رئیس سازمان نظام مهندسی پاسخ داد

كف هزینه ساخت مسكن در سال ۱۴۰۰

كف هزینه ساخت مسكن در سال ۱۴۰۰ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلان اینکه حداقل هزینه ساخت مسکن در روستاها متری 3.5 میلیون تومان است اظهار داشت: در ابلاغیه ای که به سازمان استانها اعلام کردیم کف هزینه را متری 2.3 میلیون تومان در نظر گرفتیم که نیم درصد به خدمات مهندسی اختصاص می یابد. در واقع سعی کردیم با پایین گرفتن هزینه ساخت، تعرفه مهندسی را کم در نظر بگیریم تا فشار اقتصادی به کارفرماها وارد نشود؛ این در حالیست که در دنیا دستمزد مهندسان بین 5 تا 8 درصد هزینه ساخت است.


احمد خرم در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برمبنای مباحث ۲ مقررات ملی، سازمان نظام مهندسی وظیفه دارد ابتدای هر سال میانگین قیمت ساخت را اعلام نماید و برمبنای آن تعرفه خدمات مهندسی تعیین شود. این کار حدود ۲۵ سال یا انجام نمی شده یا بسیار دیر صورت می گرفته و حتی تا آبان ماه ادامه پیدا می کرد. از طرف نظام مهندسی، مبالغی به صورت علی الحساب از کارفرماها دریافت می شد و بعد باردیگر رقم دیگری را مطالبه می کردند که نارضایتی مالکان را به دنبال داشت. از سال قبل ما به این روال نظم دادیم. در اسفندماه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ طبق بخشنامه ای به سازمان نظام مهندسی در استانها هزینه ساخت را برای سال آینده اعلام کردیم.
وی ادامه داد: بر طبق این ابلاغیه، هزینه ساخت هر متر واحد مسکونی یا غیر آن در سراسر کشور برای سال ۱۴۰۰ به شرح زیر است: «ساختمان های یک و دو طبقه: متری ۲ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان»، «ساختمان های ۳ تا ۵ طبقه: متری ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان»، «ساختمان های ۶ و ۷ طبقه: متری ۳ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۴۰۰ تومان»، «ساختمان های ۸ تا ۱۰ طبقه: متری ۳ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۱۰۰ تومان»، «ساختمان های ۱۳ تا ۱۵ طبقه: متری ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان»، «ساختمان های ۱۶ طبقه و بالاتر: متری ۴ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان». این هزینه ها نسبت به سال قبل ۳۸ درصد افزایش یافته است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اعلان اینکه سعی کردیم حداقل قیمت ساخت را در نظر بگیریم اظهار داشت: هم اکنون میانگین ساخت یک متر مربع ساختمان در روستاها ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و در شهرها به ۶ میلیون تومان می رسد. ولی ما به خاطر اینکه به تدریج خدمات مهندسی جا بیفتد و یکمرتبه نمی توان هزینه های سنگینی را به مردم تحمیل کرد تلاش می نماییم این هزینه ها را با شیب ملایمی پیش ببریم.
خرم اشاره کرد: الان کشورهای متوسط ۵ درصد و کشورهای پیشرفت ۸ درصد قیمت ساخت را به خدمات مهندسی از قبیل طرح و محاسبه، نظارت و مجری ذی صلاح اختصاص می دهند. در صورتیکه این رقم در کشور ما نیم درصد است و عجیب است که بعضی به همین مبلغ ناچیز هم انتقاد دارند. در حقیقت متری ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان بعنوان دستمزد به مهندسان پرداخت می شود. اگر می خواهیم عمر مفید ساختمانها را بالا ببریم باید به خدمات مهندسی اهمیت بدهیم. ما نمی گوییم ۵ درصد پرداخت کنند، این رقم را ۱ درصد بالا ببرند تا بتوانیم عمر مفید ساختمانها را از حدود ۲۵ سال فعلی به ۶۰ تا ۷۰ سال برسانیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: ابتدای دهه ۵۰ میانگین عمر مفید ساختمانها در کشورهای پیشرفته ۳۰ سال و در کشور ما هم ۳۰ سال بودیم. الان ما به ۲۳ تا ۲۵ رسیدیم و دنیا از ۱۲۰ سال عبور کرده است. این به خاطر اهمیت دادن به امور خدمات مهندسی و فنی است.
خرم با انتقاد از اهمیت ندادن به خدمات فنی و مهندسی در ایران اظهار داشت: این بی توجهی سبب شده تا هر ۱۰ تا ۱۵ سال ساختمانها احتیاج به پایدارسازی پیدا کنند که گاهی تا ۵۰ درصد قیمت ساختمان باید هزینه مقاوم سازی شود.
وی اشاره کرد: همانطور که به خدمات پزشکی اهمیت می دهند و هم اکنون بهای خدمات پزشکی با استقرار بیمه ها گرفته می شود باید به خدمات مهندسی نیز اهمیت بدهیم. دو سال قبل ویزیت برخی پزشکان ۴۵ هزار تومان بوده که به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است و ابتدای امسال ۱۸۰ هزار تومان شده است. یعنی ۴ برابر شده ولی خدمات مهندسی با تورم شدیدی که در جامعه وجود دارد طی سه سال قبل حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد بالا رفته است. امیدواریم مردم و مسئولان به خصوص مسئولان شهرداریها، شوراها و وزارت راه و شهرسازی اهمیت بیشتری به خدمات مهندسی بدهند.
رئیس سازمان نظام مهندسی با اعلان اینکه با تعداد معدود امضافروشی در سازمان مبارزه می نماییم اظهار داشت: تعداد کسانی که در سازمان نظام مهندسی مبادرت به امضافروشی و نظارتهای صوری می کنند حدود ۵ درصد است. ما خودمان به این قضیه گله مند هستیم و معتقدیم باید به شدت جلوی این کار گرفته شود. درصدد هستیم از سال ۱۴۰۰ در یک برنامه دو ساله بطور جدی با موضوع امضافروشی برخورد نماییم. از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم پروانه اشتغال به کار کسانی که تخلف می کنند را باطل کند. هم اکنون مجازات خیلی سبک تر از تخلف است و این عدم تناسب موجب می شود که تخلف روز به روز بیشتر شود.1400/01/02
13:38:40
5.0 / 5
2320
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است