مدیركل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خبر داد

شناسایی بیشتر از 2000 منبع آلاینده آب و خاك تهران

شناسایی بیشتر از 2000 منبع آلاینده آب و خاك تهران به گزارش فست تریپ مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: در اطلس جامع محیط زیست شهر تهران ۲۱۱۹ منبع آلاینده آب و خاک شناسایی و پایش شده است.به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا شینا انصاری در هفتمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای ایران که با حضور نمایندگان کلانشهرهای کشور به صورت آنلاین برگزار شد، هدف از برگزاری نشست های کمیته تخصصی محیط زیست، طرح مسائل و مشکلات مبتلابه کلانشهرها، تبادل تجربیات و اشتراک ایده ها و اقدامات در حوزه محیط زیست دانست تا بتواند به خروجی های مثبت و موثر و راهکارهای اجرایی بینجامد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به مبحث اطلس محیط زیست مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بعنوان نخستین محور این نشست اظهار داشت: شناسایی منابع آلاینده محیط زیستی و ایجاد بانک اطلاعاتی مناسب برای بهبود فرایند حفظ و کنترل محیط زیست از مهم ترین کارکردهای اطلس محیط زیست است که از سال ۱۳۹۵ کار اجرایی آن در شهرداری تهران و اداره کل محیط زیست شروع شده است.

وی اضافه کرد: سرعت بخشیدن و کارآمد کردن سیستم های نظارتی محیط زیستی شهر تهران، تببین مسائل محیط زیستی برای مدیران شهری با هدف ایجاد بستری مناسب برای تصمیم گیری بهتر، عرضه راهکارهای مدیریتی کاهش نتایج محیط زیستی و ارتقای آگاهی های عمومی در ارتباط با مسائل محیط زیستی همچون اهداف طرح شناسایی، پایش و تدوین اطلس زیست محیطی شهر تهران است.

انصاری در ادامه اظهارکرد: در اطلس جامع محیط زیست شهر تهران منابع آلاینده آب، خاک، هوا، صدا و آلودگی نوری و حتی نوسانات اقلیمی مورد بررسی قرار گرفته است و این که فرضا کدام مناطق و پهنه ها آلودگی بالاتری دارد. بعنوان مثال در این پروژه ۲۱۱۹ منبع آلاینده آب و خاک شناسایی و پایش شده و ۱۸۷۲ مورد منابع آلایندگی صوتی همچون تعمیرگاه ها، کارخانه ها، مراکز تجاری و... مشخص و زون بندی شده است.

وی ضمن اشاره به بارگذاری اطلس در رصدخانه شهری تهران که در هفته محیط زیست سالجاری با حضور شهردار تهران، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس و دیگر مدیران شهری انجام شد، اظهار داشت: از سال ۹۸ سیستم پایش هوشمند و یکپارچه چند پارامتری محیط زیست بعنوان یکی از اولویت های اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار و یکی از پروژه های سطح الف برنامه تهران هوشمند در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است که در فاز اول با همکاری رصدخانه شهر تهران، اطلاعات اطلس یکپارچه محیط زیست شهر تهران با بارگذاری نقشه های تحلیلی و جامع روی پلت فرم رصدخانه شهرداری تهران در چارچوب سامانه هوشمند محیط زیست شهر تهران انجام شد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با تکیه بر این که سیستم های تصمیم گیری و تصمیم سازی داده محور بر خط و چند پارامتری از مهم ترین ابزارهای کلیدی در مدیریت شهری به حساب می آید، اظهارکرد: در شهر تهران با حجم قابل توجه بارگذاری و فعل و انفعالات شهری، مدیریت و پایش محیط زیست بیشتر از پیش نیازمند سامانه های هوشمند مبتنی بر داده است. در واقع داده ها باید به نحوی مدیریت و بهره برداری شود که تولید اطلاعات را به دنبال داشته باشد و تصمیم سازی و تصمیم گیری را برای مدیران فراهم آورد.

وی تصریح کرد: البته مبحث مذکور در ابتدای راه است و اطلاعات موجود احتیاج به صحت سنجی و تدقیق دارند. بنابراین پروژه اطلس و یا پایش منابع بعنوان پروژه ای مستمر در شهرداری تهران تعریف شده است تا از راه آن بتوان به داده هایی متقن و مستند از منظر وضعیت منابع محیط زیستی دست پیدا کرد و از خروجی پروژه در تصمیم سازی، تصمیم گیری، در طرح های شهری مانند بازنگری طرح جامع تهران و یا طرح های موضعی و موضوعی تهران به نحو مطلوبی بهره برد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، انصاری ضمن اشاره به اجرای برنامه های محیط زیستی در جهت حفاظت از تالاب های شهری بعنوان محور دوم هفتمین نشست محیط زیست کلانشهرها، اظهار داشت: توجه به مبحث حقابه تالاب ها با عنایت به شرایط سختی که از جهت کمبود آب در کشور با آن مواجهیم، حفظ تنوع زیستی و ذخایر اکولوژیک آنها، چگونگی جلب همکاریهای فنی و علمی بین المللی و تبادل دانش و تجربه، مدیریت مشارکتی و بهره گیری از دانش سنتی برای حفاظت کارآمد، خردمندانه و پایدار از تالاب های شهری (طبیعی و مصنوعی و انسان ساخت) از مهم ترین وجوه و اهمیت این مورد است اقداماتی که میتوان برای حفاظت کارآمد و خردمندانه تالاب های طبیعی و مصنوعی و انسان ساخت در کلانشهرها انجام داد.

منبع:

1400/04/28
19:38:04
5.0 / 5
1032
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است