با هدف حمایت از حمل و نقل عمومی

موافقت شهروندان با دریافت عوارض از خودروهای دولتی

موافقت شهروندان با دریافت عوارض از خودروهای دولتی به گزارش فست تریپ نتایج حاصل از شمارش آرای شهروندان تهرانی در نظرخواهی صورت گرفته در ایستگاه های مترو نشان داده است اغلب پاسخگویان با دریافت عوارض بیشتر از خودروهای دولتی برای تقویت حمل و نقل عمومی موافق می باشند.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، همزمان با ۲۶ آذرماه كه به نام روز حمل و نقل عمومی نامگذاری شده است، طرح نظرخواهی از شهروندان درباره توسعه حمل و نقل عمومی و چگونگی آن در ۱۰ ایستگاه مترو اجرا شد.
در این طرح كه با استقرار ۱۵ صندوق دریافت رای در ایستگاه های پرتردد مترو و دریافت آرای مثبت (سبز) و منفی (قرمز) مردم به اجرا گذاشته شد، چهار سوال از شهروندان پرسیده شد كه همه آنها ناظر به نحوه كسب درآمد پایدار برای توسعه حمل و نقل عمومی بود. نتایج این نظرخواهی كه با استقبال قابل توجهی همراه شد، گرایش عموم مردم درباره نحوه تأمین نیازهای مالی حوزه حمل و نقل عمومی را نشان داده است.
در این نظرخواهی كه به همت شركت بهره برداری مترو و زیر نظر معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران برگزار شد، نزدیك به ۱۸ هزار نفر از شهروندان شركت كردند و حدود ۷۰ درصد از رای دهندگان با پاسخ مثبت به سوال دوم، اعلام نمودند كه با افزایش بهای طرح ترافیك برای خودروهای دولتی و سهمیه ای به میزانی كه خودروهای شخصی می پردازند، موافق اند؛ البته به شرط آنكه درآمد آن صرف توسعه حمل و نقل عمومی شود.
همچنین حدود دو سوم پاسخگویان وقتی در سوال چهارم در برابر این پرسش قرار گرفتند كه بین افزایش سالانه قیمت بلیت مترو و افزایش معطلی در ایستگاه ها كدام یك را ترجیح می دهند، افزایش معطلی را رد كردند و افزایش قیمت بلیت را ترجیح دادند.
پاسخ شهروندان به سوال اول با مبحث دریافت روزانه ۱۰۰۰ تومان از همه خودروها در تهران و افزایش هفته ای یك قطار به مترو با موافقت ۴۹ درصد پاسخگویان و مخالفت ۵۱ درصد آنها مواجه شد. این در شرایطی است كه مبحث سوال سوم، یعنی دریافت روزانه ۲۰۰ تومان از همه ساكنان تهران، با مخالفت حدود دو سوم پاسخگویان روبه رو شد.
انجام این نظرخواهی با استقبال و ابراز تعجب خیلی از شهروندان روبه رو شد كه می گفتند این نخستین بار است كه شهرداری تهران برای تصمیم گیری درباره مسائل مهم شهر، نظر شهروندان را به طور مستقیم جویا می گردد.
نظرخواهی از آحاد شهروندان و موكول كردن تصمیمات كلان به آرای عمومی در خیلی از جوامع توسعه یافته، امری متداول است. استقبال گسترده شهروندان از نظرخواهی در مترو و تن دادن آنها به معطلی طولانی برای خواندن سوالات و اعلام نظر هم نشان داده است كه در صورت تولید زمینه لازم، نسبت قابل توجهی از مردم علاقه مند به مشاركت در تصمیم سازی و تعیین سرنوشت شهر و مسائل مربوط به آن هستند.
 

1396/10/03
20:03:07
5.0 / 5
5473
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است