نائب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران عنوان كرد

ارتباط تجمیع مأموریت های حوزه ایمنی با فراهم كردن مدیریت واحد و پاسخ گیری

ارتباط تجمیع مأموریت های حوزه ایمنی با فراهم كردن مدیریت واحد و پاسخ گیری به گزارش فست تریپ نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه منطق مهندسی سازمانی اقتضا می کند که مأموریت های حوزه ایمنی در یک جا تجمیع و ادغام شود، اظهار داشت: این امر هم سبب پیوستگی بیشتر اقدامات شده و هم امکان مدیریت واحد و پاسخ گیری را فراهم می آورد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، سید حسن رسولی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در جریان بررسی طرح ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) شهر تهران ضمن اشاره به اینکه با تصویب قانون جدید مدیریت بحران در مجلس شورای اسلامی مسئولیت مدیریت بحران پایتخت به وزیر کشور محول شده است، اظهار داشت: اقدامات در ارتباط با ایمنی در سه بخش از شهرداری تهران شامل شرکت شهر سالم، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار و اداره کل سلامت شهرداری پیگیری می شود. بنابراین منطق مهندسی سازمانی اقتضا می کند که مأموریت های حوزه ایمنی در یک جا تجمیع و ادغام شود. این اقدام هم سبب پیوستگی بیشتر اقدامات شده و هم امکان مدیریت واحد و پاسخ گیری را فراهم می آورد.
رسولی افزود: در کمیسیون مشترک به این نتیجه رسیدیم کلیه مأموریت ها از سه بخش مذکور منفک شده و به سازمان پیشگیری و مدیران بحران منتقل شود و نام این سازمان به سازمان مدیریت اچ اس ای و مدیریت بحران تهران تغییر یابد. به نظرم با عنایت به حادثه پلاسکو و کلینک سینا این طرح می تواند موثر واقع شود.
در ادامه بررسی این طرح، رسولی پیشنهاد تغییراتی در تبصره دوم این طرح را داد. در تبصره دوم این طرح آمده بود که شهرداری تهران ظرف مدت یک ماه نسبت به تنظیم چارت سازمانی اقدام نماید.
رسولی ضمن اشاره به اینکه این تبصره دارای ایراد فنی است پیشنهاد کرد که متن تبصره دوم تغییر یابد بدین مضمون که شهرداری تهران موظف شود ظرف مدت یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه نسبت به طراحی ساختار سازمانی و تشکیلات تفصیلی وظایف و مأموریت های تجمیع شده مذکور با اجتناب از توسعه تشکیلاتی و افزایش پست های سازمانی اقدام نموده و گزارش آنرا به شورای اسلامی تهران عرضه کند.
خزانه دار شورا اضافه کرد: تغییر عناوین شغلی اشکالی ندارد و در اختیار شورای اداری شهرداری است ولی این انتقال و تجمیع نباید سبب افزایش سطوح سازمانی و نیروی سازمانی بر مبنای برنامه سوم شود که با رأی موافق اعضا به تصویب رسید.
رسولی همینطور در ادامه بررسی این طرح و در جریان انتخاب عنوان سازمان اظهار داشت: تغییر فرماندهی مدیریت بحران از شهرداری به وزیر کشور به معنای سلب مسئولیت شهردار تهران نیست. وزیر کشور رئیس شورای امنیت کشور است و مسئولیت و اختیارات بیشتری نسبت به آقای شهردار دارد و می تواند در مواقع بحران همه امکانات نیروهای مسلح شهر را به کار بگیرد و این دلیل تصمیم مجلس بوده است. اما جدا از بحث فرماندهی واحد که با وزیر کشور است در حوزه عملیات اجرایی وزارت کشور امکاناتی در اختیار ندارد. ازاین رو مسئولیت اجرایی مدیریت بحران در شهر تهران همچنان با شهردار تهران است.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در ادامه تصریح کرد: ما اگر در عنوان سازمان بهداشت و ایمنی را نیاوریم، عملا اتفاقی نمی افتد و بخش ایمنی و HSE تضعیف می شود. ازاین رو پیشنهاد می دهم سازمان مدیریت پیشگیری، مدیریت بحران، بهداشت و ایمنی محیط کار بعنوان نام سازمان مورد نظر انتخاب گردد که
این پیشنهاد رسولی با 12 موافق به تصویب رسید.
منبع:

1399/11/19
22:01:23
0.0 / 5
2182
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است