گزارش مهر از پیگیری رهبر انقلاب در گسترش فضای سبز؛

چشم های طمع كار به زمینهای چندصد هكتاری پایتخت چگونه كور شد؟

چشم های طمع كار به زمینهای چندصد هكتاری پایتخت چگونه كور شد؟ فست تریپ: دو بوستان ولایت و یاس فاطمی با توجه ویژه مقام معظم رهبری به توسعه فضای سبز تهران در حالی شکل گرفتند که برخی دستگاهها به فکر استفاده تجاری و اداری از این فضاهای چندصد هکتاری بودند.خبرگزاری مهر - گروه جامعه: ۱۷ اسفندماه سال ۹۳ یک تاریخ ماندگار در محیط زیست کشور است، روزی که تعدادی از فعالان محیط زیست برای اولین بار با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار صمیمانه ای داشتند و ایشان از دغدغه های محیط زیستی خود سخن گفتند.
حضرت آیت الله خامنه ای در یک بیان تاریخی مساله محیط زیست را مساله این دولت و آن دولت ندانستند و تاکید نمودند که حل این مساله طولانی مدّت است؛ و مساله این جریان و آن جریان نیست؛ و مساله همه کشور است؛ همه باید دست به دست هم بدهند و این مشکل را حل کنند.
در جریان این دیدار مقام معظم رهبری از نگرانی شان برای ساخت و سازها در ریه های شهر تهران پرداختند و گفتند: «یک جاهایی هم هست در اطراف شرق تهران، یک بوستان بزرگی است، یک منطقه خیلی وسیعی است بین بزرگراه بابایی تا ارتفاعات قوچک؛ که زمینی است متعلق به ارتش است و گاهی اوقات در این مسیرهای صبحگاهی در برخی از روزها از آنجا می رویم و ارتفاعات را حرکت می نماییم، راه می رویم؛ من هر وقت آنجا می روم، دلم می لرزد!»
ایشان ادامه دادند: «می دانم ده ها چشم طمع کار متوجه اینجا است. کارهایی هم شروع کردند، ما جلویش را گرفتیم، یک تشری زدیم، دعوایی کردیم؛ می دانم به طور موقت دست برداشتند، اما منتظرند یک غفلتی صورت بگیرد؛ یا این حقیر نباشم، یا غفلتی پیش بیاید، بالاخره بروند اینجا را تصرف کنند؛ واقعاً انسان دلش می لرزد؛ یک بوستان بزرگِ شاید چند صد هکتاری که مورد اختلاف بین ارتش و وزارت اطّلاعات و اینها است. به نظر من اینجا مال مردم است؛ اینجا باید به صورت یک گردشگاه عمومی مردمی دربیاید. مکرّر هم من این را پیغام دادم به مسئولین گوناگون، شهرداری باید برود اینجا را تصرّف کند، در اختیار مردم بگذارد.»

مهدی چمران رئیس شورای شهر وقت تهران که در این دیدار هم حضور داشت ضمن اشاره به تلاشهای شورای چهارم برای حفظ باغات، رهبری بارها درباره حفظ فضای سبز به کمک شهر تهران آمدند به شرایط واگذاری زمینهای محدوده شمال شرق تهران که سال ها مورد اختلاف بین ارتش و وزارت اطلاعات بود اشاره نمود و اظهار داشت: بلافاصله پس از سخنان رهبری در آن دیدار با دستور شهردار وقت، سازمان پارک ها و بوستان های شهر تهران مأمور شد این محل را به فضای سبز تبدیل کند، در حالیکه قرار بود در آنجا شهرک سازی شود، و وزارت اطلاعات هم می خواست ساختمان اداری اش را در آن محدوده بسازد و بدین سان ۱۴۰۰ هکتار فضا از ریه های تهران ساخت و ساز می شد.
وی اضافه کرد: سرعت عمل برای ساخت این بوستان عمومی بسیار بالا بود، شهردار وقت تهران قول داد این بوستان را برای حضور مردم در روز سیزدهم نوروز آماده می کند و شبانه روز کار می کرد.
چمران ضمن اشاره به این که حضرت آقا قبل از سفر نوروزی سال ۹۴ به مشهد از روند ساخت این بوستان بازدید کردند و از اجرای طرح ابراز رضایت داشتند، عنوان کرد: این فضا به نام بوستان جنگلی «یاس فاطمی» تغییر نمود و ما آنرا هدیه ای به فضای سبز تهران می دانستیم و در آمار توسعه فضای سبز شهری دوره خود نگنجاندیم.
رئیس سابق شورای شهر تهران به ماجرای تبدیل فرودگاه قلعه مرغی به بوستان عمومی و ورود مقام معظم رهبری برای باقی ماندن تمام فضای این محدوده برای تنفس بیشتر شهر هم اشاره نمود و توضیح داد: پیشنهاد دادیم که فرودگاه قلعه مرغی بوستان شود و حتی با آقای حناچی که معاون وزارت مسکن و شهرسازی آن زمان بود با بالگرد از این محل بازدید کردیم و پیشنهاد این بود که ۲۰ درصد این منطقه آپارتمان سازی شود و یک مرکز تجارت جهانی هم در این محدوده ایجاد شود و پول حاصل از فروش آن در مابقی محدوده بوستان سازی شود، آنجا را خریدم و نیروی انتظامی که مالک اصلی بود اجازه گرفت هایپر بسازد و برای ساخت آن گود برداری هم کرد اما حضرت آقا با شنیدن این خبر تمایل پیدا کردند از مجموعه بازدید کنند و برای شروع کار تشریف آوردند دستور دادند تمام این محدوده تبدیل به فضای سبز شود.

1400/03/19
23:38:33
5.0 / 5
414
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است