فاضلاب، اصلی ترین چالش زیست محیطی شهرستان قدس

فاضلاب، اصلی ترین چالش زیست محیطی شهرستان قدس به گزارش فست تریپ رئیس اداره محیط زیست قدس ضمن اشاره به چالش های زیست محیطی این شهرستان می گوید: شهرستان قدس در ایجاد شبکه اکو پیشرو بوده اما هنوز اجرای این شبکه تکمیل نشده است.رضا شایسته در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به چالش های زیست محیطی شهرستان قدس تصریح کرد: اصلی ترین چالش زیست محیطی شهرستان قدس مبحث فاضلاب است. طfق پیگیری های ما مقرر شده تا اعتباری جذب و شبکه فاضلاب شهرستان تکمیل شود.

وی افزود: باید شرایطی فراهم گردد تا بتوان از فاضلاب بهره برد همینطور مبحث فاضلاب واحدهای صنعتی هم مورد بحث است و تابحال چند مورد مجهز به تجهیزات تصفیه فاضلاب شده اند.

شایسته ضمن اشاره به مساله فاضلاب آرامستان و غسال خانه شهرستان قدس اظهار داشت: یکی از بخش هایی که هنوز در مبحث فاضلاب مشکل دارد، آرامستان است البته شهرستان قدس از نظر شبکه تصفیه فاضلاب از خیلی از شهرستان ها جلوتراست. خیلی از شهرستان ها شبکه اکو ندارند و شهرستان قدس در این حوزه پیشرو بوده است البته این شبکه هنوز تکمیل نشده و جمع آوری و تصفیه فاضلاب کامل نشده است. باید بتوان استفاده بهینه ای از خروجی تصفیه خانه ها داشت.

وی اضافه کرد: مهم ترین منبع آب تهران پساب تصفیه خانه هاست. با عنایت به وضعیت بغرنج منابع آب در همه نقاط هم وضعیت مشابه است. ما باید واحدهای صنعتی را به استفاده از تجهیزات تصفیه فاضلاب در چرخه تولید تشویق نماییم. حتی اگر از این پساب در چرخه تولید استفاده نشد، باید در فضای سبز و در مرحله آخر در فضای سبز بلوارها استفاده گردد.

شایسته افزود: یکی دیگر از چالش های زیست محیطی شهرستان شهرک های صنعتی هستند که یکی ۲۰ هزار و دیگری ۷ هزار نفر جمعیت دارند. این ۲۷ هزار روزانه ۸۰ نا ۱۰۰ لیتر فاضلاب به ازای هر نفر تولید می کنند. در شهرک های صنعتی استانداردهای زیست محیطی در ارتباط با فضای سبز و فاضلاب رعایت نشده است.

وی در ادامه اظهار داشت: به دلیل آلودگی هوا در سالجاری، واحدهای صنعتی با پتانسیل ایجاد آلودگی هوا همچون معادن شن و ماسه ۳۵ روز تعطیل بودند. یکی از نکات مثبت شهرستان این است که در قدس مازوت مصرف نمی گردد و معادن هم به صورت پیوسته پایش می شوند. همینطور انجمن بتن شهر قدس تشکیل شده و ملاحظات زیست محیطی به این انجمن منتقل می شود تا به واحدهای صنعتی ابلاغ شود.

شایسته همینطور ضمن اشاره به چالش های زیست محیطی ایام اخر سال و عید نوروز اظهار داشت: با عنایت به نزدیک شدن عید نوروز از خرید و فروش لاکپشت، مارآبی و سمندر لرستانی پرهیز کنند. خرید و فروش این گونه ها جرم است و از مردم می خواهیم در صورت مشاهده به ما اطلاع دهند. همینطور خواهش می نماییم ماهی قرمز در طبیعت رها نشود. شهرداری تهران منطقه ای معین خواهد نمود تا ماهی های قرمز در آن جا رها شوند.

وی در انتها درباره مراسم چهارشنبه سوری اظهار داشت: برخی اقدامات در مراسم چهارشنبه آخر سال سبب آلودگی هوا و آلودگی صوتی می شود همینطور برخی افراد با ایجاد اتش با شاخ و برگ درختان به محیط زیست صدمه می زنند. روز طبیعت هم شرایط یکسان است و این روز در واقع فقط اسم طبیعت را با خود حمل می کند و مناطق طبیعی با آتش و کندن شاخ و برگ درخت نابود می شو. همینطور بهتر است در روز طبیعت از ظروف یک بار مصرف استفاده نشود.

انتهی پیاممنبع:

1400/12/21
12:22:45
5.0 / 5
491
تگهای خبر: آلودگی , تولید , خرید , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است