نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران

نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران به گزارش فست تریپ با تصویب اعضای شورای شهر تهران نام مدافعان و قهرمانان وطن بر خیابان های تهران به ثبت رسید.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، در سیصد و چهارمین جلسه شورا، نام گذاری مورد بررسی قرار گرفت که موارد نام گذاری این صورتجلسه به تصویب اعضای شورا رسید.
نام گذاری خیابان هایی به نام مفاخر ایرانی چون عباس میرزا، جوادخان گنجه ای، سرلشکر محمد سلیمی، دریادار شهید غلامعلی بایندر و نام چندتن از شهیدان حمله متفقین در سوم شهریور ۱۳۲۰، نام زبان «تات»، شهرهای اردبیل و خلخال و پارس آباد و گرمی و کوثر و بانه و سقز و کامیاران و ایلام همچون مهم ترین این نامگذاری ها بود.
در این نشست پیشنهادها و علل تغییر نام و نام گذاری معابر هم بیان شد همچون نام گذاری خیابان اندیشه واقع در خیابان شریعتی بنام عباس میرزا (سردار بزرگ ایرانی) بود. عبّاس میرزا نامدار به عبّاس میرزا نایِبُ السَّلطَنه از شاهزادگان قاجار و فرزند فتحعلی شاه و آسیه خانم دولو بود که در فاصله سالهای ۱۷۹۷ تا ۱۸۳۳ م ولایتعهدی ایران و نیابت سلطنت پدرش در آذربایجان را بر عهده داشت. گفتنی است عباس میرزا یکی از دلیرترین و شجاع ترین و با کفایت ترین فرزندان فتحعلیشاه بود و فرماندهی ارتش ایران در جنگ های ایران و روس رل برعهده داشت و علیرغم شجاعت و درایت فراوان به سبب برتری نظامی روس ها موفق به پیروزی نشد.
در ادامه این نام گذاری ها خیابان اندیشه یکم بنام شهید جوادخان گنجه ای تغییر نام یافت. جوادخان زیاد اوغلی قاجار(۱۷۴۸–۱۸۰۴ میلادی) فرزند شاهوردی خان، آخرین حکمران ایران در گنجه است که در سوم ژانویه ۱۸۰۴ میلادی] (۱۲۱۸قمری) در آغاز دوره اول جنگ های ایران و روسیه در زمان قاجار و در جریان تهاجم سپاهیان روسیه تزاری به فرماندهی ژنرال سیسیانوف به گنجه، بعد از جنگی دلاورانه با یک پسر خود کشته شد و با این حادثه گنجه از دست ایران رفت.
همینطور خیابان اندیشه دوم به نام دریادار شهید غلامعلی بایندر نام گذاری شد. گفتنی است غلامعلی بایَندُر (زاده ۲۳ آذر ۱۲۷۷ – درگذشته ۳ شهریور ۱۳۲۰) دریادار نیروی دریایی ارتش و به مدت ۵ سال فرمانده این نیرو از مهر ۱۳۱۵ تا شهریور ۱۳۲۰ بود. وی در جریان درگیری های میان قوای ایران و انگلستان در جنگ جهانی دوم در خرمشهر در تاریخ ۳ شهریور ۱۳۲۰ کشته شد.
ناوسروان یدالله بایندر در سال ۱۳۲۰ مسئولیت کفالت فرماندهی نیروی دریایی در دریای خزر را بر عهده داشت. مزار وی الان در محوطه باراندازهای بندر انزلی است.
تغییر نام خیابان اندیشه سوم بنام شهید دریاقلی سورانی از دیگر نام گذاری های سیصدو چهارمین جلسه شورای شهر تهران بود که با رای موافق اعضای شورا به تصویب رسید.
دریاقلی سورانی یان چشمه ای (زاده ۱۳۲۴ در یان چشمه چهار محال بختیاری - درگذشته ۲۸ آبان ماه ۱۳۵۹ در آبادان)، اوراق فروشی در حاشیه آبادان بوده که در جریان حمله عراق به ایران متوجه نفوذ غافل گیرانه عراقی ها از رودخانه بهمن شیر می شود و مسافت ۹ کیلومتری را از گورستانِ اتومبیل های فرسوده در کوی ذوالفقاری تا نیروهای خودی را با دوچرخه می پیماید و از یورش عراقی ها آگاه می سازد.
همینطور در این نشست خیابان اندیشه پنجم بنام شهید مصیب ملک محمدی نام گذاری شد. ژاندارم شهید سرجوخه ملک (مصیب ) محمدی که اهل روستای کلاثــور بود یکی از دلاوران روز سوم شهریور ۱۳۲۰ بود که دلاورانه در مقابل ارتش متجاوز روسیه تا آخرین قطره خونش ایستاد.
در ادامه خیابان اندیشه ششم واقع در خیابان شریعتی هم بنام شهید محمد راثی هاشمی تغییر نام یافت. سید محمد راثی هاشمی یکی از سه مرزبانی بود که که در سوم شهریور ماه ۱۳۲۰ به سبب اشراف بر پل با عملیات تعقیب و گریز توانستند جلوی تجاوز ارتش روس را بگیرند. ارتش چهل و هفتم روس به سرلشکری «نوویکف» برای عبور از رود ارس باید از پل آهنی عبور می کردند که با ایستادگی مرزبانان ایرانی مواجه گشتند. نیروهای متفقین در نهایت با کشته شدن این سه مرزبان و استفاده از توپخانه سنگین موفق به عبور از ارس و ورود به خاک ایران شدند.
از طرف دیگر تغییر نام خیابان اندیشه هفتم بنام شهید عبدالله شهریاری هم با رای موافق اعضای شورا تصویب گردید. عبدالله شهریاری یکی از سه مرزبانی بود که در سوم شهریور ماه ۱۳۲۰ به سبب اشراف بر پلی بر رودخانه ارس با عملیات تعقیب و گریز توانستند جلوی تجاوز ارتش روس را برای ۴۸ ساعت بگیرند.
همینطور در ادامه سیصدو چهارمین جلسه شورا تغییر نام خیابان اندیشه هشتم بنام شهید یدالله بایندر به تصویب رسید. یدالله بایندر (زاده ۳ مرداد ۱۲۹۲ در تهران - درگذشته ۴ شهریور ۱۳۲۰ در بندر انزلی) ناوسروان نیروی دریای ایران بود که در مقاومت در مقابل حمله روس ها در جنگ جهانی دوم به شمال ایران، نقش اساسی داشت و در این نبرد کشته شد.
در ادامه این جلسه همینطور خیابان اندیشه نهم در خیابان شریعتی بنام فرنگیس حیدرپور نام گذاری شد. گفتنی است فرنگیس حیدرپور(۱۳۴۱- ) ساکن روستای اوازین گورسفید از توابع گیلانغرب در کرمانشاه و از قهرمانان غیرنظامی جنگ ایران و عراق بوده است.
وی در حمله نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در مقابل سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد. فرنگیس به دنبال برخورد با دو سرباز عراقی بدون داشتن سلاح گرم، با تبر پدرش با سربازان درگیر شده، یکی را کشته و دیگری را با تمام تجهیزات جنگی اسیر می کند و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می دهد.
تغییر نام اندیشه دهم بنام شهید حسینعلی صدآفرین از دیگر مصوبات سیصد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران است. حسینعلی صدآفرین در زمان ورود متفقین به خاک ایران در شهریور ۱۳۲۰ ه. ش در پاسگاه «کلوَز» که درخلال روستاهای خواجه بلاغی و خوش آباد پیله رود نمین قرار دارد، به تنهایی چندین ساعت در مقابل قشون بیگانه ایستادگی کرده و در نهایت جان خویش را مانند پدران حماسه ساز خویش فدای وطن مادری نمود.
فرمانده قشون روسها با شنیدن ماوقع از کشته شدن حسین علی بسیار ناراحت می شود و اسم شهید را جویا می شوند و در مقام تحسین به جای صدآفرین به زبان روسی بر ایشان «هزارآفرین» می گوید.
همینطور در این نشست با رای موافق اعضای شورا خیابان نیایش واقع در خیابان توحید بنام اردبیل تغییر نام یافت. اردبیل از مناطق با اهمیّت ایران به شمار می آید و دارای آثار و ابنیّه تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است. شهرت و اهمیّت اَردَبیل تنها از آن جهت نیست که چند تن از پادشاهان ایران آن شهر را قرارگاه خود ساختند، بلکه از آن لحاظ است که سر حلقه فرقه صفویه، شیخ صفی الدین اردبیلی، از این جا برخاست و در همین جا به خاک سپرده شد.
در ادامه جلسه خیابان سرسبز جنوبی واقع در مرزداران به نام تات (از زبان های ایرانی) نام گذاری شد. تات های ایران (به تاتی: Irune Tâtun، ایرون تاتون) یا تات های جنوبی از اقوام ایرانی تبار هستند و به شکل پراکنده و نقطه ای در شمال ایران (از آذربایجان تا شمال خراسان) زندگی می کنند. بیشتر جمعیت تات های ایران در استانهای مرکزی، قزوین، تهران، اردبیل، زنجان و خراسان شمالی یعنی شهرستان های دماوند، ایوانکی، برغان، طالقان، زرندیه، تاکستان و بوئین زهرا و شاهرود، خلخال، رودبار، طارم، جاجرم و اسفراین وشهرستان گرمه شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان دیده می شوند.
مردم تات ایران زرتشتی، یهودی و مسلمان هستند و به زبان تاتی ایران از گروه زبان های ایرانی شمال غربی و زبان تاتی قفقاز از گروه زبان های ایرانی جنوب غربی سخن می گویند.
همینطور در این نشست خیابان دوم واقع در خیابان کاشان بنام بادرود نام گذاری شد. گفتنی است شهر بادرود از توابع شهر کاشان در استان اصفهان می باشد و به سبب بارگاه مقدس آستان امامزاده آقاعلی عباس در زمره شهرهای زیارتی کشور به شمار می آید.
در ادامه بررسی صورت جلسه کمیسیون نام گذاری، خیابان کوثر یکم واقع در ستارخان بنام پارس آباد از شهرستانهای شمال استان اردبیل نام گذاری شد. همینطور کوچه دوم بنام گرمی شهری در شمال استان اردبیل و کوچه سوم بنام کوثر یکی از شهرهای استان اردبیل نام گذاری شد.
در ادامه خیابان امیری واقع در بلوار فرزانه بنام" بانه " و خیابان سپهری واقع در بلوار فرزانه بنام" سقز " و خیابان انوشه واقع در بلوار فرزانه بنام "کامیاران" نام گذاری شد.
همینطور سی و پنج متری آبشار واقع در حدفاصل دانشگاه علوم انتظامی تا بلوار خرم آباد بنام "ایلام" نام گذاری شد.
طبق گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، در ادامه این جلسه اعضای شورا به تغییر نام خیابان سروش واقع در خیابان معلم بنام سرلشکر محمد سلیمی رای موافق دادند.
گفتنی است محمد سلیمی (زاده ۱۳۱۶ مشهد – درگذشته ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ تهران) سرلشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دومین فرمانده کل ارتش از خرداد ۱۳۷۹ تا شهریور ۱۳۸۴ بود. وی در کابینه اول میرحسین موسوی برای مدت ۴ سال بعنوان وزیر دفاع ملی فعالیت می کرد.1400/04/01
20:59:50
5.0 / 5
409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است