محرومیت اتباع خارجی از دو خدمت بیمه ای

محرومیت اتباع خارجی از دو خدمت بیمه ای به گزارش فست تریپ یک پژوهشگر حوزه رفاه و تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه در آبان سال ۹۷ شمار بیمه شدگان اصلی و تبعی اتباع خارجی به ۸۲ هزار نفر رسیده در حالیکه در سال ۹۴ حدود ۳۵۰۰ هزار نفر بود اظهار داشت: اتباع امکان استفاده از خدمات تأمین اجتماعی را دارند اما مطابق قانون مصوب مجلس اتباع خارجی از دو خدمت «بیمه بیکاری» و «پوشش بیماری های مادرزادی» محروم هستند


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، جاوید رستمی در پنل «استحقاق و شهروندی» همایش ملی «ایران ۱۴: رفاه و تأمین اجتماعی» که به همت موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد به بررسی نظام حقوقی تأمین اجتماعی و رفاه اتباع خارجی در ایران پرداخت و اظهار داشت: مساله مهاجرت در جهان از زمان جنگ جهانی دوم شروع شد؛ زمانی که آوارگان با چالش ها و خواسته هایی رو به رو شدند که منجر به ایجاد یک اراده جهانی به منظور مدون کردن حقوق پناهندگان و مهاجرین به وجود آمد.
وی ادامه داد: از طرفی کشورها در اثر صنعتی شدن و پیشرفت های اقتصادی با یک موج شدید کمبود نیروی کار مواجه گردید بودند و این حتی خواسته کشورهای توسعه یافته بود که یکسری افراد از کشورهای در حال توسعه بعنوان نیروی کار وارد شوند که در نهایت منجر به صدور و وضع کنوانسیون ها و معاهداتی در آن سال ها شد.


وجود حداقل 3 میلیون اتباع خارجی در کشور

بیش از نیمی از اتباع غیرقانونی وارد ایران شده و اوراق اقامتی ندارند

این پژوهشگر حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در ادامه آماری از مهاجرین و پناهندگان در کشور ایران عرضه کرد و اظهار داشت: کف تخمین ها نشان داده است که در مجموع حدود سه میلیون نفر جمعیت اتباع خارجی در کشور داریم که از این میان حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هستند که غیرقانونی وارد کشور شده اند و اوراق اقامتی ندارند.
رستمی با اشاره به اینکه آن دسته از افراد که بعنوان مهاجر بدون مدرک قانونی وارد می شوند مهاجرین بلندمدت محسوب می شوند و ایران باید چاره دراز مدت برای این دسته از افراد ترسیم کند اظهار داشت: مساله پناهندگی و مهاجرت بلندمدت خاص ایران نیست و کشورهای دیگر هم با آن درگیر بوده اند. در اینباره سه چاره مطرح می شود، نخست بازگشت داوطلبانه به کشور خودشان، دوم مهاجرت به کشور ثالت و سوم ادغام در جامعه میزبان که امروزه توافق جهانی بر این مبناست که چه با رویکرد حقوق بشری و چه منافع ملی، ادغام در جامعه میزبان امری ضروریست.
وی ادامه داد: با عنایت به جمعیت گسترده مهاجرین بلندمدت، اگر این مورد مدیریت نشود اختلالات فرهنگی و صدمه های اجتماعی به همراه دارد و ادغام بعنوان چاره مطرح گردیده است که دسته بندی های گوناگونی دارد و شامل ادغام فرهنگی، اجتماعی و حقوقی می شود.


خدماتی که اتباع خارجی می توانند از تأمین اجتماعی دریافت کنند

این پژوهشگر حوزه رفاه و تأمین اجتماعی ضمن اشاره به ساختارهای حقوقی، رویه ها و مقررات پیرامون اتباع خارجی، به شرح خدمات درنظرگرفته شده برای اتباع در حوزه بیمه ای تأمین اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: برای اتباع خارجی دو دسته از حمایت های اجتماعی مطرح گردیده است. حمایت بلندمدت شامل پرداخت مستمری بازنشستگان و بازماندگان، از کارافتادگی و فوت ناشی از کار و حمایت کوتاه مدت شامل حمایت در مقابل حوادث و بیماری ها، پرداخت غرامت ایام بیماری، ایام بارداری، نقص عضو، کفن و دفن، ازدواج و وسایل کمک پزشکی که تأمین اجتماعی در چارچوب بیمه برای اتباع درنظر گرفته و در چارچوب قراردادی فی ما بین کارگر و کارفرماست.
رستمی افزود: در کنار اینها، سازمان تأمین اجتماعی رویه دیگری هم برای بیمه اتباع خارجی تحت عنوان بیمه خویش فرما دارد که با پرداخت حق بیمه به صورت آزاد قابل استفاده می باشد. حدودا ۱۷ عنوان خدمت بیمه داریم که اتباع خارجی مانند ایرانی ها می توانند از آن استفاده کنند. البته مطابق قانون مصوب مجلس اتباع خارجی از دو خدمت بیمه بیکاری و پوشش بیماری های مادرزادی محروم هستند.
وی آمارهایی از پوشش بیمه تأمین اجتماعی شهروندان بیگانه عرضه و اظهار داشت: در آبان سال ۹۷ شمار بیمه شدگان اصلی و تبعی اتباع خارجی به ۸۲ هزار نفر رسیده در حالیکه در سال ۹۴ حدود ۳۵۰۰ هزار نفر بود. همینطور در اردیبهشت ۱۴۰۰ حدود ۱۲۰ هزار نفر زیر پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت بودند که این رقم در سال ۹۵ حدود ۵۹ هزار نفر بوده است.
این پژوهشگر حوزه رفاه و تأمین اجتماعی افزود: در حوزه پوشش اتباع پیشرفت داشته ایم اما همچنان برای ارتقای وضعیت نیازمند کار بیشتر هستیم.


چالش دسته بندی مشاغل برای پناهندگان

وی چالش های حوزه بیمه اتباع خارجی را برشمرد و اظهار نمود: سیاست های کلان و کلی درباره پناهندگان طی ۴۰ سال قبل تنظیم نشده و معلوم نیست می خواهیم با این افراد چه نماییم و چه آینده ای برای آنها وجود دارد. دسته بندی مشاغل مجاز برای پناهنده ها از دیگر چالش ها است و آنها فقط در چهار دسته مشاغل که از مشاغل دسته پایین هم هست می توانند فعالیت کنند و قانون اجازه نمی دهد از یک سطحی بالاتر بروند.
رستمی افزود: چالش دیگر قرارداد بین کارگر و کارفرما است. یک ایرانی می تواند حقوقش را طبق قرارداد ادعا کند اما برای اتباع خارجی در بسیاری مشاغل قراردادی وجود ندارد و فقط صحبت شفاهی است. لازم است سیاست گذاری ها تنظیم و یا اصلاح شوند و مسیر و نقشه راهی وجود داشته باشد که بدانیم با این اتباع بدون مدرک اقامتی چه نماییم.1400/03/06
12:08:34
5.0 / 5
508
تگهای خبر: خدمات , شهروند , صنعت , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است