سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:

قابلیت گسترش سند ستاد مدیریت بحران کرونای تهران

قابلیت گسترش سند ستاد مدیریت بحران کرونای تهران سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: در سند اولیه ستاد، ۱۴ بعد مختلف وجود دارد. البته این برنامه چون فشرده تهیه شده است مطمئنا با طرح شهید سلیمانی در مواردی هم پوشانی خواهد داشت. ولی این سند ۱۴۵ جزء دارد که می تواند به آن موارد دیگری هم اضافه شود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، علی نصیری یکشنبه - ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - در نشست تشکیل ستاد مدیریت بحران کرونا در جمع اعضای شورای شهر، شهردار تهران و مدیران شهرداری تهران اظهار داشت: دستور العملی که بعنوان ساختار ستاد تهیه شده مطالعات علمی بسیاری را از سر گذرانده است. بخشی از این مطالعات برای تنظیم ساختار های ملی شکل گرفته بود و تعدادی از متخصصین در تدوین این ساختار نقش داشتند. البته اگر همکاران ما در شهرداری نظرات اصلاحی و تکمیلی دارند با کسب اجازه از شهردار تهران مواردی که منجر به ارتقاء شود بدون این که به شاکله علمی صدمه بزند را اجرا خواهیم کرد.
او افزود: شهردار تهران از آغاز تشکیل ستاد همواره درحال حمایت هستند. اگر این ستاد بعنوان مرکزیت بتواند جایگاه واقعی خویش را داشته باشد، جایگاه ما هم صرفاً جایگاه هماهنگ کننده و سیاستگذار است. قرار نیست در امور دستگاههای دیگر دخالتی صورت گیرد و همه دستگاه ها امور تخصصی خویش را انجام می دهند.
نصیری اضافه کرد: تلاش بر این بوده است که همه باکس ها، قسمت های مختلف شهرداری باشند و جانشین همه باکس ها سازمان پیشگیری و مدیریت بحران باشد. من جانشین شهردار در این ستاد هستم و باکس های دیگر معاونین و کارشناسان سازمان هستند. علت شکل گیری آن هم این است که به علت این که انباشت تجارب و مستندات در سازمان حفظ شود و با عوض شدن مدیران در قسمت های مختلف شهرداری تهران در طول زمان، این تجارب از بین نرود.
سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: این برنامه در سه محور بهداشت و درمان، فاصله گذاری اجتماعی و خدمات و حمایت های اجتماعی تدوین شده است که شامل ابعاد واکسیناسیون، بیماری یابی، ایجاد محدودیت و قرنطینه، درمان سرپایی و بستری، مراقبت نقاهتگاهی، مشارکت های مردمی، آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمل و نقل، گروه های صدمه پذیر، سرمایه انسانی، سلامت محیط زیست و مدیریت متوفیان، بازرسی امنیتی و قضایی و بازیابی است. باید بین همه این موارد و ۳ محور اصلی برنامه یک بررسی و ارتباط درست وجود داشته باشد. بعنوان مثال در فرایند واکسیناسیون در قسمت بهداشت و درمان، تزریق واکسن است و تاثیرگذاری اجتماعی آن این گونه است که در صفوف نوعی واکسن تزریق نشود که مانند بیمارستان افراد به کرونا مبتلا شوند و در قسمت حمایت اجتماعی در گروه های صدمه پذیری مانند معتادان و کارتن خوابان و شهروندان بیگانه که هویت ندارند و امکان رفتن به مراکز واکسیناسیون ندارند از ستاد برای واکسیناسیون این گروه ها اقداماتی صورت گیرد تا آنها واکسینه شوند.
به قول او، در همه این ۱۴ مورد سعی شده تا با برنامه عمل شود. البته این برنامه چون فشرده تهیه شده است مطمئنا با طرح شهید سلیمانی در مواردی هم پوشانی خواهد داشت. ولی این سند ۱۴۵ جزء دارد که می تواند به آن موارد دیگری هم اضافه شود.
نصیری با اشاره به اینکه این سند اولیه برپایه تجارب بین المللی و ملی و بومی و نظر نخبگان تهیه شده است اظهار داشت: هر هفته باید نکات مهم این سند را در دستور کار قرار دهیم، ضمن این که بعد از ابلااغ ساختار بهتر است کارگروه ها تشکیل گردد. بعنوان مثال یک جلسه به برنامه های اداره مالی و پشتیبانی اختصاص داده شود. مثلاً اگر یک واکسیناتور برای تزریق به محل رجوع میکند از او حمایت اجتماعی هم صورت گیرد. برای خدمات حداقل پرداختی در نظر گرفته شود.
او افزود: جلساتی مشترکی با اداره کل سلامت، شرکت شهر سالم و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار شده است. البته معاونت فرهنگی و اجتماعی حضور پررنگ تری داشته است.
سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مورد روند پیک پنجم در تهران اظهار داشت: روند پیک پنجم در استان و شهر تهران رو به کاهش است و آمارهایی که داده شده نشان داده است در تهران فوتی ها از ۵۲۶ فوت هفته گذشته به ۳۲۳ فوتی رسیده است و بستری ها از ۴ هزار مورد به ۳ هزار نفر رسیده است. در فضای مجازی سوش لامبدا ویروس کرونا خیلی نگرانی ایجاد کرده، ولی ثابت شده میزان خطر دلتا از لامبدا بیشتر است. رعایت پروتکل ها در تهران بسیار پایین است و حدود ۴۴ درصد پروتکلهای بهداشتی رعایت می شود.
او افزود: در هفته های آینده گروه هایی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر کووید۱۹ ایجاد می شود که با روی گشاده در اماکن عمومی و حمل و نقل عمومی رجوع می کنند و تذکر می دهند.
نصیری درمورد مراسم اربعین بیان نمود: بر مبنای تصمیمات دولت و برای حفظ سلامتی زوار در مسافرت باید دو دز واکسن حتما تزریق شده باشد و در جلسه ستاد ملی کرونا اعلام شده است که هر مقدار واکسن نیاز باشد وجود دارد و بر مبنای نیاز تقدیم می شود.
او ذکر کرد: در جلسه روز گذشته با رئیس ستاد مقابله با کرونا مبحث مهمی عنوان شد. آقای زالی گفتند که شهرداری در دو زمینه مهم می تواند به ما کمک نماید. مورد اول این که بار گروه های صدمه پذیر از روی دوش استان تهران برداشته شود. مثلاً گروهی از معلولین در مراکز نگهداری واکسینه شده اند ولی گروهی که در منازل نگهداری می شوند در اولویت قرار گیرند و با کمک شهرداری واکسینه شوند.
سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: امروز بامداد هم جلسه ای با ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی برگزار شد و مقرر شد مکان های خاص که در آن افرادی با شرایط خاص حضور دارند برای تزریق واکسن شناسایی شوند. همینطور در جلسه عنوان شد که سازمان فاوا می تواند کار های بزرگی را رقم بزند.
وی در ادامه بیان نمود: اگر سامانه ای وجود داشته باشد که شهروندان بدانند هم اکنون به کدام مرکز رجوع کنند تا زودتر واکسینه شوند خیلی خوب است یا این که در کدام مرکز چه واکسنی تزریق می شود. این امکانات را فاوا به سادگی در اختیار شهروندان قرار خواهد داد.
نصیری ذکر کرد: در خواست دوم آقای زالی این بود که مقرر است یک حرکت جهادی ظرف ۱۰ روز آینده صورت گیرد که شروع آن از سه شنبه است. با عنایت به جمعیت ۱۰ میلیونی تهران که ۷۰ درصد آن ساکن تهران هستد و ۷۰ درصد واکسن زده اند که بخشی دز اول و بخشی دز دوم را تزریق کرده اند. محاسبه شده است که اگر ظرف ۱۰ روز حدود ۱۰ پایگاه جدید اضافه شود، امیدواریم تزریق دز اول در پایتخت به پایان برسد.
طبق گزارش سایت شهر، او در انتها اظهار داشت: برای این امر واکسیناتور از واحد پزشکی دانشگاه آزاد جذب خواهد شود و گروه های دوام هم همکاری می کنند. ان شاءالله ۱۰ تیم سیار هم راه اندازی خواهد شد. ۲۵ پایگاه مدیریت بحران شهرداری برای امر واکسیناسیون فعال می باشند و ان شاءالله ۹ پایگاه جدید هم فردا افتتاح می گردد.1400/06/28
20:28:40
5.0 / 5
898
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است