گزارش فست تریپ؛

ترمیم شکاف شمال و جنوب پایتخت، در انتظار برنامه شهردار جدید

ترمیم شکاف شمال و جنوب پایتخت، در انتظار برنامه شهردار جدید به گزارش فست تریپ کاهش فاصله شمال و جنوب پایتخت هم اکنون بعنوان یکی از معضلات شهر به حساب می آید و با روی کار آمدن مدیریت شهری جدید، باید منتظر برنامه های این دوره برای کاهش این فاصله بود.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: از رنگ ها و لعاب مغازه ها، شکل و قیافه خیابان ها و حتی گل آرایی فضاهای سبز گرفته تا قد و قواره خانه و ساختمان ها؛ همه این موارد در شمال و جنوب شهر، فرسنگ ها با هم متفاوت است. تفاوتی که خویش را به خوبی در چهره شهر نشان داده است و میتوان اظهار داشت که پایتخت را به دو قسمت نا مساوی تقسیم کرده است. این تقسیم بندی که شکافی میان شهر به حساب می آید هم اصطلاح «فاصله شمال و جنوب شهر» را به وجود آورده است.
کاهش فاصله شمال و جنوب شهر همواره در ادوار گذشته از وعده های مدیران شهری بوده است. وعده هایی که باوجود اقدامات مختلف و اجرای طرح های متعدد در سالهای گذشته های، هنوز هم نتوانسته عمق شکاف میان شمال و جنوب شهر را پر کند.
این فاصله نابرابر شهری با شاخصهای گوناگونی همچون برابری توزیع خدمات رفاهی و شهری در محلات شمالی و جنوبی، توسعه بیشتر حمل و نقل عمومی در مناطق کم برخوردار، اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی برای کاهش فاصله جغرافیایی شمال و جنوب شهر، توجه به کاهش صدمه های اجتماعی در نقاط جنوبی و پرداختن به مسائل فرهنگی - اجتماعی در محلات ضعیف تر را شامل می شود.
با نگاهی به محلات بالایی و پایینی شهر تا حد زیادی عدم تحقق خیلی از این شاخص ها مشخص می شود. یکی از مهم ترین ابعاد هم توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی در نقاط جنوب شهر است. به صورتی که بر مبنای آمارها میزان صدمه های اجتماعی در محلات جنوبی بیش تر از محلات شمالی است. از طرفی عرضه خدمات فرهنگی ازجمله راه اندازی فرهنگسراها و نظارت بر فعالیت مؤثر آنها، راه اندازی مراکز تفریحی و آموزشی بخصوص برای جوانان، توسعه مراکز ورزشی و غیره همچنان در محلات جنوبی شهر جای کار دارد.
به علاوه با عنایت به تراکم جمعیت در نقاط جنوبی پایتخت، توسعه حمل و نقل عمومی ازجمله افزایش تعداد ایستگاه های مترو، نوسازی و افزایش تعداد اتوبوس ها و تاکسی ها ازجمله مهم ترین نیازهای محلات جنوبی شهر است.
با شروع فصل جدید مدیریت شهری که مقرر است سکان داری شهر تهران بر عهده علیرضا زاکانی باشد و همینطور آغاز به کار شورای شهر ششم، مطالبات شهروندان هم به روز شده است. اساسا یکی از وظایف مدیریت شهری ششم اقدام جدی برای کاهش فاصله شمال و جنوب پایتخت و توجه بیشتر به محلات کم برخوردار می باشد.
مسئولیت های مختلف در انتظار شهردار جدید پایتخت
در همین خصوص علیرضا نادعلی عضو شورای شهر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره رویکرد شورای ششم در زمینه کاهش این فاصله اظهار داشت: معتقدم این شعاری است که از قبل داده شده است و یک ادبیات واحد در کل دنیا در این حوزه وجود دارد. بهترین اتفاق این است که در همه عرصه های حمل و نقل، خدمات شهری، معماری و شهرسازی، عرضه خدمات و بخصوص در مباحث رفع صدمه های اجتماعی این معضل را دنبال نماییم.
وی اضافه کرد: در واقع هرکدام از این مولفه ها به یکی از حوزه ها مربوط می شود و می تواند به صورت ویژه پیگیری شود.
عضو شورای شهر بیان نمود: ما شهرداری را انتخاب کردیم که بر ضرورت کاهش این فاصله اعتقاد داشته باشد. آقای زاکانی در کنار برخورد با فساد، به دنبال رفع جدی این تبعیض در شهر است.
نادعلی افزود: این رفع تبعیض توسط شهردار باید از راه تمام ظرفیت های شهرداری صورت گیرد و ما بعنوان شورای شهر هم از این رویکرد به صورت کامل حمایت خواهیم کرد.
وی با اشاره بر ضرورت توجه به مسائل فرهنگی در جنوب شهر عنوان کرد: بنده بعنوان کسی که دغدغه فرهنگی و اجتماعی دارم این مورد را به صورت جدی پیگیری خواهم کرد. در واقع تلاش خواهیم کرد تا در موضوعات فرهنگی اجتماعی شهر را از پنجره جنوبی نگاه نماییم.
عضو شورای شهر تصریح کرد: البته این مورد به معنای رها کردن شمال و دیگر نقاط شهر نیست اما به جنوب شهر نگاه ویژه خواهیم داشت. اگر بخواهیم توازن ایجاد نماییم باید رسیدگی بیشتری به محلات جنوب شهر داشته باشیم.
لزوم خروج جنوب شهر از وضعیت کنونی
در همین خصوص سید محمد آقا میری عضو ششمین شورای شهر پایتخت هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه در زمینه کاهش فاصله شمال و جنوب شهر باید برنامه شهرداری بررسی شود، اظهار داشت: به طورکلی با عنایت به نگاه فرهنگی_ اجتماعی شهرداری، رویکرد ضرورت خروج جنوب شهر از وضعیت کنونی وجود دارد.
وی اضافه کرد: به طورکلی جنوب شهر باید در مباحث عمرانی، شهرسازی و بخصوص فرهنگی به شمال شهر نزدیک شود.
عضو شورای شهر بیان نمود: بر این اساس اساسا برنامه های خوبی برای کاهش فاصله شمال و جنوب ایجاد خواهد شد اما جزئیات این برنامه در ادامه کار شورا و شهرداری مشخص خواهد شد.
آقامیری تصریح کرد: در زمینه کاهش فاصله شمال و جنوب هم اولویت اول مسائل اجتماعی، صدمه های آن و مسائل فرهنگی است اما موضوعات شهرسازی، برخوردار بودن و پرداختن به مسائل زیست محیطی هم بسیار جدی است.
آیا کاهش فاصله شمال و جنوب، افتخار مدیریت شهری ششم خواهد شد؟
با آغاز به کار تدریجی مدیریت شهری ششم، حال باید منتظر بود و دید که مدیران شهری چه میزان به این معضل جدی و مطالبه مردمی پاسخ گو خواهند بود و برنامه عملیاتی آنها در این حوزه چه خواهد بود.
امید است که شهردار جدید پایتخت به همراه اعضای شورا در انتهای دوره فعالیت خود، از شاخص کاهش فاصله شمال و جنوب بعنوان افتخار دوران تصدی خود یاد کنند و با برنامه ریزی جدی و مدون باعث تحول شهر شوند.

1400/05/26
21:14:25
5.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است