مدیركل امور اتباع وزارت كشور عنوان كرد

تلاش ایران برای عرضه خدمات مطلوب به پناهندگان

تلاش ایران برای عرضه خدمات مطلوب به پناهندگان مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای عرضه خدمات مطلوب در حوزه های آموزش، بهداشت و... به پناهندگان اطلاع داد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، مهدی محمودی در مراسم روز جهانی پناهنده که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور نماینده سازمان ملل و نمایندگان سازمان های مردم نهاد برگزار شد، اظهار داشت: هر ساله این مراسم به صورت حضوری برگزار می شد که توفیق داشتیم در خدمت گروه های مختلف پناهندگان باشیم اما دو سالی است که به علت انتشار کرونا ویروس گردهمایی حضوری نداریم و به صورت مجازی این مراسم را برگزار می نماییم. در همین جا باید از تلاش ها و همکاریهای دفتر کمیساریای امور پناهندگان در ایران و همه سازمان های مردم نهاد در این عرصه قدردانی کنم.
وی ادامه داد: هدف از برگزاری این مراسم که رویدادی فرهنگی هم به حساب می آید این است که باید به صورت جهانی وظیفه خویش را در جهت پشتیبانی از کسانی که به کشور ما پناه آورده اند داشته باشیم. میلیونها انسان در سرتاسر جهان به علت جنگ های نابرابر از کشور، شهر و خانواده خود مهاجرت کرده و به کشور دیگری می روند.
محمودی افزود: جمهوری اسلامی ایران بیشتر از ۴۰ سال است که میزبان پناهندگان و مهاجرین افغانستانی است و در این ایام فراز و فرودهای بسیاری را همچون جنگ تحمیلی و حوادث مختلف پشت سر گذاشته ایم؛ اما همیشه سعی کردیم طوری برنامه ریزی داشته باشیم که در عرضه خدمات به پناهندگان کاستی وجود نداشته باشد.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر این که کشورهای ما پهناور است و باید حوزه های مختلفی از امور پناهندگان پوشش داده شود و تعداد آنها هم گسترده است، اضافه کرد: شاید دولت به تنهایی با این تعداد نتواند پوشش مناسبی دهد و کمبود و کاستی هایی وجود داشته باشد، اما همه تلاش ما برای مرتفع ساختن کاستی هاست تا پناهندگان شرایط خوبی داشته باشند. سازمان ملل و دفتر نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان و سازمان های مردم نهاد در کنار ما بوده اند و سعی شده سیاستگذاری و برنامه ها طوری باشد که شرایط مناسبی برای پناهندگان ایجاد نماییم.
وی افزود: امروز در شرایطی هستیم که آمایش سال ۱۴۰۰ را دنبال می نماییم و همزمان ثبت نام دانش آموزان افغان هم شروع شده است. ما تمام شرایط و برنامه ها را منطبق با قوانین و مقررات برای عرضه خدمات مطلوب انجام می دهیم. در حوزه آموزش دانش آموزان با فرمان مقام معظم رهبری از سال ۹۴ دانش آموزان غیرمجاز هم ثبت نام می شوند و هر سال تعداد ثبت نام این دانش آموزان افزوده می شود. به شکلی که سال قبل این افزایش به ۳۲ درصد رسید و در مقایسه با سال پیش از آن ۲۶ درصد افزایش پیدا کرد.
وی تصریح کرد: برخی با اظهار نظرهایی تلاش کردند این خدمات را زیر سوال ببرند و باعث نگرانی خانواده اتباع شدند. اما ثبت نام دانش آموزان اتباع غیرمجاز هم انجام شد. البته برخی اتباع غیرمجاز بمحض ورود به کشور قصد سو استفاده از برگه حمایت تحصیلی دارند که در این موارد سخت گیری هایی انجام می شود تا از سو استفاده جلوگیری نماییم.
وی ضمن اشاره به این که علاوه بر اتباع کشور افغانستان اتباع کشورهای پاکستان، عراق و... در کشور ما حضور دارند، اضافه کرد: همه اتباعی که به صورت قانونی در کشور زندگی می کنند خدمات را از کشور ما دریافت می کنند و امیدواریم در حوزه های مختلف همچون آموزش، بهداشت و... سازمان های بین المللی در کنار جمهوری اسلامی ایران باشند و با تخصیص اعتبارات لازم بتوانیم برنامه ریزی خوبی داشته باشیم. امیدواریم سال آینده این مراسم با از بین رفتن ویروس کرونا به صورت حضوری برگزار گردد.
منبع:

1400/04/10
22:45:08
5.0 / 5
457
تگهای خبر: آموزش , خدمات , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است