معاون وزیر كشور تاكید كرد:

لزوم تولید و عرضه مسكن با زیربنایی متناسب با قدرت خرید مردم

لزوم تولید و عرضه مسكن با زیربنایی متناسب با قدرت خرید مردم فست تریپ: معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور بر لزوم تولید و عرضه مسکن با زیربنایی متناسب با قدرت خرید مردم تاکید نمود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد با اشاره به نظر وزارت کشور درباره پیشنهاد مسکن کوچک مقیاس از طرف شهرداری تهران اظهار داشت: باتوجه به افزایش قیمت زمین در کلانشهرها و هزینه های ساخت مسکن بنظر می رسد یکی از راهکارهای افزایش دسترسی خانوارها به مسکن، کاهش زیربنای واحدهای مسکونی باشد. بدین سبب تولید و عرضه مسکن با زیربنایی متناسب با قدرت خرید مردم خصوصاً زوج های جوان باید در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: مطابق بند (۲۱) ماده ۵۵ قانون شهرداری، اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه های ارزان برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر همچون وظایف شهرداری است. هرچند بعد از تصویب قانون شهرداری در سال ۱۳۳۴، قانون تأسیس وزارت مسکن و آبادانی تصویب و بعدها بعنوان وزارت مسکن و شهرسازی بعنوان متولی امر مسکن در کشور تعیین می شود.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: به سبب پیچیدگی اجرای راهکارهای مدیریتی و کمبود منابع مالی برای تزریق به بخش مسکن در سالهای اخیر دولت به سمت مداخله مستقیم در بخش مسکن حرکت کرده است که تمام آنها به سبب ساختارهای مدیریتی حاکم ناموفق بوده است و بنظر می رسد تصدی گری شهرداری ها در زمینه خانه های استیجاری و کوچک اندازه نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.
جمالی نژاد با اعلان اینکه اختیارات شهرداری ها هم باتوجه به نبود وجود مدیریت یکپارچه شهری بسیار محدود است، اظهار داشت: بدین سبب اختصاص زمین مناسب و تامین زیرساخت های لازم باتوجه به افزایش ذاتی تراکم جمعیتی در بخش هایی از شهر به تبع اجرای این بخشنامه باید از طرف سایر دستگاه های خدماتی ایجاد شود و در عمل با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود.
وی اشاره کرد: هرچند ورود مستقیم شهرداری ها برای راه اندازی خانه های کوچک مقیاس، کمک موثری به دولت خواهدنمود و می تواند به ثبات قیمت مسکن در شهرها بیانجامد؛ اما باتوجه به محدودیت منابع شهرداری ها هم اکنون شهرداری ها خصوصاً در کلانشهرها می توانند سرمایه گذاری در مسکن را به سمت نیاز واقعی مردم سوق دهند.
وی افزود: ارائه تراکم تشویقی تا حد یک طبقه برای واحدهای کوچک اندازه به ساختمان ها در شعاع ۳۰۰ متری ایستگاه های مترو می تواند یکی از ابزارها برای تامین نیاز واقعی مردم باشد. از جانب دیگر برای خانه کوچک، تعیین حداقل بازه مساحتی تابع عوامل مختلف همچون عرصه زمین، مسائل اجتماعی، فرهنگی، جمعیتی، اقتصادی و... بوده و راه اندازی آن بر سرانه های خدماتی مصوب طرح تفصیلی نیز تأثیرگذار خواهد بود، بدین سبب تعیین این بازه مساحتی نیازمند انطباق با ضوابط طرح تفصیلی خواهد بود. پیش نویس بخشنامه راه اندازی واحدهای کوچک اندازه (فروشی و استیجاری) از طرف شهرداری تهران تهیه شده که جهت بررسی بیشتر و جلب نظرات و پیشنهادات سایر دستگاه های مرتبط به کمیسیون های تخصصی دولت ارائه خواهد شد.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، در سال ۱۳۹۷ آماری از طرف بانک مرکزی منتشر گردید که نشان می داد؛ ۲۰ درصد از جمعیت شهر تهران در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند و ۴۰ درصد خانوارهای تهرانی زیر خط فقر مسکن قرار دارند. اعداد و ارقامی که بگفته مدیران شهری تهران، نشان از این دارد که مساله مسکن در تهران بجای آنکه در خود تهران حل شود به بیرون از شهر هدایت شده است. به دنبال این رخدادها، طرح ساخت خانه های کوچک مقیاس بار دیگر از طرف مسئولان دولتی عنوان شد. پیش تر و در سال ۱۳۸۸ انجمن انبوه سازان پیشنهاد ساخت خانه هایی با متراژ ۲۵ متری را بیان کرد که در مناطق مرکزی پایتخت ساخته شوند. پیشنهادی که بدون مخالفت و بدون موافقت با آن، به هیچ سرانجامی نرسید. حالا و از سال قبل شهرداری تهران بار دیگر طرح ساخت خانه های کوچک مقیاس را مطرح کرده است.
منبع:

1399/11/13
14:55:00
0.0 / 5
2535
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است