جایگاه شامپانزه های باغ وحش ارم اصلاح گردد

جایگاه شامپانزه های باغ وحش ارم اصلاح گردد به گزارش فست تریپ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در مورد وضعیت شامپانزه های باغ وحش ارم اظهار داشت: هیچ جای دنیا دیگر شامپانزه ها را به این شکل در قفس نگهداری نمی کنند و باید در فضاهای باز نگهداری شوند و انتظار داریم مجموعه ارم در آینده ای نزدیک وضعیت این شامپانزه ها را تعیین تکلیف کند.به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا سعید محمودی امروز در مراسم رونمایی رسمی از بچه فیل آسیایی باغ وحش ارم که با حضور سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس - و تعدادی از مدیران بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران در این باغ وحش برگزار شد، با اشاره به اینکه کشور ما از نظر تنوع زیستی کشور خاصی در دنیا است و حدود ۸ درصد از گونه های پستانداران دنیا در کشور ما وجود دارد، اظهار داشت: گونه هایی مانند گوزن زرد ایرانی و یوز ایرانی و گور از گونه های با ارزشی هستند که منحصر به مرزهای کشور ما هستند.

وی افزود: باآنکه مشکلات عمده ای در محیط زیست کشور داریم اما خوشبختانه پس از تاسیس محیط زیست در کشورمان تابحال هیچ گونه ای را از دست نداده ایم و گونه های با ارزشمان را در زیستگاه هایی که به علل مختلف به شدت صدمه دیده اند، توانسته ایم حفظ نماییم و این موفقیت پها نباید نادیده گرفته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه ضمن اشاره به این که امروزه مسائل در ارتباط با باغ وحش ها در تمام دنیا به مسائل محیط زیست گره خورده است، اظهار داشت: باغ وحش ها در دنیا در حوزه آموزش و پژوهش جایگاه ویژه ای دارند و موضوعات در ارتباط با تنوع زیستی، بانکهای ژن و قسمت های عمده ای از کار پژوهش در باغ وحش های بزرگ دنیا انجام می شود.

محمودی با اشاره به اینکه وقتی مسائل محیط زیست کشور را بررسی می نماییم، نقش باغ وحش ها خیلی پررنگ است، خاطرنشان کرد: باغ های وحش صرفاً یک مکان تفریحی نیست و قطعا نقش آن در مسائل در ارتباط با آموزش به فرزندان ما بعنوان تصمیم سازان آینده بسیار مهم می باشد.

وی ضمن اشاره به این که رسالت باغ وحش دوطرفه است، اظهار داشت: باغ وحش ها باید بتوانند آموزش و پژوهش را در کشور توسعه دهند و از سویی جانورانی که در اختیار دارند را بتوانند به بهترین نحو نگهداری کنند.

محمودی با تکیه بر این که همواره در کنار مجموعه های باغ وحش بوده و کوشیده ایم تا اتفاقات خوبی در این مجموعه ها رخ دهد، خاطرنشان کرد: نظارت بر باغ وحش ها از وظایف محیط زیست است و اگر اتفاقی در این مجموعه ها رخ دهد و تخلفی صورت گیرد بدون بخشایش برخورد قانونی خواهیم کرد.

سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس - هم در این مراسم ضمن اشاره به این که وقتی یک ارزش و دارایی محیط زیستی و اکولوژیک را از دست دهیم دیگر به سادگی به دست نخواهد آمد، اظهار داشت: این مورد مانند مسائل اقتصادی نیست که به سرعت جایگزین شود و زمانی که یک دارایی اکولوژیک را از دهیم تمام نسل های آینده هم از آن سرمایه طبیعی محروم خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه کشور ما از نظر دارایی های محیط زیستی کشوری غنی است، اظهارکرد: اما این که این دارایی را در مقام مسئول و تصمیم گیر چقدر بتوانیم درک نماییم و چقدر مردم را برای حفاظت از این سرمایه ها به مشارکت بطلبیم یک راهبرد مدیریتی و نگاه سیاستگذارانه است.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه با تکیه بر این که موضوعی که امروز در حوزه کلی محیط زیست با آن مواجه هستیم، فروپاشی اخلاق است، خاطرنشان کرد: گاهی شاهد این هستیم که با بی رحمی طرفداران محیط زیست را متعصب خطاب می کنند در حالیکه اندیشه محیط زیست یعنی زندگی پایدار و مانایی پیشرفت.

رفیعی افزود: فروپاشی اخلاق یعنی این که شاهد می باشیم مجموعه ای با نگاه صد در صد سرمایه داری به حیوانات خود صدمه می زند و به دوستداران محیط زیست و حقوق حیوانات هم فحاشی می کند البته کمبود نظارت و عدم اقتدار مدیریت محیط زیست هم از مشکلات عمده این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی ضمن اشاره به این که در مورد وضعیت باغ وحش ارم و اتفاقاتی که در این مجموعه رخ داده جلسات کارشناسی با حضور متخصصان این حوزه برگزار شده است، اظهار داشت: خوشبختانه دغدغه این مجموعه علمی و تحقیقاتی است و انتظار داریم وضعیت این باغ وحش به استانداردهای روز دنیا ارتقا یابد و فضایی مناسب نگهداری حیوانات وحشی ایجاد شود.

منبع:

1400/04/16
12:44:51
5.0 / 5
370
تگهای خبر: آموزش , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است