سرپرست شهردار اراك:

هیچ دست پشت پرده ای برای عدم تصرف زمین آرامستان اراک وجود ندارد

هیچ دست پشت پرده ای برای عدم تصرف زمین آرامستان اراک وجود ندارد به گزارش فست تریپ سرپرست شهردار اراک اظهار داشت: برای عدم تصرف زمین آرامستان توسط شهرداری هیچ دست پشت پرده ای وجود نداشت و دلیل ورود این پرونده به شورای تامین فقط پیش گیری از مسائل اجتماعی بوده است.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، محمد جعفرپور عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار نمود: ضرورت توجه و اولویت بخشی به مباحث اجتماعی و فرهنگی یک اصل است و رویکرد شهرداری و شورای شهر در شورای ششم مدیریت شهری بر پایه ارتقای مباحث فرهنگی و اجتماعی شهر است.
وی افزود: مباحث فرهنگی و اجتماعی در سالهای اخیر مورد غفلت قرار گرفته است و بیشتر امورات شهرداری بوسیله مردم و در حقیقت از جیب مردم تامین می شود. بنابر این نحوه هزینه کرد بودجه و پروژه های شهری باید بر طبق مطالبات و ذائقه مردم صورت گیرد.
مدیریت شهری نباید فقط در شهرداری بسته شود
سرپرست شهرداری اراک اشاره کرد: اصحاب رسانه به سبب ارتباط مستقیم با مردم، بیشتر در جریان امور و مشکلات و چالش های جامعه و شهر قرار می گیرند و این ارتباط فرصتی است که شهرداری باید از آن استفاده نماید. شهرداری خانه دوم شهروندان است و فعالیت آن در ۴۰۰ نوع و بخش تقسیم می شود، اما از آنجائیکه خیلی از امور با مردم درمیان گذاشته نمی گردد، شاهد نارضایتی عمومی هستیم و در پروژه ها مشارکت و نظر مردم را جذب و جلب نمی نماییم. مدیریت شهری نباید فقط در شهرداری بسته شود و باید از فکر، نظرات و مشارکت مردم نهایت استفاده گردد.
وی با تاکید بر این که نباید از جیب مردم برای خود بعنوان پله ای جهت ارتقا استفاده نمائیم، ایجاد شهرداری شیشه ای را یکی از برنامه های شهرداری برشمرد و افزود: علاوه بر این که شاهد زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی نیستیم درباب ایجاد اتاق فکر و بهره گیری از نظرات نخبگان نیز فقیر هستیم. نگاه مدیران شهری در اراک همیشه ماشین محور بوده است و اغلب پروژه های عمرانی در خدمت ماشین بوده اند. در صورتیکه امروز باید اولویت بندی داشته باشیم، شاید تعدادی از تقاطع ها مورد مطالبه و خواست مردم نبوده است و بدون توجه به مباحث فرهنگی، اجتماعی و شهروندی پروژه هایی پیش برده شده است. متأسفانه اراک از نظر فضاهای فرهنگی و تفریحی فقیر و ضعیف است و نخستین اولویت مدیریت شهری توجه به پروژه های فرهنگی و تفریحی است.
رویکرد تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی به شهروندان با قدرت دنبال می شود
جعفرپور با بیان این مطلب که نقدهای عادلانه و منصفانه در امتداد مطالبات و خواسته های شهر و شهروندان می تواند به داشتن شهری زیبا و با مشکلات کمتر کمک نماید، اظهار نمود: در صورت ابقاء در این جایگاه حتما از مدیران جوان، خلاق، متعهد و متخصص استفاده خواهم کرد و رویکرد تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی به شهروندان با قدرت دنبال می شود. تعدادی از قوانین حاکم بر شهرداری به قدری سختگیرانه است که مردم برای تسهیل در امور خود پیشنهادهای مالی می دهند، بنا بر این باید این بروکراسی و سختگیری ها برداشته شود تا کار مردم تسریع و تسهیل شود و نمی پذیریم که مردم در راهروهای شهرداری معطل باشند.
سرپرست شهرداری اراک بیان کرد: توسعه سراهای محلات در شهر خصوصاً مناطق کم برخوردار دنبال می شود تا مشکلات و مسائل مردم بی واسطه مطرح شود. همین طور واگذاری سه پروژه به یک پیمانکار از ابتدا اشتباه بود، خصوصاً این که با تغییر شهردار عملاً سه پروژه دره گردو، یادمان مرکز شهر و باغ ایرانی بلاتکلیف باقی مانده است. با این وجود پروژه دره گردو فعال شده و برای پروژه های دیگر اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
جعفرپور افزود: تا حالا موضوع مدیریت یکپارچه شهری در ایران به نتیجه نرسیده است، اما این امر به مدلول مدیریت گران شهر نیست، با شکل گیری کمیسیون خدمات شهری از هفته آتی با حضور مدیران دستگاه های اجرائی مختلف در این کمیسیون می توان قسمتی از موازی کاری ها را کنترل و از اتلاف هزینه ها جلوگیری کرد.
۱۵ پروژه عمرانی اراک تا حالا ۲۵ درصد پیشرفت داشته است
وی با اشاره به این که ۱۵ پروژه عمرانی اراک تا حالا ۲۵ درصد پیشرفت داشته است، افزود: رسیدگی به نقاط حاشیه نشین از دغدغه شهرداری است. بودجه در نقاط مختلف شهر باید عادلانه توزیع می شد، اگر امروز شاهد وجود سکونتگاه های غیررسمی هستیم به سبب عدم اعمال مدیریت درست شهری است که اگر برنامه نداشته باشیم بطور قطع برنامه هایی به ما تحمیل می شود و این اتفاق در قبال سکونتگاه های غیررسمی رخ داده است. اگر خواهان حل مشکلات این نقاط هستیم باید نگاه همراه عدالت داشته و در راه توانمندسازی قدم برداریم.
تاکنون پنج دوازدهم بودجه شهرداری محقق شده است
وی بودجه سال جاری شهرداری اراک را حدود یک هزار ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام نمود و در ادامه اظهار داشت: برای تحقق این مبلغ باید تا آخر سال منتظر بود، اما تا حالا پنج دوازدهم این بودجه محقق شده است، هر چند که ساخت و ساز در ایران حدود ۴۰ درصد کم شده است و این امر می تواند در تحقق درآمدها و بودجه سالانه نوعی لطمه باشد.
جعفرپور صنعت، دانشگاه و نخبگان و مدیریت شهری را اضلاع سه گانه توسعه اراک عنوان و با گلایه از این که این سه ضلع هیچگاه در کنار هم نبودند، اظهار نمود: سهم صنعت در مدیریت شهر صفر است، از نخبگان و دانشگاهیان نیز در مدیریت شهر استفاده نشده است. بر این اساس شهرداری پذیرای افکار و ایده های نخبگان است و بطور قطع با تشکیل اتاق فکر و پالایش طرح ها می توان شهر را در راه درستی هدایت کرد.
پیمانکار ۳ پروژه عمرانی مهم شهر اراک توان و صلاحیت لازم را ندارد
سرپرست شهرداری اراک در ارتباط با پروژه پیاده راه سازی مرکز شهر نیز اظهار داشت: ۳ پروژه مهم اراک شامل باغ ایرانی، دره گردو و پیاده راه ازطریق یک سال است به حال خود رها شده است و با تغییر شهردار پیمانکار اعلام نموده است که مایل به انجام این پروژه ها نیست که باید گفت ۳ پروژه عمرانی مهم شهر اراک به یک پیمانکار واگذار شده است در صورتیکه این پیمانکار توان و صلاحیت لازم را ندارد.
وی افزود: تکمیل طرح منطقه گردشگری گردو اراک یکی از اولویت ها و برنامه های شورای شهر و شهرداری است، پیمانکاران برای اجرای هر طرح تعهد دارند و باید وظایف خودرا به خوبی انجام دهند و جای تأسف دارد که پیمانکاری با جابه جایی شهردار به تعهدات خود عمل نکند.
جعفرپور با اعلان اینکه پیمانکار جدیدی برای منطقه گردشگری اراک انتخاب شده و ادامه کار در حال انجام می باشد، اظهار داشت: انتخاب پیمانکار در ۲ طرح دیگر نیز در دستور کار است.
وی اظهار داشت: پروژه پیاده راه تعریف دارد و باید مبدأ و مقصد آن مشخص باشد. پروژه امیرکبیر تا حدودی موفق، اما ناقص اجرا شده است، باید دید آیا مردم در این نقطه به مفهوم واقعی پیاده روی می کنند؟ بطور قطع این اتفاق نمی افتد و مردم به سبب این که فضای آزادی در مرکز شهر وجود ندارد، مردم به ناچار از این خیابان استقبال کرده اند و باید کامل اجرائی شود. پیاده راه سازی در اراک طرحی جامع دارد که باید بصورت کامل اجرائی شود، المان ها و کف پوش های این خیابان نیازمند مناسب سازی و اصلاح است و نگاه به این خیابان و طرح ها باید به شکل سیستمی باشد.
هیچ دست پشت پرده ای برای عدم تصرف زمینهای آرامستان نبوده است
سرپرست شهرداری اراک اظهار داشت: ساماندهی زباله گردها در دستور کار قرار گرفته و این امر متأسفانه معضلی کشوری است. با وجود آنکه زباله گردها به شکل کول بری کار می کنند و جامعه نگاهی ترحم آمیز به آنها دارند، اما تبدیل به مافیا شده اند. حتی به برخی از آنان پیشنهاد دادیم که در زمینه پاکبانی به شهرداری کمک کنند، اما بعد از دو روز انصراف دادند و ادعا کردند که درآمد زباله گردی بیشتر از پاکبانی است و البته تعدادی نیز معتاد متجاهر هستند، هر چند که شهرداری برای ساماندهی آنها دست به کار شده است.
سرپرست شهرداری اراک در آخر به وضعیت آرامستان اراک نیز اشاره و افزود: نقشه کاداستر و سند تک برگی برای مالکیت شهرداری بر ۳۲ هکتار زمین پشت آرامستان فعلی موجود است، اما کشاورزانی مدعی مالکیت بودند که با پیگیری انجام شده مالکیت درباب اراضی مورد ادعای آنها نیز به شهرداری رسید و هیچ دست پشت پرده ای برای عدم تصرف زمینهای آرامستان توسط شهرداری نبوده است و ظرف ۱۰ روز آینده کار اجرائی و عمرانی در این زمین شروع می شود.


منبع:

1400/06/16
10:58:00
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است