برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران

برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران فست تریپ: فصل نخست رویداد فرهنگی - هنری «باغ و گلستانم آرزوست» با موضوع گل ها و گیاهان بومی ایران انجام می شود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، انجمن عمارات محروسه ایران اعلام نمود در نظر دارد با همکاری مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، شهرداری منطقه ۱۲ و انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران اولین رویداد دوره ای سالانه گل ها و گیاهان بومی ایران را به مناسبت روز ملی گل و گیاه (۲۵ خرداد) در سال ۱۴۰۰ برگزار کند.
این رویداد مستقل که در هر دوره به یکی از مناطق مختلف ایران فرهنگی تعلّق خواهد گرفت و در فصل نخست به گل ها، گیاهان و آثار بومی بافت تاریخی طهران می پردازد، دارای برنامه های جانبی با همکاری دیگر تشکّل های هنری، تخصّصی و حرفه ای در رابطه با گل و گیاه است.
رویداد فرهنگی - هنری «باغ و گلستانم آرزوست» دارای رویکرد پژوهش محور و کاربردی با تاکید بر کارهای مستقل مردمی، غیرانتفاعی عام المنفعه، عاشقانه و مسئولانه عموم جامعه (مخصوصا اشخاص متخصص و فرهیخته علمی، فرهنگی و هنری) در امتداد پاسداشت و حراست از هنر، فولکلور و تنوع فرهنگی / زیستی و هویت سنت های محلی و بومی نواحی مختلف ایران فرهنگی (ایرانشهر) است.
اهداف رویداد
- احیای گل ها و گیاهان ایرانی در عمارت های تاریخی
- به کارگیری فرهنگ و هنر در پیوند گل ها و گیاهان ایرانی با عمارت های تاریخی
- بازآفرینی جایگاه، نقش و ارزش جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و هنری گل ها و گیاهان بومی و محلی ایران
چالش، اهمیت و کاربرد موضوع
سرزمین پهناور ایران فرهنگی، بواسطه تنوع زیستی و فرهنگی و با تاکید بر تاریخ و پیشینه غنی خود، همچون سرزمین هایی است که عناصر زیستی و فرهنگی بومی و محلی آن و مخصوص همان منطقه، قابل شناسایی و ردیابی است.
در دهه های اخیر، بواسطه یکسان سازی و جهانی سازی فرهنگ ها و ارتباطات فرامحلی و فرامنطقه ای، متاسفانه، خیلی از زوایای آن درحال یکنواختی و فراموشی است.
یکی از مهم ترین عناصر در معماری و باغ های ایرانی که پیوند نزدیکی با طبیعت دارد، گل ها و گیاهان هستند.
با توجه به این تنوع زیستی و فرهنگی در نقاط مختلف ایران، شایسته است بار دیگر، کاربرد گل ها و گیاهان در نقاط مختلف ایران و برمبنای خاصیت ها و پیشینه بومی آنها مورد توجه قرار گیرد.
از آن جا که یکی از مهم ترین منابع شناسایی گل ها و گیاهان بومی، نوشتارهای مکتوب و در رأس آن ادبیات ایران است، پس قصد آن داریم تا در بخش نمایشگاه هنری، با تاکید بر اشعار و ادبیات ایران، به خلق آثار هنری از گل ها و گیاهان مناطق مختلف، در رشته های هنری عنوان شده در پوستر بپردازیم.
در ادامه، اهتمام بر آن خواهد بود آثار و داشته های فرهنگی و هنری ایران، مورد توجه گیاهشناسان علمی قرار گیرد تا از این منظر، با بررسی خاصیت های بومی گیاهان و با استفاده از تخصص مهندسان فضای سبز و طراح منظر مخصوصاً در زمینه باغ سازی و باغ آرایی، کاربرد این گل ها و گیاهان که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی در ایران هستند، مورد مطالعه و به کارگیری عملی در بافت ها و عمارت های تاریخی قرار بگیرد.
و در نهایت، اهتمام می شود با تاکید بر اطلاعات جمع آوری شده که آمیخته ای از خاصیت های تاریخی، فرهنگی، علمی و طراحی خواهد بود، برای نقاط مختلف ایران، باتوجه به ارزش های بومی و محلی، گونه های مختلفی از باغچه ها و باغ های ایرانی تعریف شود تا نسبت به حفاظت و احیای گل ها و گیاهان در مجموعه ها و عمارت های تاریخی، برنامه ریزی شایسته صورت پذیرد و هر کدام از باغ ها و عمارت های تاریخی ضمن حفظ اصالت و پیشینه خود، دارای اصول طراحی بومی و محلی همان مناطق باشد.
از علاقه مندان حضور و مشارکت در بخش های مختلف جانبی این رویداد دعوت می شود، ضمن مراجعه به پوستر، برای ثبت نام و اطلاع از شرایط خلق آثار و همین طور چگونگی مشارکت داوطلبانه در بخش نمایشگاه و دیگر بخش های جانبی، بوسیله راه های ارتباطی ذکرشده آگاهی بیشتر کسب کنند
اولین بخش جانبی این رویداد، باتوجه به شرایط فعلی کرونا بصورت مجازی وبینار در ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ با موضوع های مربوط به حوزه گل ها و گیاهان و بافت تاریخی طهران برگزار می گردد. تاریخ برگزاری نمایشگاه هنری مربوط نیز با جایگزینی زمان مناسب، در آخر شهریور اعلام خواهد شد.


حامد دریایی فرد جهرمی، مدیر این رویداد و تینا نجف کنی، مدیر هنری و اجرائی نمایشگاه هستند.
علاقه مندان می توانند برای تماس با دبیرخانه رویداد بوسیله ایمیل دبیرخانه به آدرس PersiaPMA@GMail.com، صفحه اینستاگرام به آدرس PersianGardenArt و شماره واتساپ ۰۹۳۵۹۷۳۷۷۴۲ اقدام نمایند.


منبع:

1400/03/22
21:50:22
5.0 / 5
515
تگهای خبر: ارتباطات , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است