گزارش فست تریپ؛

آیا توسعه خطوط مترو تهران متوقف خواهد شد

آیا توسعه خطوط مترو تهران متوقف خواهد شد فست تریپ: در صورتیکه عضو شورای ششم شهر تهران، جبران کسری ناوگان را مقدم بر ایجاد خطوط جدید مترو در این دوره عنوان کرده است، اما مدیرعامل مترو ساخت خطوط را از تعهدات قانونی شهرداری می داند.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، بیش از ۵ سال است که هشدارهایی نسبت به وضعیت نامناسب حمل و نقل عمومی تهران از طرف مسئولان و کارشناسان شنیده می شود. محسن هاشمی رییس شورای پنجم شهر تهران در واپسین روزهای حضورش با اشاره به وضعیت نگران کننده حمل و نقل عمومی در تهران گفته بود که هر سه خط مترویی که در سالهای اخیر افتتاح شده هنوز به اندازه نیاز واگن و تجهیزات آن تامین نشده است و این خطوط؛ تجهیزات سایر خطوط را استفاده می نمایند و طبیعی است این مشکلات، سبب کمبود تجهیزات، افزایش استهلاک، عدم اورهال و تعمیرات اساسی بموقع در تجهیزات می شود.
تشکری هاشمی: تامین هزار دستگاه واگن جدید مترو بر ساخت خطوط جدید اولویت دارد
وضعیت بحرانی حمل و نقل عمومی به اذعان جعفر تشکری هاشمی رییس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای ششم هم دور از انتظار نیست بنا بر این وی در گفتگوی اخیرش با خبرنگار مهر، اظهار داشت: ایجاد خط جدید مترو در این دوره اولویت نخواهد داشت و جبران کسری ناوگان مترو از اهمیت بیشتری برخوردارست.
وی اضافه کرد: تا آن زمان که اورهال قطارها تمام نشود، به سمت ایجاد خط جدید نمی رویم. چون قسمتی از ناوگان مترو به سبب کمبود قطعه از خدمت رسانی خارج شده است، باید بتوانیم آنها را به شبکه خدمت رسانی بازگردانیم.
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران اشاره کرد: تامین یک هزار دستگاه واگن جدید مترو و تکمیل ایستگاه های خطوط ۶ و ۷ مترو در ناوگان ریلی پایتخت، اصلی ترین محورهای مورد تاکید شورای ششم هستند.
امام: ساخت خطوط و توسعه مترو از برنامه های ابلاغ گردیده طرح جامع ریلی شهر تهران است
علی امام مدیرعامل شرکت مترو در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که از ۴ سال قبل شرکت مترو اولویت اولش را توسعه خطوط ۶ و ۷ قرار داده و بدین ترتیب خط ۶ با ۳۳ کیلومتر و ۲۷ ایستگاه افتتاح شده و از مسافت کلی این دو خط، حدود ۱۶ کیلومتر باقی مانده است، اظهار داشت: از خط ۶، ۱۹ ایستگاه و از خط ۷، ۶ ایستگاه باقیمانده است که با رقمی حدود ۱۲ هزار میلیارد تکمیل می شود.
وی با اشاره به این که ساخت خطوط و توسعه مترو از برنامه های ابلاغ گردیده طرح جامع ریلی شهر تهران است و بر طبق آن تا خرداد ۹۹ پیش بینی شده بود که ۴ خط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ با طول ۱۵۰ کیلومتر تا سال ۱۴۲۰ تکمیل و به بهره برداری برسد، گفت: مطالعات این خطوط شروع شده و مطالعات ۲ خط به مراحل پایانی رسیده است.
اجرای ۱۴ کیلومتر از خط ۱۰ مترو تا اختتام ۱۴۰۰
مدیرعامل شرکت مترو تهران با اعلان اینکه آغاز به ساخت بخش هایی از خط ۱۰ از شروع فروردین عملیاتی شده است، اظهار داشت: اجرای ۱۴ کیلومتر از این خط از منطقه ۲۲ تا میدان کتاب در منطقه ۲ که مناطق ۲، ۵ و ۲۲ را پوشش می دهد قرار شده تا اختتام ۱۴۰۰ تکمیل شود.
وی با اشاره به این که ساخت هر کیلومتر مترو به همراه ناوگان آن چیزی حدود ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه می برد، اظهار داشت: البته این حجم از پول باید به تدریج باتوجه به وضعیت منابع تامین شود.
تشکری هاشمی: ساخت خط ۱۰ را فراموش کنید
این در حالی است که تشکری هاشمی که قبل از این حدود ۱۰ سال معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بود، معتقد است: ادامه راه اندازی خط ۱۰ مترو از محل ۲۵ درصد قراردادهای قبلی شروع شده باید در این دوره بطور جدی فراموش شود و بجای آن و بمنظور پاسخ گویی به نیاز شهروندان، بر تامین واگن های مورد نیاز و تکمیل خطوط در دست راه اندازی تمرکز نماییم.
امام با اشاره به این که توسعه خطوط مترو از برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران (۱۴۰۲-۱۳۹۸) عقب است، اشاره کرد: علت این عقب ماندگی عدم تامین منابع لازم بوده است و بنا بر این باید درباره برنامه بازبینی شود.
امام: هزینه حدود ۳۰ میلیاردی اورهال هر قطار مترو
مدیرعامل شرکت مترو تهران با اعلان اینکه حدود ۶۰ رام قطار مترو تهران نیازمند اورهال است که برای اورهال کردن هر کدام از آنها به چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان نیاز است. اظهار داشت: واگن سازی تهران می تواند قطعات این قطارها را تامین کند.
رها شدن قرارداد تامین ۶۳۰ واگن مترو در دولت قبلی و نامه نگاری شهرداری برای حل مشکلات پیش رو
در اواخر سال ۹۷ قرارداد تامین ۶۳۰ دستگاه واگن مترو بوسیله دریافت تسهیلات مالی خارجی بین وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) و کنسرسیوم چینی - ایرانی (واگن سازی تهران و سی آر سی چین با راهبری شرکت نورینکو) منعقد شد که جاری سازی قرارداد منوط به تامین سهم ۱۵ درصدی دولت بعنوان پیش پرداخت فعال سازی فاینانس تامین ۶۳۰ دستگاه واگن شد که هنوز محقق نشده و در زمره دیون دولت به شهرداری تهران تلقی می شود.
امام با اعلان اینکه مهم ترین نیاز در زمینه مترو تامین واگن است با اشاره به عدم تامین این نیاز در دولت های پیشین پرداخت و اظهار داشت: نمونه عدم پرداختن به این وظیفه از طرف دولت بی سرانجام ماندن وضعیت قرارداد تامین ۶۳۰ واگن مترو در دولت گذشته بود که نیاز به فاینانس باز شدن ال سی دارد ضمن این که باید ۱۵ درصد هزینه های آنرا ایران تامین کند.
وی با اعلان اینکه نامه نگاری هایی دراین زمینه شده است، اضافه کرد: از دولت سیزدهم می خواهیم این مشکل را حل کند.


منبع:

1400/06/13
22:15:13
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است