راه های مدیریت مصرف آب در روزگار كم آبی

راه های مدیریت مصرف آب در روزگار كم آبی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با اشاره به شرایط کم بارشی و احتمال مواجهه با کمبود منابع آب در تابستان سال جاری اظهار داشت: دستگاهها باید با همکاری و اتخاذ راهکارهایی در زمینه های کشاورزی، صنعت و فضاسازی شهری مصرف آب را کاهش دهند.فاطمه برنا در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه حجم بارش های امسال نسبت به دو سال قبل خیلی کم بوده است، اظهار نمود: این شرایط بارش ها نشان داده است امسال با کم بارشی و خشکسالی در فصل تابستان روبه رو هستیم البته ایران جزو کشورهایی است که در مناطق خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد و همیشه با مشکل خشکسالی و کمبود بارش مواجه بوده است. بدین جهت نسبت به میانگین جهانی میزان بارش های کشور بسیار کمتر است و عمدتاً گرفتار کم بارشی و کمبود منابع آبی هستیم.

وی افزود: کم بارشی روی منابع آب زیرزمینی موثر است چونکه تغذیه این منابع بوسیله بارش است. بدین جهت اگر به سمت صرفه جویی در مصرف منابع آب زیرزمینی حرکت نکنیم با مشکلات کمبود آب در فصول گرم سال مواجه خواهیم شد بدین سبب لازم است چه در طولانی مدت و چه در کوتاه مدت برای صرفه جویی در مصارف آب و حفظ منابع آب زیرزمینی برنامه ریزی شود.

به گفته برنا، یکی از راهکارهای صرفه جویی در منابع آب در بخش کشاورزی، استفاده از طرح های آبیاری تحت فشار مانند آبیاری قطره ای است که می تواند در کنترل منابع آبی و مصرف بیش از اندازه منابع آب موثر باشد. در روش های سنتی آبیاری کشاورزی آب زیادی هدر می رود بدین سبب اجرای طرح هایی مانند استفاده از آبیاری تحت فشار، بازچرخانی آب و بهره گیری از آب های خاکستری یعنی خروجی سیستم های تصفیه فاضلاب شهری باید در بلندمدت دیده شود و از این منابع آبی در کشاورزی و صنعت خصوصاً از پروسه بازچرخانی آب در صنایع آب بر استفاده گردد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در ادامه اظهار نمود: برخی گیاهانی که در فضای سبز شهری مورد استفاده قرار می گیرند، مصارف آب بالایی دارند مانند چمن که بحث های زیست محیطی مختلفی درباره آن مطرح است چونکه علاوه بر اینکه این نوع گیاهان در تصفیه کربن نقش موثری ندارند، پروسه چمن زنی خود موجب مصرف سوخت های فسیلی می شود که بر آلودگی هوا نیز موثر است. بدین جهت دستگاههای متولی همچون شهرداری ها و محیط زیست باید در زمینه گیاهانی که در فضای سبز شهری مورد استفاده قرار می گیرند، تجدید نظر کنند و از گیاهان و درختانی استفاده گردد که میزان آب کمتری مصرف می کنند و متناسب با شرایط آب و هوایی کشور هستند.

وی افزود: تغییراتی در سبک زندگی باید ایجاد شود و به سمتی حرکت نماییم که میزان مصارف انرژی و آب را در فرایندهای شهرسازی، فضاسازی و زیباسازی شهری با استفاده از گیاهانی که تحمل کم آبی و خشکی را دارند، کاهش دهیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه برای عبور از شرایط خشکسالی همکاری و تعامل بین دستگاهی ضرورت دارد، اظهار نمود: دولت اقدامات خوبی در زمینه پشتیبانی از آبیاری تحت فشار در حوزه کشاورزی انجام داده است و وام های بلاعوضی در نظر گرفته که حدود ۷۰ درصد از این طرح ها را حمایت می کند اما در صورتیکه حمایت ها در حوزه های دیگر مانند بازچرخانی و تصفیه خانه های فاضلاب نیز افزایش پیدا کند می توان در بازه کوتاه مدت به این اهداف دست یافت و اثربخشی این طرح ها را تسریع کرد.

برنا در آخر ضمن اشاره به اینکه برای گذر از شرایط کم آبی و خشکسالی به همکاری و همراهی دستگاهها و مردم است، اظهار نمود: با عنایت به مصرف بالای آب در کولرهای آبی، شهروندان نیز می توانند با کنترل دمای منازل تا حد امکان میزان مصرف آب را در فصول گرم سال به حداقل برسانند تا بتوانیم شرایط خشکسالی را پشت سر بگذاریم.
1400/02/15
10:22:57
5.0 / 5
382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است