رییس شورای عالی استانها:

شوراها نبایدمیان چرخ دنده های سیاست گرفتار شوند

شوراها نبایدمیان چرخ دنده های سیاست گرفتار شوند به گزارش فست تریپ رئیس شورای عالی استانها با تاکید بر اینکه شوراها نبایدمیان چرخ دنده های سیاست گرفتار شوند، اظهار داشت: تمامی قوانین شوراها باید بر طبق قانون اساسی اصلاح گردد.


علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استانها در گفت و گو با ایسنا، در تشریح عملکرد شورای عالی استانها در بعد نظارتی اظهار داشت: یکی از مهم ترین وظایف شوراها در سطح کشور شامل شوراهای شهر، روستا، بخش، شهرستان، استان و شورای عالی استانها بحث نظارت است. شورای عالی استانها تلاش نموده است این وظیفه خودرا در حد توان به بهترین شکل ممکن انجام دهد و در همین راستا سامانه ثبت تخلفات و شکایات به راه افتاده است که هم اکنون روزانه بین 10 تا 15 شکایت در سامانه به ثبت می رسد.

احمدی اضافه کرد: به تمامی شکایات رسیدگی شده و با همه افراد تماس گرفته می شود. در حقیقت با هر فردی که در این سامانه شکایتی ثبت می کند تماس گرفته می شود و ابعاد موضوع بررسی می شود و اگر نقصی در شکایت ثبت شده وجود داشته باشد برطرف می شود. در مرحله بعدی با صحت سنجی شکایت ثبت شده، پرونده هایی که قابلیت رسیدگی دارند با جدیت پیگیری شده و پس از طبقه بندی بوسیله مراجع ذیربط رسیدگی می شوند.

وی افزود: بدین سان مردم این دسترسی را خواهند داشت تا مشکلات وشکایات خودرا بوسیله این سامانه به مسئولان منعکس و پاسخ آنها را دریافت نمایند. البته در جریان بررسی این شکایات این نکته نیز مدنظر قرار گرفته است که شورای عالی استانها تنها بعد نظارتی را برعهده دارد و وارد حوزه اجرائی نمی گردد. به همین دلیل گاهی موضوعات به قوه قضاییه ارجاع داده می شود و گاهی نیز با یک تذکر مشکل حل می شود.

رئیس شورای عالی استانها اشاره کرد: یکی از موضوعات این است که شهروندان دسترسی به مسئولین و مقامات ارشد نظام ندارند اما این امکان در شورای عالی استانها برقرار است که شکایات و موضوعات مبتلا به مردم به این افراد انعکاس داده شود و همین روند سبب رضایتمندی شهروندان شده است.

علیرضا احمدی اظهار داشت: مردم انتظار دارند مسئولین نسبت به آنها خونسرد نباشند. ما بر طبق این سامانه موضوعات در رابطه با شوراها و شهرداریها و دهیاری ها را با هماهنگی سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور پیگیری می نماییم و موضوعات دیگر نیز بوسیله دستگاه های ذیربط پیگیری می شود.

رئیس شورای عالی استانها در بخش دیگری از صحبت های خود به سامانه جامع شوراهای شهر و روستا اشاره نمود و اضافه کرد: برای نخستین بار در کشور فهرست اعضای شوراهای شهر و روستا به همراه دهیاران و شهرداران در کشور در این سامانه گردآوری شده است. در دوره های گذشته بانک اطلاعاتی در این عرصه وجود نداشته است، اما این مهم اواخر دوره پنجم شورای عالی استانها محقق شد و این سامانه اطلاعات کل اعضای شوراهای شهر و روستا به همراه دهیاران و شهرداران سراسر کشور را احصا کرده است.

علیرضا احمدی اشاره کرد: با بهره بردن از همین سامانه می توان اطلس سرمایه گذاری در شهرها و روستاهای کشور را پیاده سازی کرد. تا به امروز این اطلس تهیه نشده است ولی ما پیگیر آن هستیم و بی شک وقتی اطلاعات و آمار مدیران شهرها و روستاها را در سطح کشور داشته باشیم تهیه اطلس سرمایه گذاری کشور آسان تر خواهد بود؛ باید از این ظرفیت مناسب در کشور به بهترین شکل ممکن بهره گرفت.

وی با اشاره به راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی رکن چهارم اظهار داشت: بعد از مدتی این پایگاه زمینه ای را فراهم می آورد تا هر اتفاقی در شهرها و روستاهای کشور روی می دهد در حوزه های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... در این پایگاه اطلاع رسانی اخبار منتشر شود تا همه شهروندان از دستاوردهای شوراها باخبر شوند. این مسیر زمینه خوبی برای بروز و ظهور عملکرد دهیاری ها و شهرداری ها خواهد بود.

رئیس شورای عالی استانها در پاسخ به سوالی درباره کافی بودن قوانین موجود برای اجرای نقش نظارتی شوراها به شکل مطلوب؟ اظهار داشت: اساسا خیر؛ باید قوانین اصلاح گردد. به نظر من کل قوانین شوراها از صدر تا ذیل باید یکبار دیگر برمبنای حوزه اختیاراتی که قانون اساسی برای شوراها دیده است بازبینی شود چونکه توازن هم اکنون وجود ندارد؛ در قانون اساسی، شوراها را خیلی فراتر از آنچه امروز می بینیم معرفی کرده است.

وی اشاره کرد: سیاستگذاری ها باید در شوراهای شهر و روستا برمبنای سیاستگذاری های نظام باشد ولی سیاست زدگی و سیاسی کاری نباید وجود داشته باشد در حقیقت شوراها نباید میان چرخ دنده های سیاست گرفتار شوند.

احمدی درباره ارزیابی پنج دوره شوراهای شهر و روستا در کشور اظهار داشت: باید ارزیابی را به مردم بسپاریم. ارزیابی عملکرد شوراها نیازمند این است که رسانه ها در قالب نظرسنجی از مردم در سطح کشور در این زمینه پرسش کنند. برخی شوراها و شهرداران و دهیاران خیلی خوب کار کرده اند و برخی کم کاری کرده اند پس نمی گردد قضاوت کلی برای شوراها داشت اما در حالت کلی بیشتر از اینها می توانستیم کار کنیم؛ به اندازه کافی شوراها، شهرداری ها و دهیاری ها اختیارات دارند، پس پرکاری آنها و عملکرد جهادی می تواند رضایتمندی مردم را به همراه داشته باشد.

وی اشاره کرد: برای افرادی که قصد دارند در دوره ششم شوراها حضور داشته باشند باید همراه تعهد در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم؛ تخصص لازم و کافی در حوزه های مدیریت شهری و حوزه های مختلفی که در شورا نیاز است، داشته باشند و نشاط و انگیزه برای کار شبانه روزی. افرادی که رای می آورند باید قدر این فرصت را بدانند و افرادی کارآمد باشند و نگاه نفع شخصی و انگیزه های سودجویی نداشته باشند.

منبع:

1400/01/14
13:19:15
5.0 / 5
1298
تگهای خبر: دستگاه , شهرداری , شهروند
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است