فضای ناهموار شهر برای فعالیت اجتماعی زنان

فضای ناهموار شهر برای فعالیت اجتماعی زنان به گزارش فست تریپ استادیار گروه آموزشی جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، اظهار داشت: بطور معمول در کارهای حوزه اجتماعی به لحاظ ساختاری فضا برای مردان هموارتر از زنان است. زنانه تر شدن فضای عمومی شهر می تواند به نفع همگان باشد، زنانه تر شدن فضای عمومی شهر متناسب با قوانین و با فراهم شدن بستر ساختاری آن نیازی است که باید شکل گیرد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، رضا صفری شالی، در وبینار "دختران توانمند، شهر متعالی" که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهرا برگزار شد، اظهار نمود: شهر در صورت متعالی خواهد بود که از هر دو جنس مرد و زن در آن حضور موثر داشته باشند. فرصت برابر به مثابه این که زنان همانند مردان هستند، نیست بلکه در کنار هم قرار گرفتن این دو جنس می تواند حوزه خانواده و شهر را تکمیل کند.
وی افزود: مردان در زمینه های سخت افزاری و زنان در جنبه زیبایی و نرم افزاری شهر توانمندی ویژه ای دارند. باید به نقش برابر در زمینه برنامه شهری و عدالت جنسیتی توجه کرد. در گام اول عدالت جنسیتی، فراهم کردن فرصت های برابر برای هر دو جنس است. باید برای دختران فرصت هایی را فراهم نمود تا بتوانند در امتداد حقوق و تکالیف شهروندی حرکت کنند.
صفری شالی همین طور این را هم اظهار داشت که در گام بعدی باید اصل استحقاق و شایستگی را در نظر گرفت. حضور زنان و دختران می تواند موجب به سازی و بهتر شدن فعالیت ها شود.
وی اشاره کرد: جامعه مدرن روابط و سبک زندگی را تغییر داده است. باتوجه به "حوزه عمومی" و "حوزه خصوصی" در نظریه "هابر ماس" فضای عمومی باید فضایی برابر با دوری از هرگونه فشار باشد تا زنان بتوانند کنش های خودرا ابراز کنند.
استادیار گروه آموزشی جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، اظهار داشت: بطور معمول زنان بیشتر از مردان خواهان تغییرات اجتماعی در امتداد تحقق مطالباتشان هستند. زندگی روزمره زنان در دو بخش فضای درونی و بیرونی بخش بندی می شود. فضای درونی فضای داخل منزل است و فضای بیرونی به سه دسته مدرسه و دانشگاه، منازل مسکونی و دوستان و اقوام و خویشان و فضاهای عمومی شهر نظیر مراکز خرید و تفریح و... تقسیم می شود.
صفری شالی افزود: مطابق با نظرسنجی های انجام شده، مهم ترین پارامترهای ایجاد اضطراب و عدم امنیت روانی نبود امنیت کافی در شهر خصوصاً در فضای های بومی است. میزان نگرانی از امنیت در زنان بمراتب بالاتر از مردان بوده. در حقیقت این مساله جنسیتی است و ما نتوانستیم فضای شهر را برای زنان امن نماییم. کارهایی انجام شده که متناسب با نیازها نیست.

او در آخر افزود: در صورتی شهر متعالی خواهد شد که از هر دو جنس باتوجه به قابلیت ها و توانایی هایشان در آن حضور داشته باشند چونکه خیلی از مواقع مردها نیازها و خواسته های زنان را نمی دانند. همین طور نقش ها را باید باتوجه به تفاوت ها در نظر گرفت.

منبع:

1400/03/29
19:15:39
5.0 / 5
600
تگهای خبر: آموزش , خرید , شهروند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است