در جلسه بررسی روند نظارت بر قیمت كالاها و مایحتاج عمومی مطرح شد؛

ضرورت تقویت نظارت بر قیمت کالاهای اساسی

ضرورت تقویت نظارت بر قیمت کالاهای اساسی به گزارش فست تریپ وزیر کشور بر لزوم هماهنگی ها و هم افزایی دستگاههای اجرایی در کنترل و نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی در کشور تاکید نمود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، دکتر احمد وحیدی وزیر کشور در نشست بررسی روند نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی با محوریت آرد ونان که با حضور نمایندگان وزارت صمت، کشاورزی، اطلاعات، اموراقتصادی ودارایی، دادگستری، مجلس شورای اسلامی، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دادستانی کل کشور، اتاق اصناف و اتحادیه خبازان در محل وزارت کشور برگزار شد با تکیه بر این مورد که بایستی روند نظارت بر قیمت کالاهای اساسی در کشور تقویت شود، اظهار داشت: نان همچون کالاهای پر مصرف و استراتژیک در کشور است که بایستی در این خصوص تدابیر لازم برای کنترل قیمت آن صورت گیرد.

وزیر کشور با تشریح این مورد که باید توجه داشته باشیم که بخش عمده مصرف نان در دهک های پایین جامعه است؛ اظهار داشت: باید با تمام ظرفیت ها و مکانیسم های نظارتی جلوی افزایش غیر متعارف را در حوزه کالاهای استراتژیک و اساسی در کشور بگیریم.

وحیدی در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن اشاره به این مورد که بایستی میانگین سرانه مصرف نان در کشور با دقت کامل مشخص گردد، اظهار داشت: با مشخص شدن میانگین دقیق مصرف نان بهتر می توانیم برنامه ریزی های لازم را در تأمین آرد کشور با در نظر گرفتن میزان تولید داخلی و واردات آن داشته باشیم.
مبحث تفاوت قیمت نان در بعضی از استانهای کشور از دیگر محورهای یاد شده وزیر کشور در نشست امروز بود و در این خصوص اظهار داشت: باید کف و سقف قیمت درکشور مشخص تا امکان نظارت دقیق بر روند قیمت گذاری ها و فروش نان فراهم شود.

وی در این خصوص اظهار داشت: در حوزه تعیین قیمت نان اختیاراتی به استانداران سراسر کشور داده شده است و با عنایت به وضعیت هر استان به لحاظ میزان تأمین گندم، نرخ دستمزدها و دیگر هزینه های جاری، کرایه های حمل آرد از کارخانه تولیدآرد تا نانوایی ها، تفاوت قیمت نان در حد معقول و منطقی قابل قبول و مورد انتظار است؛ اما باید این تفاوت قیمت در کل کشور تابع ضابطه مشخصی باشد.

وحیدی خاطرنشان کرد: مسئله مهم دیگر کنترل فرآیند و زنجیره تولید نان از درب کارخانه آردسازی تا توزیع و پخش آن در سطح نانوایی ها ونظارت دقیق بر مصرف آن است که باید متولی اصلی این بخش هم مشخص گردد تا بتواند با قدرت و اختیارات لازم، نظارت دقیق تر و مؤثرتری بر این چرخه اعمال نماید.
وزیر کشور همینطور ضمن اشاره به این حقیقت که با عنایت به تورم و افزایش هزینه ها، بایستی متوجه نیازها و خواسته های متعارف نانوایان هم باشیم، اظهار داشت: روی هم رفته هزینه نانواها به تأسی از وضعیت اقتصادی کلی کشور و به تبع از افزایش نرخ دستمزدها، بیمه ومالیات و هزینه های حامل های انرژی بالا رفته است و باید اقدامات حمایتی لازم از این بخش هم صورت گیرد.

وی تصریح کرد: بایستی همه تلاش مان بعنوان دستگاههای اجرایی، تسهیل گر شرایط اقتصادی کشور و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم باشد و در این خصوص نیازمند به ارتقای بیشتر هماهنگی ها در سطوح تصمیم گیری و اجرا هستیم.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وحیدی در انتها با اشاره به اینکه برای تقویت هماهنگی ها در این موضوعات و مشخصاً حوزه آرد و نان احتیاج به تشکیل کارگروهی با عضویت همه دستگاههای ذی ریط است، تصریح کرد: شکل گیری این کارگروه با مسئولیت معاون اقتصادی وزارت کشور، می تواند سبب هم افزایی ظرفیت، نزدیکی دیدگاهها و چاره ها برای مدیریت موفق و مطلوب تأمین کالاهای اساسی در کشور گردد.1400/06/24
14:41:16
5.0 / 5
317
تگهای خبر: تولید , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است