۲۵۶ معبر و ۱۴۵ بوستان تا مهرماه مناسب سازی می شوند

۲۵۶ معبر و ۱۴۵ بوستان تا مهرماه مناسب سازی می شوند معاون شهردار تهران از مناسب سازی ۲۵۶ معبر، ۱۴۵ بوستان و ۵۸ ساختمان تا مهر ماه سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: در این دوره مدیریت شهری، مبحث مناسب سازی فضاهای شهری و تسهیل حمل و نقل عمومی برای جانبازان، معلولان و افراد کم توان از اولویت های کاری ما است.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، بیست و هفتمین جلسه ستاد مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولین جسمی و حرکتی با حضور اعضای این ستاد برگزار شد و حمیدرضا صارمی که دبیری ستاد مناسب سازی را هم بر عهده دارد، درباره جلسه مذکور اظهار داشت: بخش عمده فعالیت سامانه معلولین و جانبازان، در ارتباط با ون های ویژه تردد معلولین است. هم اکنون ۶۲ خودروی ون در شهر تهران مشغول به فعالیت هستند که بر مبنای مصوبه سال ۹۵ شورای اسلامی شهر تهران، می بایست تعداد ۶۰ ون دیگر به این سامانه اضافه شود.

وی افزود: طبق گزارش شرکت اتوبوسرانی، ۲۰ دستگاه مینی بوس فیات با ظرفیت ۵ ویلچر تا آخر اردیبهشت ماه مورد بهره برداری قرار می گیرند و ۴۰ دستگاه مینی بوس فیات دیگر هم تا آخر سال جاری تحویل خواهد شد. همینطور با عنایت به ایرادات فنی برخی از ۶۲ دستگاه ون فعال در سطح شهر، تمام این خودرو ها تا آخر سال ۱۴۰۱ اورهال می شوند.

معاون شهردار تهران درمورد مناسب سازی ایستگاه های BRT، عنوان کرد: خطوط ده گانه اتوبوس های تندرو، دارای ۳۱۰ ایستگاه هستند که از این تعداد، ۲۰۵ ایستگاه مجهز به رمپ معلولان، ۲۱ ایستگاه مجهز به تابلو بریل، ۱۶۵ ایستگاه مجهز به مسیر نابینایان و ۶۷ ایستگاه هم به شاخک تاشو مجهز شده اند. البته در جلسه ای که داشتیم، نمایندگان جامعه معلولان ایراداتی را از نظر فنی به اقدامات انجام شده، وارد کردند که بنا شد، تمامی ایستگاه های خطوط ده گانه BRT، ظرف یک ماه مورد بازدید قرار گیرند و بعد از احصاء مشکلات موجود، نسبت به رفع نقصها آنها اقدام گردد.

وی ادامه داد: در این نشست بر لزوم آموزش رانندگان ناوگان اتوبوس های تندرو به منظور خدمت رسانی به افراد دارای معلولیت تاکید شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضمن اشاره به مناسب سازی ایستگاه های مترو، بیان نمود: ما ۱۴۳ ایستگاه بهره برداری شده مترو در ۷ خط داریم که هم اکنون ۵۲ ایستگاه آن دارای آسانسور فعال و ۱۱۱ ایستگاه دارای رمپ ورودی و ۷۰ ایستگاه دارای مسیر نابینایان است و مجموعا ً۱۱۰۰ پله برقی فعال در این ایستگاه ها وجود دارد.

صارمی خاطرنشان کرد: مناسب سازی ایستگاه های مترو در ۶ بخش نصب آسانسور، پله برقی، خطوط بساوایی (مسیر مخصوص عبور نابینایان)، گیت عریض، رمپ معلولین و هندریل تعریف شده است که بنا به گزارش شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، پارسال ایستگاه های اقدسیه، بعثت، تربیت مدرس، شهید رضایی، شهرک آزمایش، مرزداران، یادگار امام (ره)، اشرفی اصفهانی، شهید ستاری، بوستان گفت و گو، آهنگ، مهدیه، هلال احمر، مدافعان سلامت، بسیج، دولاب، میدان قیام، کمیل، برج میلاد، توحید، رودکی، بریانک و مولوی مناسب سازی شده اند.

دبیر ستاد مناسب سازی تهران اضافه کرد: سال جاری هم مناسب سازی ایستگاه های ۱۷ شهریور، دادمان، میدان کتاب، شهدای هفتم تیر، میدان ولیعصر (عج)، بوستان لاله و کارگر صورت خواهد گرفت. به قول نماینده شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، یکی از مشکلاتی که درمورد آسانسورها وجود دارد، نبود ضوابط مشخص برای تعیین استاندارد آسانسور ایستگاه های مترو است که قرار شد در این خصوص، جلسه ای را با حضور شهردار تهران، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مشاور معاونت شهرسازی و معماری در امور افراد دارای معلولیت و اینجانب به منظور بررسی مبحث داشته باشیم. همینطور شرکت مترو می بایست با هماهنگی دبیرخانه ستاد مناسب سازی نسبت به تعیین تکلیف استاندارد آسانسورها ظرف دو ماه اقدام نماید.

معاون شهردار تهران، تعیین تکلیف برنامه مناسب سازی خطوط ۶ و ۷ مترو و امکان سنجی نصب دستگاههای پله پیما را از دیگر مصوبات این جلسه عنوان نمود که می بایست ظرف یکماه توسط کمیته فنی و شهرسازی ستاد مناسب سازی صورت گیرد.

صارمی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت مساله نظارت در امر مناسب سازی معابر، بوستان ها و ساختمان ها اظهار داشت: طبق برنامه مصوب، مقرر است تا مهرماه سال جاری، ۲۵۶ معبر، ۱۴۵ بوستان و ۵۸ ساختمان، مناسب سازی شوند، به منظور انجام هرچه بهتر این برنامه، تصمیم گرفته شد که هر دو منطقه شهر تهران یک ناظر که خود دارای معلولیت است و مورد آموزش قرار گرفته، داشته باشند. همینطور هر معاونت یک مشاور آموزش دیده بعنوان ناظر معرفی نماید.

وی افزود: در پایان، مقرر شد که کلیه معاونت ها و سازمان ها، برنامه زمان بندی دقیق تکالیف خویش را مطابق برنامه سوم توسعه شهرداری تهران و قانون جامع پشتیبانی از افراد دارای معلولیت به دبیرخانه ستاد مناسب سازی اعلام کنند.

طبق گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، دبیر ستاد مناسب سازی فضاهای شهری تاکید کرد: جانبازان، معلولان و افراد کم توان مانند سایر شهروندان دارای حقوق شهروندی هستند و حق بهره مندی آسان از فضاهای شهری را دارند، بدین منظور ما در این دوره مدیریت شهری مبحث مناسب سازی فضاهای شهری و تسهیل حمل و نقل عمومی برای این طیف را در اولویت کار خود قرار داده ایم.1401/02/21
20:08:54
5.0 / 5
925
تگهای خبر: آموزش , اتوبوس , ترافیك , تردد
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است