مدیركل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:

موضوعات محیط زیستی نباید درگیر سلایق سیاسی شوند

موضوعات محیط زیستی نباید درگیر سلایق سیاسی شوند به گزارش فست تریپ مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به تغییرات اقلیمی و گرمای زود هنگام پایتخت در فصل بهار اظهار داشت: بارگذاری بیشتر از ظرفیت اکولوژیک و توان محیط زیستی شهر، جذب جمعیت، صنعت و خدمات سبب شده است تا منابع زیستی شهر تهران بخصوص منابع محدود آب در معرض خطر قرار گیرند.به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، شینا انصاری در مورد تغییرات اقلیمی و شرایط محیط زیستی که هم اکنون تران با آن روبروست، اظهار داشت: تهران با مشکلات و معضلات محیط زیستی بزرگی دست به گریبان است همچون مبحث سپری شدن فصل زمستان زودتر از موعد مقرر، گرمای زودهنگام در فصل بهار و کاهش شدید بارش های بهاری که در این روزها بسیار مورد توجه است.

وی با تکیه بر اینکه کشور ما دارای اقلیم خشک است و باید به این محدودیت های اقلیمی که حالا با بروز پدیده تغییر اقلیم تشدید شده است، دقت کنیم، اظهارکرد: درباره مسئله تغییر اقلیم دو مبحث بسیار حائز اهمیت است؛ اول اینکه چگونه با این تغییر اقلیم مقابله نماییم. درواقع انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم و اینکه چگونه توان سازگاری و انطباق شهرها با شرایط جدید را ارتقا دهیم و آنها را تاب آور نماییم.

انصاری تصریح کرد: گذشتگان به مبحث هم زیستی با طبیعت خیلی خوب توجه کرده بودند و شهرهای قدیمی ایران عملکردی تاب آور و اکولوژیک داشتند. قنوات و بادگیرها، سایبان، روشندان و غیره در معماری ها ازجمله عناصری بودند که اجداد ما به وسیله آنها و با نگاهی هوشمندانه به طبیعت، با وجود محدودیت ها در اقلیم متنوع فلات ایران خویش را سازگار با شرایط می کردند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار افزود: متاسفانه طی یک قرن گذشته، وجود نگاه توسعه محور غیربومی در کشور بخصوص در کلانشهرها باعث شکل گیری الگوی نامناسب ساخت و ساز و توسعه نامناسب فضای سبز شده است. توسعه فضای سبز عمدتا با نگاه کوتاه مدت با استفاده از گیاهان سریع الرشد و آب بر مانند چمن صورت می گیرد که همه این موارد باعث فشار حداکثری بر منابع محدود و مشکلات عدیده دیگری شده است. به صورت مثال در مورد منابع آبی، برداشت بی رویه از آب های زیرمینی سبب فرونشست زمین شده است.

وی ضمن اشاره به مصوبات موجود اظهار داشت: برای توسعه فضای سبز باید به سمت کاشت گیاهان بومی و سازگار با اقلیم و به موازات آن کاهش و حذف تدریجی کاشت چمن برویم. در کنار این موارد، مصرف بهینه و صحیح منابع آبی هم بسیار مهم می باشد. اگر برای آبیاری از چاه استفاده می شود هوشمندسازی آنها در پیشگیری از اتلاف آب بسیار موثر است.

انصاری اضافه کرد: استفاده از منابع آبی غیر متعارف مانند آب خاکستری در آبیاری فضای سبز که در واقع بازگرداندن پساب ها به چرخه مصرف از راه تصفیه است، امری بسیار مهم می باشد که از فشار بیش از اندازه به منابع آب های شرب و زیرزمینی می کاهد.

وی ضمن اشاره به تفاهم نامه ای که سال قبل بین شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا رسید، اظهار داشت: با راه اندازی تصفیه خانه های محلی در شهر تهران - که هم اکنون تصفیه خانه وردآورد در منطقه ۲۲ در دستور کار قرار دارد - می توانیم از پساب ها برای مصارف آبیاری فضای سبز استفاده نماییم همینطور در این تفاهم نامه میزان پساب مصرفی و به موازات آن میزان کاهش استفاده از منابع آبی بخصوص آب های زیرزمینی و چاه ها هم پیشبینی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، انصاری در انتها با اشاره به اینکه موضوعات محیط زیستی بسیار تخصصی و فرابخشی هستند و نباید درگیر سلایق سیاسی شوند چونکه عواقب تخریب محیط زیست همه آحاد جامعه را دربر می گیرد، اظهارکرد: اگر بتوان از برنامه ها و اسناد بالادستی به درستی تبعیت کرد به شرطی که برنامه ها دستخوش تغییرات مدیریتی نشوند، میتوان اقدامات اساسی در جهت حفظ محیط زیست انجام داد.
1400/02/05
13:35:56
5.0 / 5
1012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است