هایی که منتشر می شوند جز التهاب در جامعه نتیجه دیگری ندارند در مجموعه شهرداری مبحث ساختمان های نا ایمن را دنبال می نماییم، در همین راستا از سایر دستگاه ها کمک خواسته ایم و جلساتی با دادستانی برگزار شده است بعد از اظهارات سازمان آتش نشانی تهران در خصوص ضرورت مقاوم سازی ساختمان های ناایمن بنیاد مستضعفان بعنوان نخستین نهاد اعلام نمود که ساختمان آلومینیوم ایمن نیست و تخلیه موقت شرط ایمن سازی ساختمان است. بعد از این هم سرپرست سازمان آتش نشانی اعلام نمود این سازمان مقابل ساختمان های ناایمن بنر نصب کرده و اطلاع رسانی کرده که کدام ساختمان ها نا ایمن هستند.
ساختمان ناایمن آغاز به ایمنی سازی کنند قدرت الله محمدی سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به جلسات این سازمان جهت بررسی ساختمان های ناایمن تهران اظهار داشت: روز دوشنبه جلسه ای با معاون دادستان تهران، مسؤلان دانشگاه علوم پزشکی، وزارت آموزش و پرورش و سایر مسؤلان متولی برگزار شد و درباره وضعیت ساختمان های ناایمن و رسیدگی به آنها برنامه ریزی های لازم صورت گرفت. وی افزود: قرار بر این شد تا هر ۱۵ روز یک مرتبه جلسه با معاون دادستان تهران برگزار گردد و گزارش کار وضعیت ساختمان ها اعلام گردد. سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با تکیه بر این که فهرست انتشار یافته ۱۲۹ ساختمان ناایمن مورد تأیید شهرداری تهران نیست اظهار داشت: وجود ۱۲۹ ساختمان ناایمن قطعی است اما هر کدام از ساختمان هایی که پای کار بیایند و ایمنی ساختمان خویش را اصلاح کنند نامشان از این فهرست خارج خواهد شد. محمدی افزود: صرف انتشار اسامی کافی نیست بلکه باید با آن دسته از ساختمان هایی که بعد از تذکر اقدامات لازم را انجام نمی دهند برخورد کرد و در صورتیکه هر یک از این ساختمان ها با وجود تذکر اقدامات لازم را انجام دهند علاوه بر این که نامشان منتشر می شود دادستانی هم وارد عمل خواهد شد و با آنها برخورد می کند. وی با اشاره به اینکه مقابل چند ساختمان نا ایمن بنر زده شده است اظهار داشت: ساختمان های نا ایمن باید خودشان پیش قدم شوند و در مقابل شهرداری تهران هم کمک های لازم به آنها جهت تغییر کاربری و جایگزینی ساختمان را عرضه می دهد. سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری تهران اظهار داشت: مقاوم سازی ساختمان ها کاری زمان بر است و نمی توان امروز و فردا آنها را اصلاح کرد اما به ساختمان هایی که پای کار بیایند و اصلاحات لازم را انجام دهند مجوز موقت داده می شود. ساختمان های قدیمی، سازه هایی غیر مستحکم و عدم رعایت چارچوب قانونی می توانند منجر به وقوع باردیگر تجربه تلخ پلاسکو در تهران شود و بر همین مبنا تمامی ساختمان های ناایمنی که از جانب شهرداری تهران تذکر گرفته اند باید پای کار بیایند و ایمنی ساختمان خویش را تضمین یا مکانی جدید برای آن ایجاد کنند.

1401/03/13
14:56:29
5.0 / 5
590
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , تردد , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است