وزیر كشور خبر داد:

ادامه آواربرداری ۲۴ ساعته متروپل

ادامه آواربرداری ۲۴ ساعته متروپل وزیر کشور از ادامه آواربرداری 24 ساعته متروپل آگاهی داد و اضافه کرد: پیگیری عوامل پرونده متروپل با ارزیابی دقیق در حال انجام می باشد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در برنامه تلویزیونی درباب روند رسیدگی به حادثه متروپل آبادان اظهار داشت: حدودا شب حادثه به آبادان رسیدم و پنج شبانه روز آنجا بودم و شنبه پس از حادثه برگشتم. در دقایق اولیه وقوع بحران ستاد بحران با مسئولیت فرماندار شکل می گیرد و حدود یک ساعت و نیم بعد استاندار به محل حادثه می رسد و ستاد بحران استان در آبادان شکل می گیرد. بدین سان عوامل جمع می شوند و بعد از چند ساعت ستاد بحران در سطح ملی شکل می گیرد که این مساله یکی از نقاط مثبت شکل گیری ستادهای بحران و حضور دستگاه های مرتبط بود.
وی درباب بهره گیری از تجهیزات مختلف برای آواربرداری این حادثه اظهار داشت: در حوادثی اینچنین کوشش برای زنده یافتن افراد اهمیت بسیاری دارد که موجب می شود امکان استفاده از دستگاه های سنگین وجود نداشته باشد و بطور معمول باید از روش های دستی و دستگاه های سبک استفاده نمود. در حقیقت ۴۸ ساعت اولیه، ۴۸ ساعت طلایی است. نیمه شب که من رسیدم بیل مکانیکی و سایر تجهیزات فراهم شده بود اما به سبب محدودیت احتیاط برای یافتن افراد زنده از آنها استفاده نشد. اما گسیل امکانات و عوامل به خوبی انجام شد.
وزیر کشور افزود: کار آواربرداری بصورت ۲۴ ساعته ادامه دارد و با تعداد قابل توجهی بیل های سنگین مراحل مختلف طی می شود و هم اکنون انتهای مرحله دوم کار هستیم.
وی اشاره کرد: افرادی اعلام نمودند که عزیزانشان زیر آوار هستند پس ممکنست هنوز هم چند نفری زیر آوار باشند.
وحیدی درباب چالش های موجود در شهرهای مختلف کشور در هنگام وقوع زلزله نیز اظهار داشت: هر موضوعی باید از منظر خودش مورد توجه قرار گیرد. ساختمان متروپل آبادان با آوار بسیار سنگینی همراه شد. در محیطی که امکان مانور خیلی کم بوده، امکاناتی که باید به کار گرفته می شد همچون جرثقیل های سنگین در معبری شش متری با محدودیت مواجه بودند.
وزیر کشور افزود: در مورد زلزله هم نکاتی باید مورد توجه قرار بگیرد و آنهایی که مجوز می دهند و افرادی که می سازند باید به این نکات توجه نمایند. نفوذپذیری، ناپایداری و ریزدانگی باید مورد توجه قرار گیرد. در معابر باید دسترسی سریع برای اقدام سریع وجود داشته باشد. یکی از اشکالات همین است که نباید مجوز بلندمرتبه سازی برای این ساختمان داده می شد.
وی درباب پیگیری عوامل و پرونده ساختمان متروپل اظهار داشت: هم اکنون چند کار انجام شده همچون تیمی برای ارزیابی دقیق تشکیل شده و دادستانی و قوه قضاییه نیز مسئولیت خاص خودرا دنبال می کنند. اشکالات در مورد ساختمان در زمینه طراحی و اجرا وجود دارد البته این موارد جزو دریافت های اولیه است. استانداردهای حوزه مصالح باید بررسی شود و اصل مجوز برای این کار نیز محل سوال و بحث است که در هر یک از این موارد اشکالاتی وجود دارد ولی فعلا همه این موارد مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.
وحیدی درباب شراکت شهرداری آبادان در این ساختمان نیز اظهار داشت: در حقیقت زمین برای شهرداری بوده که فراخوانی برای سرمایه گذاری می دهد و افرادی برای مشارکت اقدام می کنند که در نهایت این مساله به آقای عبدالباقی می رسد که شراکتی بین شهرداری و این فرد شکل می گیرد. حدود 3000 متر مساحت محوطه ساختمان بوده که ۱۸۰۰ متر از این مساحت برای شهرداری بوده است و حدود چهار و نیم درصد شهرداری در این ساختمان سهم داشته است.
وزیر کشور اشاره کرد: در سال ۹۴ فراخوانی برای 6 طبقه داده می شود که در سال ۹۵ ساخت آن شروع و در سال ۹۶ در مرحله اول پروانه برای هشت سقف بوده و بعدا اضافه می شود و مجوز بعدی برای ۱۱ طبقه صادر می شود که همه این موارد زیر سوال هستند که چگونه صادر شده و آیا سازه ای که برای هشت سقف بوده قادر بوده ۱۰ سقف را پوشش دهد؟
وی درباب اطلاع فرمانداری و استانداری از وضعیت این ساختمان اظهار داشت: این جزئیاتی است که باید استخراج شود. با کسانی که در دولت قبل مسئولیت داشتند باید صحبت شود و بعد از بررسی مشخص شود که نقش هر یک چقدر بوده است. پنج فروشگاه، یک دفتر کار، یک کارگاه کناف کاری پیش از اختتام کار مشغول کار شده اند که همگی نباید اتفاق می افتاد. برای همه این مشکلات مشخص است که کدام دستگاهها نقش داشته اند و باید پاسخگو باشند و باید مشخص شود آیا بموقع نظارت کرده اند و بموقع تذکر داده اند؟
وحیدی افزود: گزارش هایی داده شده بود ولی باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد تا مشخص شود هر یک از این گزارش ها مربوط به کدام بخش از این ماجرا بوده است. همگی این موارد به دقت رسیدگی خواهد شد و توسط مراجع ذی ربط بررسی می شود. باید استاندارد مصالح مورد ارزیابی قرار گیرد که رعایت شده است یا خیر؟ در این ساختمان درباب طراحی صحیح نیز مواردی عنوان شده که همگی درحال بررسی است. البته این که گفته شود همه ساختمان ها اینچنین است در حقیقت حراس افکنی است. هر کدام از دستگاهها مسئولیت دارند و هر یک باید به مسئولیت خود عمل کنند.
وزیر کشور درباب وجود سه هزار و ۵۰۰ ساختمان ناایمن در تهران که ۱۲۹ مورد از آن بحرانی است، اظهار داشت: باید این آمار با دقت ارزیابی شود. آنچه که آتش نشانی اعلام نموده از نظر حریق ارزیابی شده، آتش نشانی مسئول ایمنی نیست. در مورد ساختمان پلاسکو نیز مشکل حریق وجود داشت که آتش نشانی تهران در پلاسکو خوب نقش آفرینی کرد و در آبادان نیز فرمانده میدان آتش نشانی تهران بود. بی شک ساختمان های بلندمرتبه باید سیستم اطفای حریق داشته باشند و مراقبت و رسیدگی در این عرصه با دقت مورد توجه قرار گیرد. سازه ای که ناپایدار است در هر کجایی باید شناسایی شود. این کار شروع شده و باید با سرعت بیشتری دنبال شود. همین طور هر کس سازه ناپایداری را می شناسد می تواند بوسیله سامانه ای که به زودی اعلام خواهد شد از بعد نظارت عمومی اعلام نماید.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع ساختمان آلومینیوم اشاره نمود و اضافه کرد: روال این است که اگر سازه ای گرفتار مشکل باشد شهرداری به مالک اعلام نماید تا رفع اشکال صورت بگیرد و اگر در موقع مقرر این کار انجام نشد شهرداری باید به دادستانی اعلام نماید تا نسبت به آن اقدام گردد. هم اکنون کسبه در ساختمان آلومینیوم مشکل دارند که اگر این مشکل با حضور آنها قابل حل باشد باید صورت گیرد و اگر صاحب ملک اعلام نماید با حضور آنها قابل انجام نیست کسبه باید بدانند جانشان مهمتر است و باید ساختمان را تخلیه کنند تا صاحب ملک ایمن سازی را انجام دهد در غیر این صورت ولو به اجبار باید کار ایمن سازی صورت گیرد.
وحیدی افزود: در مورد ساختمان های ناایمن در کشور باید ارزیابی ها را مورد بازبینی قرار دهیم که این کار در سازمان های مختلف شروع شده است.
وزیر کشور درباب تحول در قوانین در زمینه ساخت و ساز نیز اظهار داشت: مقررات به نسبه کامل است اما اگر مشخص شود کمبودی وجود دارد می توان کمبود قانون را رفع کرد اما مقرراتی که وجود دارد باید به خوبی اعمال و نظارت دقیق نیز صورت گیرد.
وی درباب این که چرا از حادثه پلاسکو درس نگرفته ایم، اظهار داشت: این بحث همه جانبه است. کسانی که در ساختمان های ناایمن کار می کنند باید بدانند که خودشان باید از محیط کسب خود مراقبت کنند تا در محیط ایمنی کار کنند. در حقیقت کسبه و مالک هر دو باید این مساله را رعایت نمایند. در بحث بازآفرینی نیز قسمتی از کار مربوط به سازه های فرسوده و ناایمن است که باید حل و فصل شوند.
منبع:

1401/03/12
10:36:42
5.0 / 5
433
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است