شهردار تهران در نشست با رهبران ادیان توحیدی:

تفكیك اقلیت های دینی از تاریخ و فرهنگ ایران ناشدنی است

تفكیك اقلیت های دینی از تاریخ و فرهنگ ایران ناشدنی است فست تریپ: شهردار تهران در جمع چهره های برجسته اقلیت های دینی اظهار داشت: زندگی توام با مسالمت، صلح، دوستی، محبت و عشق در تهران چیزی است كه همه به آن علاقه داریم.به گزارش فست تریپ به نقل از شهرنوشت، محمد علی نجفی، طی سخنانی در نشست با رهبران ادیان توحیدی و جمعی از چهره های برجسته اقلیت های دینی ضمن تبریك ایام ولادت حضرت عیسی (ع) و آغاز سال نو میلادی، اظهار داشت: میلاد پیامبر صلح و دوستی (ع) ایام شادی آفرینی است؛ پیامبری كه كلامش و پیامش سلام بود و به تعبیر حضرت امام (ره) مردگان را احیا و خفتگان را بیدار كرد.
وی در ادامه به بیان وجوه اشتراك پرداخت و اظهار داشت: همه ما ایرانی هستیم، ایرانی بودن مایه افتخار ما است و به خاطر فرهنگ غنی ایرانی و تاریخ درخشان ایران است كه به آن می بالیم؛ در ایرانی بودن مسلمان، شیعه و سنی، ارمنی، آشوری، كلدانی، كلیمی و زرتشتی تفاوتی ندارد بلكه همه ما به ملت بزرگی تعلق داریم كه دل ما برای آن می تپد و آرزوی پیشرفت، تعالی و موفقیت ملت را داریم.
وی به بیان نقل قولی از لوئیس چكناواریان پرداخت و اظهار داشت: در جایی پرسیده بودند شما بعنوان اقلیت... اما ایشان در حرف خبرنگار رفته و گفته بودند «اقلیت خودتی! من ایرانی هستم»؛ بنابر این همه ما ایرانی هستیم و به آن افتخار می نماییم.
شهردار تهران با اشاره به اینكه تفكیك ارامنه، آشوریان، كلدانی، كلیمی، زرتشتی و... از تاریخ و فرهنگ ایران ناشدنی و نامیمون است اظهار داشت: فرهنگ ایران فرهنگ صلح، دوستی، مهربانی، مدارا و زندگی بر مبنای شادی و نشاط است كه دقیقا با فرهنگ مسیحیت قرابت داشته و ممزوج شده است.
نجفی خاطرنشان كرد: حتی درباره داستان های اساطیری كه در شاهنامه فردوسی از آن یاد شده هم شاهد هستیم كه بیش از آنچه صحبت از پهلوانی، جنگ و جدال باشد، از عشق، مهربانی دوستی و وفاداری صحبت به میان آمده است. این فرهنگ ایرانی ما است و فرهنگ مسیحیت هم این فرهنگ مدارا و زندگی بر مبنای مسالمت را تقویت می كند.
وی وجه دوم اشتراك را تبعیت از دین آسمانی و الهی دانست و خاطرنشان كرد: همه ما به یك خدای احد و واحد اعتقاد داشته و در خیلی از اصول دین اشتراك داریم؛ ادیان آسمانی آمده اند كه بشر را از جهل و نادانی نجات دهند و انسان را از خودخواهی و خود پرستی دور كنند. همینطور ادیان الهی به دنبال آن هستند كه تبعیض و بی عدالتی را از جامعه بردارند و جنگ و خشونت را نفی كنند.
نجفی در ادامه با تاكید بر ارزش و احترام فراوان دین اسلام برای مسیحیت، حضرت مسیح (ع) و حضرت مریم (س)، به آیات قرآن كریم درباره معجزه حضرت عیسی در گهواره و نقش ایشان در اعتقادات اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: در میان مردم ما نام مریم یكی از بیشترین نام هایی است كه حتی مسلمانان در كنار نام مقدس حضرت زهرا (س)، فاطمه، و زینب بر دختران خود می گذارند.
شهردار تهران تصریح كرد: از نظر ما احترام به حضرت مسیح (ع) و احترام به حضرت مریم (س) در واقع بعنوان یك جزئی از احترام به ذات لایتناهی خداوند تلقی می گردد كه این نقظه اشتراك خیلی مهمی به حساب می آید.
نجفی خاطرنشان كرد: وجه سوم اشتراك ما این است كه همه شهروندان تهران هستیم، تهران را دوست داریم و آرزوی ما رشد و پیشرفت تهران است تا تهران به شهری برای زندگی آرام و همراه با آسایش و آرامش تبدیل شود.
وی با اشاره به اینكه زندگی توام با مسالمت، صلح، دوستی، محبت و عشق در تهران چیزی است كه همه به آن علاقه داریم ابراز كرد: تهران در گذشته تاریخی خودش هم نشان داده كه همیشه همانند تابلویی برای قرار گرفتن اجزای مختلف ملت ایران، صرف نظر از دین و ملیت آنها بوده است. همچنانكه در خیابان 30 تیر مسجد، كلیسا و كنیسه همه در یك خیابان واقع شده و ادیان الهی همه با هم بدون اینكه تعارفضی بین آنها وجود داشته باشد، برای عبادت می رفتند.
شهردار تهران تصریح كرد: ما همه عاشق تهرانیم و برای اعتلای تهران دل می سوزانیم؛ امیدواریم زندگی مادی و معنوی در تهران هم در اوج خودش به انجام برساند. در این میان شهرداری بر خودش فرض می داند تا خدماتی كه به همشهریان تهرانی مسلمان عرضه می كند را به همشهریان مسیحی هم عرضه نماید.
نجفی خاطرنشان كرد: شهرداری تهران اگر می تواند در جهت های ورزشی، فرهنگی، هنری و فعالیت های اقتصادی پشتیبان اقلیت های دینی باشد، از هیچ كمك و حمایتی دریغ نمی كند؛ در مقابل در مدیریت شهری تهران امیدوار هستیم تا همشهریان مسیحی هم این دست گشاده ما را برای همكاری به گرمی بفشارند و ما را درباره توسعه شهر تهران به خصوص درباره مسایل اخلاقی، ارزشی كمك كنند.
وی با تاكید بر لزوم توجه به محبت، دوستی، زندگی مسالمت آمیز، پایبندی به حقوق شهروندی دیگران، اخلاق شهروند و رشد و تعالی دسته جمعی ابراز امیدواری كرد كه سال جدید میلادی توام با سلامتی، موفقیت، سرافرازی و شادی باشد.

1396/10/14
20:23:03
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: شهرداری , شهروند
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است