جمالی نژاد خبر داد؛

اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاران كشور

اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاران كشور فست تریپ: رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاران کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا اطلاع داد.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، مهدی جمالی نژاد که هشتم اردیبهشت ماه در نشست روز شوراها که با حضور معاون اول رئیس جمهوری به صورت ویدیوکنفرانس با حضور استانداران و معاونان عمرانی و مدیران کل دفاتر شهری و روستایی استانداری ها تشکیل شد، سخن می گفت با اشاره به اینکه با اصلاح آیین نامه اجرایی شوراها در سال ۱۳۹۸، دستورالعمل درجه بندی دهیاری ها هم اصلاح و ابلاغ گردید، اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم ۱۶ هزار و ۲۲۸ دهیاری درجه بندی شده بودند ولی طی هشت سال با همکاری استانداری ها ۳۳ هزار و ۵۹۶ دهیاری بر مبنای شاخصهای ابلاغی درجه بندی شده اند که بدین سان حدود ۹۵ درصد دهیاری های کشور درجه بندی شده اند. ایشان در ادامه از اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاران کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار در جهت رضایتمندی و ارتقا امنیت شغلی دهیاران و همینطور تهیه و ابلاغ ضوابط تشکیلاتی و ساختار سازمانی دهیاری ها به تفکیک درجه به استانداری های سراسر کشور اطلاع داد. وی، افزود: تهیه و ابلاغ آیین نامه انضباطی دهیاری ها، ابلاغ دستورالعمل نحوه برگزاری آزمون بکارگیری نیرو در دهیاری ها، ابلاغ رشته های شغلی در رابطه با پست های سازمانی دهیاری ها به همراه شرح شغل و شرایط احراز به استانداری های سراسر کشور دیگر اقدامات حمایتی از دهیاران بوده است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه در زمینه اعتبارات تخصیص یافته به دهیاری ها اظهار داشت: از آغاز تأسیس نهاد دهیاری در کشور در سال ۱۳۸۲ تا آخر سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد ریال از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون بودجه عمومی کشور و ماده ۲۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به صورت استانی و ملی در وجه دهیاری های کشور واریز شده که حدود ۸۷ درصد از مجموع اعتبارات واریز شده به دهیاری ها در دولت های یازدهم و دوازدهم (تا آخر ۱۳۹۹) بوده است. جمالی نژاد همینطور به پشتیبانی از ۱۳۳۳ طرح های درآمدزای دهیاری ها، فعالیت ۹۲۸ شرکت تعاونی دهیاری، که زمینة اشتغال بیشتر از ۱۲ هزار نفر را در روستاهای کشور فراهم نموده است، واگذاری ۴۴۳۴ دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی به دهیاری ها طی دولتهای یازدهم و دوازدهم اشاره نمود. وی ادامه داد: تابحال تعداد ۹۳۸ پایگاه آتش نشانی روستایی در کشور به راه افتاده است که در دولت های یازدهم و دوازدهم ۵۱۰ پایگاه آتش نشانی در روستاها راه اندازی و به ماشین آلات آتش نشانی تجهیز شده اند. او همینطور از کمک به تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام روستاها توسط دهیاری ها اطلاع داد و اظهار داشت: ارتقای سرانه آموزش کارکنان دهیاری ها طی دولت یازدهم و دوازدهم از ۱۰ به ۴۳ ساعت افزایش پیدا کرده است. رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در مورد اقدامات نظارتی بر عملکرد دهیاری ها و مدیریت روستایی به راه اندازی سامانه پایش نظارت بر شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، راه اندازی داشبورد اطلاعات مالی دهیاری ها، راه اندازی سامانه جامع دهیاری های کشور به منظور بهره گیری از ظرفیت فناوری اطلاعات در عرضه خدمات و تقویت نظارت و شفاف سازی عملکرد نهاد دهیاری، سامانه نظارت بر طرح های عمرانی کشور، سامانه نظارت بر پایش ساخت و ساز روستایی، بهره گیری از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به منظور برنامه ریزی بهینه و توزیع مناسب امکانات و ماشین آلات دهیاری ها، برنامه ریزی ملی برای توسعه پوشش بیمه ای به کلیه اماکن روستایی، شناسایی و ایجاد بانک اطلاعات سه هزار کارآفرین روستایی اشاره نمود. وی با اشاره به اینکه دهیاران بعنوان مدیر بحران روستا طی همکاری با دستگاه ها وظایف مختلفی برعهده دارند، اظهار داشت: دهیاران در دوران کرونا اقدامات مختلفی برای پاک سازی و ضدعفونی مستمر اماکن عمومی روستایی، مبلمان روستایی و نقاط تجمع در روستا و اطلاع رسانی ضوابط و راهنمایی های بهداشتی و امور سلامت به ساکنان روستاها را انجام داده اند.

جمالی نژاد همینطور به ابلاغ شیوه نامه تدوین برنامه پنج ساله دهیاری ها با هدف بهره گیری از خرد جمعی و مشارکت جوامع محلی در پیشبرد امور توسعه روستا و نظم بخشی به امور محوله دهیاری ها، برگزاری شش دوره جشنواره ملی طرح های برگزیده دهیاری ها و برگزاری جشنواره عکس روستا با شعار " روستای ایرانی" و پویش ایده های برگزیده روستایی به منظور تقویت خلاقیت و نوآوری و شور و نشاط اجتماعی در بین روستاییان اشاره نمود. معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در حوزه هدایت و راهبری و پشتیبانی از شهرداری ها و دهیاری ها طی دولت های یازدهم و دوازدهم اقدامات مهمی صورت گرفته است که عرضه ۱۱ عنوان لایحه و ۳۱ عنوان آیین نامه برای طرح در مجلس و هیأت وزیران در حوزه ای مدیریت شهری، دهیاری ها، شوراها، ایمنی و آتش نشانی، اداری و استخدامی، اصلاح ماده ۱۰۰ و درآمدهای پایدار همچون آنها بود. او همینطور از تهیه ۸ سند صدمه شناسی در حوزه های وظیفه ای شهرداری ها و ابلاغ آنها در چارچوب مصوبه هیأت وزیران، تهیه و تدوین و ابلاغ مجموعاً ۵۹۵ مورد شامل ۲۵۷ بخشنامه، ۱۶۷ دستورالعمل، ۸۶ شیوه نامه، ۳۵ تفاهمنامه و تهیه ۲۷۳ برنامه راهبردی عملیاتی شهرداری و دهیاری طی دولتهای یازدهم و دوازدهم اطلاع داد.


منبع:

1400/02/09
20:41:20
5.0 / 5
1233
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , خدمات , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است