ممیزی 4 میلیون و 700 هزار ملك در تهران

ممیزی 4 میلیون و 700 هزار ملك در تهران در دوره جدید ممیزی شهر تهران حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی ممیزی می شود.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، یدالله کاظمی رئیس ستاد راهبردی ممیزی املاک مرحله ششم با بیان مطلب فوق اضافه کرد: ممیزی املاک سبب به روزرسانی بانک اطلاعات املاک شهر تهران می شود. رئیس ستاد راهبردی ممیزی املاک مرحله ششم ضمن اشاره به برگزاری آئین افتتاح ششمین دوره ممیزی شهر تهران با حضور حناچی شهردار تهران افزود: گسترش شهر تهران از نظر وسعت و جمعیت و تغییر کاربردها و کاربری ها توزیع خدمات شهری به امری تخصصی و پیچیده تبدیل گشته که نیازمند برنامه ریزی های فنی و اصولی است و در این راستا مهم ترین ابزار مورد نیاز در اختیار داشتن اطلاعات جامع شهری و دسترسی به آمار به روز است. کاظمی با تکیه بر ضرورت تهیه بانک اطلاعات املاک شهر تهران، درباره چرایی لزوم به روزرسانی اطلاعات املاک شهر تهران اظهار داشت: این به روزرسانی سبب کامل شدن اطلاعات حرف و مشاغل، شناسایی اراضی بایر و متروکه، اطلاعات سرانه های خدماتی محلات و نواحی، اصلاح جانمایی و پارسل های املاک شهر و شناسایی واحدهای غیرمسکونی دارای تخلف می شود. به قول او؛ دوره پنجم ممیزی املاک سال ۱۳۸۷ آغاز شد، ۷۰۰ دستگاه تبلت، ۵۰۰ دستگاه کامپیوتر و ۵۰۰ دستگاه متر لیزری تهیه شد تا ممیزی املاک شهر تهران صورت گیرد. اگر قرار بود در دوره ششم هم باردیگر این میزان بودجه هزینه شود، توجیه اقتصادی نداشت و از طرفی امکان جذب نیروی جدید هم در شهرداری نیست. ازاین رو بحث برون سپاری مطرح و مقرر شد دفاتر خدمات الکترونیک شهر زیر نظر مؤسسه فناوران شهر انجام می شود، بعنوان بخش خصوصی کار میدانی را انجام دهد. او با یادآوری اینکه بر مبنای حکم شهردار تهران آذر ۱۳۹۹، نشست های زیادی برگزار شد بیان نمود: نرم افزار ممیزی املاک از قبل تهیه شده بود اما؛ باید بازبینی می شد چون که فرآیند ممیزی تاحدودی تغییر پیدا کرده بود و دفترچه ملاک عمل را به روز آوری کردیم، همچین ساختار ممیزی املاک هم تغییراتی داشت. بعد از اعمال تغییرات، تست اولیه نرم افزاز در منطقه ۶ انجام و از مناطق و ستاد اجرایی بازدیدهایی صورت گرفت و نیازهای ستاد اجرایی و کمیته مناطق تأمین شد. مدیر و مجری طرح ششمین دوره ممیزی املاک شهر تهران، با اشاره به اینکه در فاز نخست قرارداد میان معاونت مالی و اقتصاد شهرداری شهرداری تهران و مؤسسه فناوران شهر منعقد شد، افزود: اجرای ممیزی املاک در ۱۱ منطقه در فاز نخست با حضور شهرداران مناطق انجام می شود. در هر منطقه چندین راسته تعریف شده و از نظر فرم ها به بلوک، ملک و آپارتمان و غیرمسکونی تقسیم شده است. الان در شهر تهران ۳۵ هزار بلوک وجود دارد. مناطق هدف ۵۲ درصد بلوک ها را شامل می شوند، در فاز نخست ۱۴ درصد بلوک ها ممیزی می شود. کاظمی اضافه کرد: درباره واحدهای غیرمسکونی از ۷۱۲ هزار واحد، ۶۴ درصد در مناطق هدف است و حدود ۶۵ درصد املاک شهر تهران در مناطق هدف هستند. همینطور شهر تهران به پنج قسمت تقسیم شده و هر قسمت در یکسال ممیزی و کل طرح در یک دوره پنج ساله تمام می شود. او ششمین دوره ممیزی املاک را با دوره های گذشته مقایسه کرد و توضیح داد: در مرحله چهارم ممیزی املاک، ۲ میلیون واحد ملک و در مرحله پنجم، این تعداد به سه میلیون واحد افزوده شده پیشبینی ما در این مرحله این است که واحدهای ملک ی به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد برسد. ممیزی آنلاین است و علاوه بر این در املاکی که امکان دارد دسترسی به اینترنت کمتر باشد سیستم آفلاین پیشبینی شده که اطلاعات بارگذاری شود. این در شرایطی است که ممیزی املاک در دوره های گذشته آفلاین بوده است.
به قول رئیس ستاد راهبردی ششمین دوره ممیزی املاک شهر تهران؛ در این دوره با ۱۰ روز کار ممیزی انجام می شود اما؛ این در شرایطی است که در دوره های گذشته پس از آنکه ممیزان اطلاعات را برداشت می کردند و بعد از انتهای دوره ممیزی یعنی پس از پنج سال به دست منطقه یا سازمان بیرونی و داخلی می رسید اما؛ هم اکنون اطلاعات پس از برداشت در دسترس منطقه است و پس از ۱۵ روز امکان بهره برداری وجود دارد. کاظمی با اشاره به اینکه فرآیند ممیزی در سامانه کنترل پروژه شهرداری تهران تعریف شده و قابل رصد و ارزیابی است، اظهار داشت: در دوره قبل برای همه ممیزان لباس واحد تعریف شده بود اما؛ در این دوره علاوه بر لباس یک شکل لوگوی ششمین دوره ممیزی هم تعریف شده و همینطور روی لباس کارت شناسایی ممیزی کد کیو آر (QR) هم پیشبینی شده و شهروندان و مودیان می توانند هویت ممیز را با اسکن کردن احراز کنند.
او توضیح داد: در قسمت ستاد اجرایی لایه های نظارتی که تیم ویژه ۱۶ نفره است، دیده شده و مواردی که مدیر پهنه تیم ممیزی احتمال اشکال در آنها را می بینند، باردیگر راستی آزمایی می شود. در کنار این تیم، تیم بازنگری ممیزی مجدد در ستاد عالی پیشبینی شده است که عموماً از کارکنان آموزش دیده سازمان بازرسی و حراست هستند.


منبع:

1399/11/05
21:36:12
0.0 / 5
2419
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است