شهردار تهران در جلسه با نمایندگان مجلس خبر داد

ایجاد قرارگاهی برای ساماندهی معتادان متجاهر و کودکان کار

ایجاد قرارگاهی برای ساماندهی معتادان متجاهر و کودکان کار به گزارش فست تریپ شهردار تهران اظهار داشت: در برنامه ای کوتاه مدت پنج قرارگاه ایجاد می شود که در وهله اول شهر نظمی در زمینه پسماند و خدمات شهری پیدا کند علاوه بر آن یک قرارگاه اجتماعی درست می نماییم تا معتادان متجاهر و کودکان کار ساماندهی شوند. قرارگاهی مربوط به کار فرهنگی باید ایجاد شود تا نظم پذیری و قانون مداری گسترش پیدا کند.به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا علیرضا زاکانی عصر امروز در دومین جلسه ای که با برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشت، اظهار داشت: تهران به فرموده مقام معظم رهبری فراتر از یک شهر است. بعنوان یک مرکزی است که در فرهنگ و سیاست خارجی نیز تاثیر می گذارد و بعنوان یک الگو می تواند اثر خودرا بر همه اجزای کشور و فراتر از آن سایر کشورها بگذارد و نماد کارآمدی نظام باشد بدین سبب ما در تهران بعنوان پیشتاز تغییر و تحول با یک سه ضلعی شهر، شهروندان و شهرداری مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: شهر تهران وضع مناسبی ندارد. وقتی به بالای شهر نگاه می کنید وضعیت کاملا متفاوت و کالبد مختلف را می بینید و نقطه اشتراک شهر بی هویتی و بی توجهی به معماری ایرانی اسلامی است. مساحت تهران ۷۰ هزار هکتار است که ۱۲ هزار هکتار آن بافت ناپایدار است و ۳۵۰ روز از سال بعضاً از نظر هوا گرفتار اشکال و این مسأله زیست در شهر را گرفتار مشکل کرده است.

زاکانی افزود: بی توجهی به این مسائل، بی عدالتی و فاصله معنادار بین شمال و جنوب را سبب شده است البته در ۴۲ سال قبل کوشش های زیادی انجام شده است، با این وجود با نقطه مطلوب فاصله داریم.

شهردار تهران اشاره کرد: تهران باید ۴۵۵ کیلومتر خطوط مترو داشته باشد که تنها ۲۵۰ کیلومتر آن زیر بار است و ۱۸۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا همه خطوط متروی تهران تکمیل شوند. همین خطوط فعلی نیز به ۶۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل نیاز دارند.

وی اضافه کرد: یک صورت معنادار وجود دارد و آن این است که به کالبد شهر توجه شده که البته آن نیز گاهی نامتعارف است. باید کالبد و روح توامان مورد توجه قرار بگیرد و مسیری را طی نماییم که یک کلانشهر الگو برای جهان اسلام را در منظر مردم قرار دهیم. سرمایه های اجتماعی پایین است و این امکانی را فراهم نمی کند که ظرفیت های مردم به میدان بیاید.

زاکانی تصریح کرد: شهرداری گرفتار مشکلاتی است. از نظر منابع، ۷۰ درصد منابع ناپایدار و گرفتار فرسودگی و مشکلات است. از حدود ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس در شهر، حدود ۳۶۴ دستگاه از رده خارج شده است و دو سوم آن نیز نیاز به اورهال دارد همین طور تا آخر سال بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی داریم و باید امسال ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد بابت بدهی ها سود بانکی پرداخت نماییم.

شهردار تهران در ادامه اظهار داشت: البته ما انسدادی نداریم و باید به سمت و سویی برویم که روح و کالبد را با هم متحول و یک الگو درست نماییم و نسبت به سیر تکاملی انقلاب نیز گام سوم و چهارم را مورد توجه قرار دهیم.

زاکانی با اشاره به اینکه برای این مقصود چهار خط تلاش جدی را هدف گذاری کردیم، اشاره کرد: خط تلاش اول برنامه ریزی عملیاتی است تا همه اجزای شهرداری به سمت یک اجزای واحد حرکت کنند. خط تلاش بعدی ایجاد همبستگی حاکمیتی و حکومتی است. حتما باید همه نهادها پای این تغییر بیایند. جهت سوم این است که مردم پای کار بیایند و نیاز است که شهرداری با خدمتگزاری به مردم خودش را ثابت کند تا مردم به میدان بیایند.

شهردار تهران افزود: دولت ۱۰ سال است که ۸۲.۵ درصد خود از سهم خرید اتوبوس را پرداخت نکرده و در ایجاد و هزینه مترو و بلیط مترو سهم خودرا پرداخت نکرده است. خط تلاش چهارم مبتنی بر هوشمندسازی است تا در یک اکوسیستم واحد مسیر جهش کل شهر را فراهم نماییم. از این جهت برنامه یک ساله و دو و نیم ساله و چهار ساله را تعریف کردیم.

وی با اشاره به اینکه در برنامه کوتاه مدت پنج قرارگاه ایجاد می شود که در وهله اول شهر یک نظم در پسماند و خدمات شهری پیدا کند، اظهار داشت: بخش دیگر این است که یک قرارگاه اجتماعی درست نماییم تا معتادین متجاهر و کودکان کار ساماندهی گردد. قرارگاهی مربوط به کار فرهنگی باید ایجاد شود تا نظم پذیری و قانون مداری گسترش پیدا کند. همین طور تحمیل مشکلات از طرف کرونا مردم را گرفتار مشکلات عدیده ای کرده است و باید نشاط اجتماعی را ایجاد نماییم.

زاکانی افزود: قرارگاه بعدی قرارگاه کرونا است و باید همه ظرفیت ها را بسیج نماییم تا بیماری را مهار نماییم. تهران در روز ۱۳ میلیون جمعیت دارد و اگر کرونا را در تهران مهار نماییم، کل کشور را نجات داده ایم. موضوع مهم علاوه بر بهداشت و درمان، موضوع فاصله گذاری اجتماعی و زنده نگهداشتن شهر است و مهم ترین بخش پیشگیری است و این که چگونه زندگی نماییم که مبتلا نشویم و باید خدمات اجتماعی را به کسانی که از این مساله لطمه دیدند، ارائه نماییم.

شهردار تهران تصریح کرد: شرایطی را پیدا کردیم تا با یک همبستگی با همه آرمان های کشور در زیر سایه رهبری معظم و پیوستگی با متن جامعه یک الگویی بسازیم که این کار فراتر از شهرداری است و شهرداری باید از یک نهاد خدمتگزار به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی تبدیل گردد و همه ظرفیت های شهر را بسیج کند. امکان تحقق همه این کارها وجود دارد و نیاز به فکر، جرات و خاکساری نزد پروردگار و نوکری مردم دارد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، زاکانی در آخر اظهار داشت: برای تحقق این اهداف نیاز فکری و دقت در قاعده گذاری داریم. مجلس در بودجه سالانه امکانی برای شهرداری ها فراهم می آورد در صورتیکه در کنار بودجه، قانونگذاری مناسب می تواند گره گشا و تسهیل گر باشد. یکی از منطقه های تهران ۱۲۲ متر و یکی دیگر ۲.۵ متر سرانه فضای سبز دارد و این فاصله زیاد است و باید کمک نماییم عدالت را پیاده سازی شود و مردم را خشنود نماییم.

منبع:

1400/06/23
10:42:40
5.0 / 5
1022
تگهای خبر: اتوبوس , خدمات , خرید , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است