توضیحات حناچی درباره فساد و رانت در شهرداری تهران

توضیحات حناچی درباره فساد و رانت در شهرداری تهران به گزارش فست تریپ شهردار تهران با اشاره به اینکه در مورد دستگاهی مثل شهرداری با این حجم از گردش مالی و استحکاک با مردم، شرایط در معرض فساد بودن برقرار است و اگر حساسیت وجود نداشته باشد مشکلات بسیاری به همراه دارد، تاکید کرد: ما برخورد می کنیم؛ اما موضوع را در بوق نمی زنیم. در تلاش هستیم با شفاف کردن و سامانه ای کردن تصمیمات و سامانه ای کردن سیستم صدور اختتام کار، در جلوگیری از بروز تخلف موثر باشیم.


پیروز حناچی در گفتگو با ایسنا، در تشریح روند برخورد با رانت و فساد در شهرداری تهران اظهار داشت: در عالم رقابت سیاسی بطور قطع رقابت کردن ایرادی ندارد ولی ناجوانمردانه عمل کردن و شکل دیگر مساله را جلوه دادن پذیرفته نیست. ما در شهرداری تهران با رانت و فساد برخورد کردیم ولی اگر از من پرسیده شود توانسته ای کامل آنرا متوقف کنی؟ پاسخ منفی است، چون که پروانه هایی که صادر شده حداقل تا ۹ سال بیخ ریش ما خواهد بود و نمی توانیم به سادگی آنها را لغو نماییم..
با رانت و فساد برخورد کردیم
وی ادامه داد: تعهداتی که بوجود آمده برگردن شهرداری تهران است و به سادگی قابل لغو نیست؛ اما قطعا ما در این دوره تعهدی ایجاد نکردیم. ما کامل نتوانستیم با رانت و فساد برخورد نماییم چون بخشی از تعهدات بوجود آمده در گذشته بوده و بازپس گیری آنها هزینه های بسیاری برای مردم و شهر داشت؛ البته در بسیاری موارد حق و حقوق شهراز بزرگترین این تعهدات بوجود آمده گرفته شد و ما این مورد رها نخواهیم کرد و پیگیر هستیم اما اساسا این موارد اصلا نباید اتفاق می افتاد که متاسفانه اتفاق افتاده و یادگار دوران گذشته شده است.
استفاده حداکثری از تمام ذخایر شهر تهران در دوره مدیریت قبلی
وی افزود: در واقع نمی خواهم بگویم همه اتفاقاتی که در دوره قبل ما روی داده، بد بوده، ولی مطمئنا به جهت راهبردهای غلطی که انتخاب شده بخشی از مشکلات به یادگار از دوره قبل باقی مانده است. مثلا آغاز تراکم فروشی مختص دوره ای بوده یا برخی دوره ها خصوصیت های خاصی دارند مانند مصوبه ۲۶۹ و ۳۲۹ کمیسیون ماده ۵ در ارتباط با دوره آقای الویری و بلندمرتبه سازی های بی رویه و استفاده حداکثری از تمام ذخایر شهر تهران شامل زیست محیطی، فضای سبز و ذخایر شهرسازی که مختص دوره قبلی است.
تحول عظیم در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران
شهردار تهران تصریح کرد: امیدواریم دوره ما هم به شهرنفروشی مزین شود؛ دوره ای که سعی کردیم منابع درآمدی پایدار افزایش پیدا کند و از طرفی هزینه های اجرا و اداره شهر کاهش پیدا کند. عارضه های ناهنجار در شهر به حداقل برسد و بودجه به انضباط مالی برسد؛ ما سال جاری در بودجه سال ۱۴۰۰ تحول عظیمی را رقم زدیم به این معنا که انضباط به صورت کامل در بودجه مستقر شد و تمامی تبصره ها در داخل بودجه آمدند، درحالی که در قدیم ممکن بود تبصره های بودجه معادل خود رقم و عدد بودجه بزرگ باشد همین مبحث سبب قابل درک شدن بودجه شد بنابراین بودجه ۱۴۰۰ بسیار راحت تصویب گردید.
موانع عدم تحقق مبارزه با فساد و رانت در شهرداری تهران
شهرداری تهران در حوزه های مختلف مستعد رانت است
حناچی درباره موانع عدم تحقق مبارزه با فساد و رانت در شهرداری تهران ضمن تاکید بر تحقق شعار مبارزه با رانت و فساد در شهرداری اظهار داشت: رانت زمانی به وجود می آید که امتیازی ویژه را صرفاً به علت سرمایه و ارتباطات و یا جایگاه ویژه ای که فرد برای خود قائل است، به وی بدهیم که به سایر مردم داده نمی گردد و شهرداری در حوزه های مختلف بسیار مستعد چنین اتفاقی است؛ از تراکم و دادن طبقات تا چشم بستن بر روی تخلفاتی که بعدا به سادگی قابل تخریب نباشد.
قدرت و مانور شهرداری در شهر از دولت بالاتر است
وی ادامه داد: شهرداری تهران بزرگترین سازمان اجرایی کشور در یک محدوده جغرافیایی معین است. امکان دارد دستگاههای دیگر بزرگتر از شهرداری باشند اما در سطح کشور هستند بنابراین در محدوده استان و شهر تهران ما بزرگترین سازمان اجرایی هستیم و قدرت مانور ما در خیلی موارد از قدرت مانور دولت در شهر تهران بالاتر است. گردش مالی شهرداری هم در چنین محدوده جغرافیایی نادر است.
شهردار تهران افزود: تصور کنید بودجه ۴۰ هزار میلیاردی شهرداری تهران که اگر یک درصد پرتی در آن باشد چه مبلغی می شود؛ بنابراین ایجاد انضباط چه در حوزه مالی و چه حوزه کالبدی شهر می تواند از رانت جلوگیری نماید. در گذشته شهرداری داشتیم که اساسا با طرح تفصیلی کار نداشت و حتی با کمیسیون ماده ۵ هم کار نداشت و به خود زحمت نمی داد مصوبه کمیسیون ماده ۵ بگیرد، در حالیکه با آمدن ما و فشار شورایعالی شهرسازی خیلی از موارد کمیسیون های ماده ۵ از سال ۱۳۹۲ مدنظر قرار گرفتند و قبل از آن این انضباط نبود و دولت هم خیلی مدعی نبود و به دنبال ایجاد انضباط هم نبود، گویی مورد مسالمت آمیز دو طرفه ای اتفاق افتاده بود.
باید شهر را با حداکثر ایجاد عدالت اداره کرد
حق نداریم همه منابع و ذخایر تهران را مصرف کنیم
حناچی با تکیه بر اینکه باید شهر را با حداکثر ایجاد عدالت اداره کرد اضافه کرد: شهرداری وجود داشت که اعلام می کرد من شهر را با ۲۵ سرمایه گذار اداره می کنم، البته که من نافی آمدن سرمایه گذار به شهر نیستم؛ اما شهری که با ۲۵ سرمایه گذار اداره شود فقط منافع آنها را تأمین می کند و منافع ۸ میلیون دیگر عملا در محاق قرار می گیرد. سعی کردیم این شهر با بیشتر از ۸ میلیون نفر جمعیت ساکن که سرمایه گذارها هم جزو آن هستند، اداره شود و منافع همه را ببینیم و اگر بهره ای در شهر است همه از آن بهره مند شوند. بطور قطع حق نداریم از منابع شهر تهران بگونه ای استفاده نماییم که تمامی باغات را با بارگذاری تحت تأثیر قرار دهیم و تمامی ذخایر تهران را دست خورده کنیم؛ هر دوره تنها باید به اندازه دوره خود مداخله داشته باشد و حق نداریم همه منابع و ذخایر تهران را مصرف نماییم.
کاری که به مصلحت شهر نیست را انجام نمی دهیم
وی افزود: نگاه ما این بوده که در شهر آرامش ایجاد شود؛ باید هزینه های جاری شهر از منابع سالم تامین گردد. شهرداری امکان دارد به خاط حقوق پرسنل هرکاری انجام دهد و تابحال هرکاری انجام می شده ولی می توانم بگویم دو سال و نیم است ما هرکاری انجام نمی دهیم بلکه تلاش می نماییم کاری که قبول نداریم و به مصلحت شهر نیست را انجام ندهیم.
پیماکاران شب عید پشت درهای شهرداری نماندند
حق و حقوق ۴هزار میلیارد تومانی تأمین اجتماعی در دوره قبل داده نشد
شهردار تهران تصریح کرد: سال جاری نخستین سالی بود که پیمانکاران جلوی شهرداری نیامدند و شب عید هم پشت در باقی نماندند. تعهدات بسیاری بر دوش داریم که تا آنها را پاس نکنیم مسرها برای ما باز نمی گردد. سال جاری برای اوراق مشارکت با سازمان تأمین اجتماعی به مشکل خوردیم، چون که در دوره قبل مدیریت شهری حق و حقوق سازمان تأمین اجتماعی داده نشده بود. ادعای سازمان تأمین اجتماعی بیشتر از ۴ هزار میلیارد تومان است که هنوز حسابرسی نشده ولی حقیقت این است که پرداخت نشده. بدون شک این هنر نیست که از شهر فقط برای اداره دوره خودمان به هر قیمتی عبور نماییم.
حناچی با تاکید براینکه نباید به قصد کاهش هزینه ها آنها را به دوره های بعد منتقل نماییم، اظهار داشت: قانون هم اجازه نمی دهد یک مدیر بیشتر از یک سوم بودجه سالانه را برای دوره بعد تعهد ایجاد نماید در حالیکه در دوره های گذشته چند برابر بودجه برای دوره بعدی تعهد بوجود آمده است.
بدهی ۵۰ هزار میلیاردی شهرداری
استفاده از تسهیلات جدید در گروی تسویه بدهی ها
وی در تشریح بدهی شهرداری تهران هم خاطرنشان کرد: بدهی های شهرداری ثابت نیست و هر لحظه برای آن سود محاسبه می شود. برآورد ما رقمی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است که شامل همه تعهدات همچون بانکی، قضایی، سازمان تأمین اجتماعی و سود و... است. تا زمانی که رجوع صورت نگیرد و بررسی انجام نشود بدهی قطعی نمی شود؛ ادعا زیاد است ولی آنها را احصا می نماییم. تابحال ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که ۲۰ هزار میلیارد تومان ان برای بانک شهر بوده است و تا زمانی که اینها را تسویه نکنیم یا قدم در راه تسویه آنها نگذاریم نمی توانیم از تسهیلات جدید استفاده نماییم.
وی ادامه داد: با عنایت به تاثیرات اقتصادی ناشی از تحریم ها و تورم و شرایط خاص موجود، سخت ترین شرایط پس از انقلاب را داریم و در این شرایط خدمات باید با قیمت بالاتری عرضه شود. شرایط کرونا هم اضافه گردید که برای شهرداری ها دو مفهوم دارد کاهش درآمد و افزایش هزینه ها. همینطور در این شرایط ضرر بسیاری به سیستم حمل و نقل تحمیل می شود و دولت هم ریالی در این حوزه کمک نکرده است.
موانع سد راه مبارزه با رانت در شهرداری تهران
شهردار تهران درباره موانع سد راه مبارزه با رانت در شهرداری تهران اظهار داشت: بدون شک کسانی که منافعشان تحت الشعاع قرار می گیرد مقاومت می کنند و این مقاومت گاها به شکل شکایت قضایی به محاکم است که ما یا درآن پیروز می شویم یا شکست می خوریم و یا از ابزارهای حاکمیتی استفاده می نماییم تا ضرر شهرداری را به حداقل برسانیم و در این راه قوه قضاییه خیلی کمک کرده است.
از تخلفات در باغات جلوگیری کردیم
وی افزود: مثلا در ضوابط باغات ظاهرش خیلی فریبنده بود و در ضوابط برج- باغ اعلام می کرد برای حفظ باغ ۳۰ درصد اجازه سطح اشغال داده می شود تا مابقی باغ حفظ شود؛ اما در عمل اتفاق دیگری روی می داد اولا تغیر کاربری از باغ به مسکونی رخ می داد و دوم اینکه بارگذاری مثلا برای پارکینگ ها برای برج در۳۰ درصد زیرزمین تأمین نمی شد؛ بنابراین مجبور می شدند سطح اشغال زیرزمین را تا ۸۰ درصد و گاها ۱۰۰درصد بالا برند. بر همین مبنا در این دوره از این اتفاق جلوگیری کردیم و در این شرایط کسانی که منافع داشتند تلاش و هزینه می کنند تا مانع ایجاد کنند.
شهرداری مستعد فساد و رانت است
حناچی تصریح کرد: من در مورد مبارزه با فساد، فرد معرفی نمی کنم اما کسی که منافع میلیاردی خویش را تحت تأثیر می بیند حاضر است یکی دو درصد آنرا هزینه کند و در این میان شهرداری جزو سازمان هایی است که در معرض چنین موضوع هایی است و کارمند و کارشناس سیستم امکان دارد مورد اغوا قرار بگیرد؛ اما مهم این است که سیستم اداری آگاه می شود و برخورد می کند. ما سعی کردیم برخورد نماییم و در این راه سروصدا هم نکردیم. سعی کردیم درصد کوچکی که امکان دارد این اتفاق برایشان بیافتد، آبروی درصد بزرگی که با صداقت کار می کنند را خدشه دار نکنند.
آخرین جزئیات پرونده عیسی شریفی
شهردار تهران درباره آخرین جزئیات پرونده عیسی شریفی هم اظهار داشت: پرونده در دادسرای نیروهای مسلح در حال بررسی است. در مقطعی اعضای شورا اعلام نمودند که گزارشی که در ارتباط با این پرونده ما عرضه کردیم به جایی نرسیده که پیگیری ما هم نشان داد این صحبت درست است، در حالیکه منطقا باید بررسی می شد. بازجو وظیفه تحقیق دارد و وقتی پرونده تکمیل می شود جهت بررسی به دادسرا ارسال می کند. ما در مرحله تحقیق، پرونده مفصلی فرستاده بودیم و تصور می کردیم این گزارش در پرونده تأثیر دارد ولی ظاهرا تاثیری نگذاشته بود.
پرونده ۴ هزار میلیاردی از سرمایه های تهران
وی افزود: باردیگر از راه سامانه قوه قضاییه و توسط دفتر حقوقی طرح شکایت کردیم و شماره پیگیری آنرا در اختیار اعضای شورای شهر تهران قرار دادیم. هم شهرداری و هم سپاه از هیات مدیره یاس شکایت کردیم. برآورد قطعی اولیه که با سپاه بر سر آن به توافق رسیدیم رقمی بالای ۴هزار میلیارد تومان است؛ البته به نظر ما بیشتر از این است ولی آنچه که آنها پذیرفته اند ۴هزار میلیارد تومان از سرمایه های شهر تهران است.
شهردار تهران افزود: در مورد این پرونده با عنایت به این که رسا تجارت یک کارگذار طرف قرارداد شهرداری بوده خیلی بدنه شهرداری را درگیر نکرده است و سراغ اموالی رفته اند که در تصرف شهرداری بوده؛ اما شهرداری سند نداشته و برای گرفتن سند انها اقدام نموده اند و در این راه مدیریت ارشد شهرداری، آنها را همراهی کرده است. ملک های زیادی در تصرف شهرداری است ولی ما سند نداریم که اگر بخواهیم اینطور برخورد نماییم چه سرمایه ای از سرمایه های شهر از دست شهرداری خارج می شود.
حناچی درمورد اظهار نظر شهردار وقت درباره این پرونده در خصوص بی اطلاعی از انچه که توسط قائم مقام وی، روی داده است، اظهار داشت: به اعتقاد من این مورد درست نیست شهردار نمی تواند بی خبر باشد و اگر در این ارتباط حساسیتی نداشته باشد، اساسا این وجه کسب درآمد برای شهر را موجه شناخته باشد. من در شهر تردد می کنم هرکجا حجم غیرمتعارف می بینم چک می کنم و اگر مصوبات درست نداشته باشد با آن برخورد می کنم وهر فردی شهردار می شود باید این حساسیت را داشته باشد.
وی افزود: موقعی امکان دارد اتفاقی در زیر مجموعه روی دهد که آگاه نباشم مانند آنچه در دوتا از مناطق ما افتاد که من واقعا آگاه نبودم البته هم اکنون هم در حد افترا است و تا در دادسرا بررسی و حکم برای ان صادر نشود ما نمی توانیم حکم صادر نماییم، اما اینکه یک کار غیرمتعارف در آنجا رخ داده است محرز است. این مورد عموما در ارتباط با منطقه ۲۱ و زمان رفتن آقای نجفی و آمدن آقای افشانی است.
حناچی درباره استعلام این افراد هم اظهار داشت: بر روی این پرونده ۸ ماه بود که اطلاعات کار می کرد و در این فاصله وقتی ما استعلام کرده بودیم استعلام مثبت داشتیم.
آغاز گزارش دهی شهرداری به مردم تهرانی
شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر اینکه گزارش به مردم توسط مجموعه شهرداری تهران شروع شده است، اضافه کرد: در پرونده های حقوقی جزئیات را نباید به مطبوعات بدهیم. در بعضی قراردادها طرف مقابل به دنبال نفع خود است که البته این مورد برای یک سرمایه گذار طبیعی است؛ اما اگر سیستم مقابل به هر علت هوشمند نباشد قراردادی بسته می شود که بر ذمه شهرداری می افتد و شهرداری اگر بخواهد آنرا فسخ کند باید هزینه بیشتری پرداخت کند.
تبدیل تخلفات شهرداری از سازمان تشریفاتی به عملیاتی
۵۰۰ پرونده فساد در دوره مدیریت فعلی
وی تصریح کرد: می توانیم بگوییم امروز تخلفات شهرداری تهران از یک سازمان تشریفاتی به یک سازمان عملیاتی تبدیل گشته است. هم اکنون حدود ۵۰۰ پرونده از دوره خودمان فرستادیم و در مورد دو شهردار منطقه هم افتخار ما این است که در دوره ما با آنها برخورد شد. توافقاتی که توجیه نداشته و توسط بازرسی و حراست گزارش شده و در هیات ها بررسی و رأی ان صادر گردیده است.
حناچی اضافه کرد: چنین مواردی را با مذاکره به حداقل رساندیم و سعی کردیم با توافق، طرفین از هم جدا شوند. از پرونده های معروف میتوان به ایران مال اشاره نمود که وقتی سهامی عام شد بابی باز کردیم و در بررسی تخلفات آن سال قبل ۵۰۰ میلیارد جرائم از آن دریافت و بخشی از تخلفات تخریب شد و برای بخش دیگراجازه ادامه داده نشد.
وی افزود: بسیاری موارد دیگر در شوراهای معماری مناطق شکل پیدا می کرد که آنها را ضابطه مند کردیم و برای آن از راه ارسال لایحه به شورای شهر تهران چارچوب تعیین کردیم. در مورد دستگاهی مثل شهرداری با این حجم از گردش مالی و استحکاک با مردم، شرایط در معرض فساد بودن را فراهم می آورد که اگر حساسیت وجود نداشته باشد مشکلات بسیاری به همراه دارد بنابراین ما برخورد می کنیم؛ اما مبحث را در بوق نمی نماییم. در تلاش هستیم با شفاف کردن و سامانه ای کردن تصمیمات و سامانه ای کردن سیستم صدور آخر کار، در پیشگیری از بروز تخلف اثرگذار باشیم.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره تغیر نگاه نقادانه خود بعد از شهردار شدن اظهار داشت: در نگاه نقادانه اداره امور شهر هیچ تغییری در من حادث نشده منتها دیگر از آن موضع صحبت نمی کنم؛ زمانی در شورایعالی شهرسازی بودم که برای کل کشور است و وظیفه نظارت عالیه را برعهده دارد. درآن هنگام جایی که حس می کردیم موضوعی از ریل خارج شده، برخورد می کردیم و با تهران هم برخورد کردیم. بسیاری شهرهای دیگر همچون اصفهان، تبریز، مشهد، ساری و... هم برخورد با آنها انجام شد. برخی شهرداران تمکین می کردند و برخی نه و شهرداری بود که تا مرز عزل آن رفتیم و اگر امضای وزیر کشور بود درآن هنگام عزل می شد.
شهر رابه گونه ای اداره نماییم که عارضه های آن به حداقل برسد
وی تصریح کرد: اعتقاد دارم باید بگونه ای شهررا اداره نماییم که عارضه های آن به حداقل برسد. منابع سالم را به حداکثر برسانیم و بدنه را چابک و هوشمند نماییم. باید از حداکثر امکانات و تجهیزات برای اداره شهر استفاده نماییم. حداکثر توسعه حمل و نقل عمومی را داشته باشیم و می توانیم این ادعا را داشته باشیم که چنین کردیم. ما دو لایحه را پیگیری و به سرانجام رساندیم؛ لایحه مالیات بر ارزش افزوده و افزایش سهم شهرداری ها که دو هفته پیش تصویب گردید. برای تصویب این لایحه به مجلس گفتیم فراکسیونی که ۱۷۰ عضو دارد یعنی ۱۷۰ نفر در آن هستند که موضوعات و معضلات شهرداری ها را هم می فهمند، اگر این لایحه در زمان شما بر زمین بماند باید به آیندگان جواب دهید؛ انتظار ما این است که حمایت کنید و فارغ از رقابت های سیاسی این مورد را ملی ببینید. فرض کنید سال آینده من نیستم اما تیم شما که هست برای آن هم که شده باید این کار را انجام دهید که خوشبختانه انجام شد و به نتیجه رسید؛ البته هنوز ابلاغ نشده است.
حناچی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه ایا شهردار صادقی با مردم بوده یا خیر؟ اظهار داشت: تلاش کردم دروغ نگویم امکان دارد با مواردی روبرو شده باشم که به مردم به علت مصلحت های مدیریتی نگفته باشم، ولی به مردم دروغ نگفتم. به خودم نمره نمی دهم و ترجیح می دهم مردم نمره بدهند اما در نظرسنجی ها به شهرداری تهران در حوزه خدمات شهری عموما نمره قبولی می دهند.منبع:

1400/02/14
15:45:13
5.0 / 5
811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است