مدیر عامل شركت آب و فاضلاب مشهد:

فرهنگ وقف و نذر آب باید توسعه پیدا کند

فرهنگ وقف و نذر آب باید توسعه پیدا کند مشهد ـ مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار داشت:  فرهنگ وقف و نذر آب باید توسعه پیدا کند، ما با اتکا به همین وقف ها بخش قابل توجهی از مشکلات آب مشهد چه در بخش مرکزی و چه بخش احمدآباد حل شود.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، حسین اسماعیلیان ظهر یکشنبه در مراسم پروژه آبرسانی «نذر آب» روستای آبشکی در منطقه تبادکان شهرستان مشهد که با همت خیرین صورت گرفت، درباره هزینه و اعتبار اجرای این طرح اظهار نمود: بر مبنای برآوردها هزینه اجرایی طرح راه اندازی خط آب انتقال آب و شبکه شرب روستا ۵۰۰ میلیون تومان بوده که بخشی از آنرا شرکت آبفای مشهد پرداخت خواهد نمود. با عنایت به این که فرهنگ وقف و نذر آب باید توسعه پیدا کند، بخش دیگری از هزینه ها توسط خیرین تأمین شده که در چارچوب وقف فناورانه تعریف می شود. تلاش ما این است که با اتکا به همین وقف ها بخش قابل توجهی از مشکلات آب مشهد چه در بخش مرکزی و چه بخش احمدآباد حل شود.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خاطرنشان کرد: مبحث آب و چالش های در ارتباط با آن همواره وجود داشته و دارد که باید برای حل آن در حوزه تأمین و مدیریت مصرف آب برنامه ریزی شود. هم اکنون حدود ۹۰ روستا در مشهد در شرایط تنش آبی قرار دارد که برای گذر از این تنش آبی به ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی اضافه کرد: ۳۰ میلیارد تومان از این اعتبارات در مسافرت اخیر ریاست جمهوری به مشهد مصوب شد و علاوه بر این وزیر نیرو و نمایندگان مجلس هم برای تأمین ۱۰۰ میلیارد تومان باقی مانده قول مساعد داده اند.
اسماعیلیان در مورد برنامه ریزی های صورت گرفته برای آبرسانی به روستاها با عنایت به خشکسالی اظهار داشت: خشکسالی سال قبل بی سابقه بود، کل بارندگی سال قبل کمتر از ۱۰۰ میلیمیتر و بارندگی امسال هم کمتر از ۱۰۰ میلیمتر بوده است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار داشت: هم اکنون کل حوزه شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی قرار دارد. اگر حمایت ها و اقدامات صورت گرفته طی ۲ سال قبل نبود، امروز شرایط شهرستان مشهد بسیار بحرانی تر بود.
وی اضافه کرد: آبرسانی در سال ۱۴۰۱ به ۹۰ روستا در مشهد در دستور کار قرار گرفته که بخشی از آن پارسال اجرایی شد و در تابستان به مدار بهره برداری می رسد. میزان بارندگی ها در مشهد طی سال قبل ۶۰ درصد کاهش داشته و نسبت به میانگین بلندمدت هم بسیار پایین بوده است.
اسماعیلیان در مورد اجرای طرح آب رسانی به روستای آبشکی در منطقه تبادکان مشهد اظهار نمود: از آغاز سال ۹۹ مسئولیت تأمین آب روستاها در مشهد بر عهده آبفای مشهد قرار گرفته است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار نمود: در مشهد ۳۵۰ روستا در سه بخش با جمعیتی بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر وجود دارد که ۲۲۲ روستا توسط آب و فاضلاب روستایی وقت به آبفای مشهد تحویل گردید. حدود ۱۳۰ روستای دیگر زیر پوشش آبفای مشهد نبود و متولی خاصی برای این روستاها وجود نداشت.
وی اضافه کرد: در سال ۹۹ سطح برخورداری در شهرستان مشهد از آب آشامیدنی ۸۲ درصد بود که از متوسط استانی هم پایین تر بود اما هم اکنون این رفم به ۹۲ درصد رسیده است. یکی از اولویت های شرکت آبفای مشهد زیر پوشش قرار دادن این روستاها بود. در این خصوص جلساتی برگزار شد و از این ۱۳۰ روستای باقیمانده ۸۰ روستا احصا شد که تا کنون حدود ۴۰ روستا زیر پوشش آبفا قرار گرفته است. روستاهای باقی مانده به علت نبود تاسیسات و بی تمایلی متولیان روستا هنوز زیر پوشش قرار نگرفته است. در مجموع هم اکنون ۲۷۰ روستای شهرستان زیر پوشش شرکت آبفای مشهد قرار دارد.
اسماعیلیان اظهار داشت: روستای آبشکی با وجود حدود ۲۰۰ نفر جمعیت فاقد شبکه آبرسانی بود و تنها از راه قنات آب به آن منتقل می شد. هم اکنون از این دست روستاها در مشهد باز هم به چشم می خورد. بنابراین برنامه ریزی شده تا با مشارکت خیرین بتوانیم آبرسانی به روستای آبشکی به سرانجام رسد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار نمود: الان راه اندازی خط آب انتقال آب و شبکه شرب روستا در دستور کار شرکت آب و فاضلاب مشهد قرار گرفته است. کلیه انشعابات نصب شده در این روستا تا انتهای تابستان سالجاری از شبکه آب پایدار برخوردار خواهد شد.

1401/02/18
22:04:51
5.0 / 5
92
تگهای خبر: شركت , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است