رئیس شورای اجتماعی كشور:

رویکرد دولتی نمیتواند ضامن تحقق کاهش لطمه های اجتماعی باشد

رویکرد دولتی نمیتواند ضامن تحقق کاهش لطمه های اجتماعی باشد به گزارش فست تریپ وزیر کشور و رئیس شورای اجتماعی کشور با اعلان اینکه رویکرد دولتی نمی تواند ضامن تحقق کاهش صدمه های اجتماعی در کشور باشد، اظهار داشت: باید از الگوی حکمرانی دولتی در مسائل اجتماعی به سمت رویکرد اجتماعی- مردمی در روند کاهش و رفع صدمه های اجتماعی حرکت نماییم.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در صد و چهلمین جلسه شورای اجتماعی کشور که با حضور نمایندگان دستگاههای ذی ربط در محل وزارت کشور انجام شد با تاکید بر این که کاهش لطمه های اجتماعی موضوعی ملی و اساسی در کشور است؛ اظهار داشت: باید در این حوزه همه دستگاهها متناسب با اختیارات و مسئولیت هایشان وارد عمل شوند.
دکتر وحیدی با اشاره به این که باید محورها کارها و برنامه ریزی ها توأم با اثربخشی و نتیجه بخشی باشد؛ اظهار داشت: از فعالیت کارگروه های مختلف در مجموعه شورای اجتماعی کشور تشکر می کنم و طبیعی است که این کارگروه ها به سهم و توان خود اقدامات مفید و خوبی در زمینه کاهش لطمه های اجتماعی داشته اند.
وی در همین خصوص اظهار داشت: اگر فعالیت این کارگروهها در ذیل سازمان امور اجتماعی کشور نبود، وضعیت لطمه های اجتماعی شکل دیگری به خود می گرفت و برای همین باید از فعالیت کارگروهها حمایت شود.
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این واقعیت که در کاهش لطمه های اجتماعی باید از کلیات به سمت جزییات حرکت کنیم؛ اشاره کرد: باید به نحو توأمان، پروسه محور و نتیجه محور عمل نماییم و در موضوعات مختلف مربوط به کاهش لطمه های اجتماعی تخصصی تر و مصداقی تر جلو برویم تا نتیجه مفید هر کدام از فرایندهای اجرائی، مشخص تر دیده شوند.
وحیدی در این خصوص اظهار داشت: اگر لازم به بازبینی فرایندهای اجرائی باشد باید با تشکیل کارگروهی این اتفاق برای سرعت بخشی به کار و اثر بخشی بیشتر صورت گیرد.
وزیر کشور اشاره کرد: بدترین کار این است که تصور نماییم تلاش و برنامه ریزی ها به نتیجه مورد نظر نخواهد رسید.
وی افزود: باید با ذهنیت اثربخش بودن به سمت اجرای برنامه ها در کاهش لطمه های اجتماعی حرکت نماییم. تمرکز دقیق تر بر استان هایی که با بیشترین مشکلات لطمه های اجتماعی مواجهند، از دیگر محورهای یاد شده دکتر وحیدی در نشست امروز بود و در این خصوص اظهار داشت: در این راستا باید از استانداران و فرمانداران کمک بگیریم و آنان را در پروسه کاهش لطمه های اجتماعی به نحو مؤثرتری مشارکت دهیم.
دکتر وحیدی درباب پراکنده کاری و موازی کاری ها در زمینه کاهش لطمه های اجتماعی هم اظهار داشت: اساسا شورای اجتماعی کشور با این راهبرد تشکیل شده که جلوی موازی کاری ها گرفته شود و برای همین، متولی اصلی این عرصه، این مجموعه است و باید سایر دستگاهها را با محوریت برنامه ریزی شورای اجتماعی همراه نماییم.
وزیر کشور با اشاره به این مسأله که در کاهش لطمه های اجتماعی نیازمند همراهی و مشارکت ساکنان محلات هستیم، اشاره کرد: محوریت کار در این حوزه با خود ساکنان محله است و تجربه نشان داده که برخورد مکانیکی، اداری و دولتی اصلاح گر نیست.
وی در این خصوص اظهار داشت: نقش دستگاههای اجرائی بایستی تسهیل گری، زمینه سازی برای مشارکت و فعالیت گروه های اجتماعی باشد.
دکتر وحیدی با اظهار این مساله که برای حل مسائل اجتماعی باید الگوی حکمرانی اجتماعی متناسب با خودش را استفاده نمائیم، اشاره کرد: نقش مردم در این حکمرانی باید کاملا معلوم و مشخص شود.
وزیر کشور اشاره کرد: تا حالا دنبال پیاده سازی الگوی حکمرانی دولتی در مسائل اجتماعی بودیم که این مساله باید به به سمت الگوی اجتماعی تغییر مسیر دهد.
دکتر وحیدی با اعلان اینکه باید مردم را در محله ها محور مشارکت قرار دهیم، اظهار داشت: اگر بتوانیم الگوی اجتماعی را در حل مسائل کاهش لطمه های اجتماعی پیاده نماییم به صورتی مساله مهم امر به معروف و نهی از منکر را در محلات نهادینه کرده ایم.
وزیر کشور با اشاره به این که امر به معروف و نهی از منکر همان حکمرانی مردمی برای رفع مشکلات و عیوب و تقویت خیرات است، افزود: در این الگو همه احساس مسئولیت می کنند و کار با دست خود مردم حل می شود.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وحیدی همین طور اظهار داشت: رییس جمهوری محترم کشور بر این مساله تاکید دارند که برای آبادی روستاها و مناطق حاشیه ای کشور، گروههای جهادی ظرفیت بسیار بالایی دارند و این دیدگاه رییس جمهور نشان از این دارد که باید کار بصورت خودجوش و از درون مردم حل شود.
وزیر کشور در بخش پایانی صحبت های خود اظهار داشت: با بازدیدهایی که از استان های کشور داشتم به این نتیجه رسیدم که مشکل اصلی در زمینه مسائل اجتماعی به مفهوم عام فرهنگی است. استانهای کشور پر از ظرفیت ها، استعدادها و امکانات است و باید این ظرفیت ها با تمرکز بر مسائل اجتماعی و فرهنگی فعال و شکوفا شود.

منبع:

1400/07/19
10:26:08
5.0 / 5
139
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است