محمود عزیزی:

برداشت نژادپرستی، از تنگ نظری و دورآشنایی با هنر نمایش است

برداشت نژادپرستی، از تنگ نظری و دورآشنایی با هنر نمایش است به گزارش فست تریپ دکتر محمود عزیزی می گوید: نگاه نژاد پرستانه به «سیاه» خود جلوه ای از نژادپرستی است؛ چون «سیاه» تخته حوضی ما قهرمان ملی و نماد درد و بیداد تاریخ ایرانی و جگرهای سوخته یک ملت در طول تاریخ است.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، ماجرای ابلاغیه شهرداری تهران در خصوص استفاده نکردن از حاجی فیروز با چهره سیاه برای جلوگیری از سوءبرداشت های نژادپرستانه، به محل بحث و مناقشه تبدیل گشته است، به ویژه آنکه «حاجی فیروز» با همان چهره سیاه نه فقط بعنوان نمادی از فرهنگ و آیین نوروز شناخته می شود، بلکه بعنوان شخصیتی در هنرهای نمایشی ایران نیز جایگاهی خاص دارد.
زنده یاد سعدی افشار که یکی از اسطورهای هنرهای نمایشی ایرانی با نشانه های از همین شخصیت در یادها مانده است، سال ها قبل در نمایشی به کارگردانی محمود عزیزی این کاراکتر را در اروپا روی صحنه برد.
محمود عزیزی با ابراز تاسف از اینکه از آن اجراها که در تئاتر پیتر بروک و در چهارچوب جشنواره بین المللی پاییزی فرانسه، سپس شهر لیون و بعد هم در مادرید اسپانیا روی صحنه رفت، سندی در اختیار ندارد، در یادداشتی کوتاه برای ایسنا نوشت: «چهره سیاه نماد دانش و توانایی شناخت است. در ایران باستان فردی که به درجه ای از دانش و معرفت می رسید، سیه چرده می شد. به یاد داشته باشیم که «سیاه وش» فرزند ایرانی است و به درجه ای از شناخت رسیده است که از مقام قدسی برخوردارست و از آتش عبور می کند. برای اثبات سلامت خود از این دست نشانه ها که بیان کننده حضور مستمر این شخصیت در تاریخ ایران است، دیده می شود.
از منظر نمایش، تنگ نظران و دورآشنایان با هنر نمایش این برداشت ها را می نمایند و در غرب هم شاید چنین برداشتی می شد. اضافه می کنم این نگاه نژادپرستانه خود جلوه ای از نژادپرستی است. امروزه دانش بشر و کشفیات نشان می دهند که رنگین پوست ها در کنار و در ردیف رامسس ها دیده می شوند.
«سیاه» تخته حوضی ما قهرمان ملی است همچون برخی شخصیت ها در تعزیه و «مبارک» در نمایش عروسکی. تبار این سیاه به دوران اساطیری باز می گردد و در جای جای فلات ایران با رنگ و بوی متفاوت جلوه گری می کند. این سیاه نه از زنگبار آمده است و نه از هند و هر جای دیگر، این پهلوان، نماد درد و بیداد تاریخ ایرانی و جگرهای سوخته یک ملت در طول تاریخ است.»


منبع:

1400/01/05
01:05:04
5.0 / 5
3233
تگهای خبر: شهرداری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است