سالاری خبر داد؛

تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) در كمیسیون ماده 5

تصویب طرح ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) در كمیسیون ماده 5 به گزارش فست تریپ رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از تصویب طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر(عج) در کمیسیون ماده 5 اطلاع داد.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، محمد سالاری در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران، اظهار داشت: حوزه شهرسازی و معماری مدیریت شهری دوره پنجم در امتداد ارتقا کیفیت محیطی شهر تهران و با رویکرد حفاظت و تقویت ارزش های کالبدی - هویتی موجود، تهیه طرح ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) را در دستور کار خود قرار داد. در همین راستا با برداشت های میدانی کلیه پلاک ها و بررسی چندباره آنها به لحاظ حقوق مکتسبه، الزامات قانونی و محدودیت های موجود، طرح ساماندهی کالبدی و ارتقا کیفی خیابان، ضوابط کالبدی و ساماندهی سیما و منظر شهری و چارچوب طراحی شهری این خیابان را تهیه کرد.
وی افزود: این طرح بعد از برگزاری سلسله نشست ها و جلسات با صاحب نظران و ذی نفعان، در نهایت در کمیسیون ماده ۵ شهر تهران عنوان شد و به تصویب رسید.
سالاری درباب جزییات این طرح، گفت: خیابان ولیعصر (عج) که از عناصر اصلی و استخوان بندی شهر تهران به طول ۱۷/۲ کیلومتر است، از دامنه های البرز در شمال شروع و تا دشت کوهپایه جنوب تهران (حد فاصله میدان های تجریش و راه آهن) ادامه دارد. وسعت محدوده طرح مصوب به عمق یک پلاک از طرفین خیابان، بیش از ۲۷۳ هکتار است.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت تهیه طرح ساماندهی خیابان ولیعصر (عج) بیان کرد: تهیه این طرح از سه منظر ماهوی، حقوقی و فنی ضرورت داشت. از منظر ماهوی، خیابان ولیعصر در نتیجه حیات اجتماعی جاری در تاریخ، خاطرات شهروندان را شکل داده و دارای وجهه ای در قالب میراث معنوی است. از منظر حقوقی، در طرح های توسعه شهری، ثبت و احیا این محور تاریخی، فرهنگی و طبیعی تأیید شده است و از منظر فنی، نابسامانی موجود ناشی از عدم هماهنگی ضوابط طرح تفصیلی با خاصیت های تاریخی، کارکردی و کالبدی خیابان در کنار فقدان دستورالعمل های طراحی، از دلیلهای ضرورت ساماندهی با تاکید ویژه بر ضوابط کالبدی است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اشاره کرد: چشم انداز خیابان ولیعصر (عج)، بر ارزش های طبیعی و زیست محیطی منحصر به فرد خیابان بعنوان میراث طبیعی شهر، ارزش معماری و شهرسازی از سالهای آغازین شهرسازی نوین تا حالا و نیز هویت تاریخی خیابان بعنوان بستر مکانی خیلی از رویدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معاصر کشور و پیدایش فعالیت نوین مدرن و سرآمد شهری و اقتصادی در کنار ارزش های اجتماعی، فرهنگی و سکونتی تاکید دارد و عملکرد آن قوام دهنده هویت مدنی آن در خاطرات جمعی و کوشش برای قرار گیری این خیابان در لیست ملی و جهانی است.
وی افزود: ارتقا کیفیت خیابان ولیعصر بصورت کلیتی واحد و قابل تحقق در افق زمانی ۱۴۱۰ خورشیدی به شرح "خیابان ولیعصر خیابانی است یگانه و سرآمد در هویت و توسعه پایدار شهری" تعریف می شود.
سالاری اضافه کرد: برمبنای مصوبه هفته گذشته کمیسیون ماده ۵ شهر تهران، در یک نگاه کلی، مراکز ساخت و ساز مجاز در خیابان ولیعصر (عج) در قالب تراکم ۳۶۰ درصد (به صورت ۶ طبقه) و با ارتفاع ۲۵ متر و حداقل ساخت و ساز بصورت ساختمان های سه طبقه و با تراکم ۱۸۰ درصد با ارتفاع ۱۳ متر، تعیین شده است، همین طور قرار شد که چارچوب طراحی شهری تهیه و شورای راهبری ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) با مسئولیت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تشکیل گردد.


منبع:

1400/05/04
09:32:45
5.0 / 5
779
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است