لاهیجان زاده خبر داد؛

پایش تالابها با سیستم های ماهواره ای

پایش تالابها با سیستم های ماهواره ای به گزارش فست تریپ معاون سازمان محیط زیست اظهار داشت: قراردادی برای کل تالاب های کشور در حال نهایی شدن است تا بتوانیم با سیستم های ماهواره ای تمام تالاب ها را رصد نماییم.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، احمدرضا لاهیجان زاده در نشست مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها اظهار داشت: به علت کاهش بارندگی و آغاز زودهنگام گرما، ورودی به تالاب ها محدود شده است و امسال وضعیت مناسبی از لحاظ منابع آبی نداریم. وی ادامه داد: از طرفی در مقایسه با خشکسالی های دیگر مشاهده می شود که در سال آبی جاری، در تمام حوضه های آبریز کاهش بارش یکسان داشتیم در حالیکه در سالهای قبل در زمان خشکسالی بعضی از حوضه های آبریز شرایط نرمال داشتند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر اهمیت مبحث حق آبه ها و نیاز آبی خطاب به مدیران اظهار داشت: دوستان امکان دارد در آینده نه چندان دور گرفتار مساله ای شوند که آن هم بحث ترک فعل است. ترک فعل در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته است. با برخی دوستان مکاتبه شده است و بحث ترک فعل را با جزئیات دنبال می کنند. بعنوان مثال دادگستری گیلان مکاتبه کرده و به تمام محورهای مربوطه ورود کرده و حتی در حد ثبت تالاب در کنوانسیون رامسر پیگیری کرده و گفته است که اگر تا تاریخ مشخص شده مستندات عرضه نشود، بعنوان ترک فعل تلقی می شود.

وی اضافه کرد: به هر علتی باید وظایف قانونی خویش را انجام دهیم. نمی توانیم به قوه قضائیه بگوییم به علت این که ۵۵ درصد آورد رودخانه کم شده، به ما حق آبه ندادند. مدیران کل حتما پیگیری لازم را انجام دهند و تمام تلاش لازم صورت گیرد تا حق آبه تأمین شود. هر اقدامی که صورت می گیرد هم رونوشت آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر ورود سازمان بازرسی کشور برای پیگیری موضوعات تالاب، پایداری زیست بوم ها و مدیریت زیست بومی در تالاب ها، مدیریت هوشمند تالاب ها و … اظهار داشت: تمام برنامه ها باید پایش و تبدیل به گزارش شوند.

وی ضمن اشاره به پایش هوشمند تالاب ها اظهار داشت: قراردادی برای کل تالاب های کشور در حال نهایی شدن است تا بتوانیم با سیستم های ماهواره ای تمام تالاب ها را رصد نماییم. امیدواریم تا تیرماه سالجاری مرکز مورد نظر دایر شود. در این صورت وضعیت خشکسالی، میزان آورد آب و … به صورت دقیق تر رصد می شود.

لاهیجان زاده همینطور از پیگیری مبحث ثبت تالاب ها در کنوانسیون های بین المللی اطلاع داد و اظهار داشت: برای ثبت ۱۱ تالاب در کنوانسیون رامسر اقدام کردیم. ارسال اطلاعات از استان به کندی صورت می گیرد. در تلاش هستیم پیش از آخر دولت بتوانیم ثبت ۱۱ تالاب را در کنوانسیون رامسر به نتیجه برسانیم.

وی ضمن اشاره به تلاش و ورود وزارت نیرو برای ثبت سند تالاب به نام خود اظهار نمود: پس از تلاش وزارت نیرو به جهت اینکه تملک بستر و حریم تالاب را داشته باشد، جلسه ای را در معاونت حقوقی رئیس جمهوری داشتیم. وزارت نیرو با تمام بضاعت حقوقی ورود پیدا کرده بود، مسؤولان سازمان جنگلها و سازمان ثبت اسناد هم حضور داشتند. تالاب هایی که هم زمان جز مناطق چهارگانه شدند، همچون تالاب انزلی، اداره ثبت از لحاظ قانونی اجازه نداشت که به وزارت نیرو واگذار کند ازاین رو ما به دوستان شدیداً اعتراض کردیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که مدیران کل محیط زیست باید پیگیر باشند، این است که اگر تالابی هست که تنها نام تالاب به آن اطلاق شده است، پیگیری کنند وضع حفاظت شدگی و حیات وحش را هم داشته باشند تا ما در شورایعالی مصوبه مربوطه را دریافت نماییم.

لاهیجان زاده ضمن اشاره به تعهدات محیط زیست در برنامه ششم توسعه و ضرورت مستند سازی اقدامات در دو ماه پیش رو خطاب به مدیران اظهار نمود: حدود سه ماه دیگر زمان اجرای برنامه ششم توسعه آخر می یابد ازاین رو از الان گزارش های مربوطه تهیه شود. وی با تکیه بر ضرورت پیگیری خسارت های زیست محیطی به اکوسیستم های تالابی، خطاب به مدیران کل زیست استان ها اظهار داشت: طرح تالاب ها ادامه دار است ازاین رو مطالعات لازم را انجام دهید و به دنبال پروژه های تأثیرگذار باشید.


منبع:

1400/02/30
13:04:46
5.0 / 5
967
تگهای خبر: هوشمند
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است